A paradicsomos rakott padlizsán, eredeti nevén Parmigiana di melanzane egy igazi olasz étel.
Parmezán sajttal az igazi. Készülhet más sajttal is, de ilyenkor az adott sajt állagát, olvadékonyságát ismernünk kell. A parmezán típusú sajtok a kemény sajtok közé tartoznak, szóval, ha valamilyen keményebb típust választunk, akkor közel fogunk járni az igazi, eredeti, autentikus recepthez.
Nézzük, hogy milyen kedvező hatásai vannak az egyes összetevőknek.
Paradicsom kedvező hatásai, gyógyhatásai
A paradicsom, mely növénytanilag inkább gyümölcs, mint zöldség, a 16. században került Amerikából Európába és sokáig dísznövényként tartották számon.
A paradicsom nemcsak ízletes, hanem nagyon egészséges is. Újabb kutatások szerint a paradicsom piros színét adó likopin nevű karotinoid festékanyag védelmet nyújthat bizonyos rákbetegségekkel szemben
A paradicsom jó karotinoid és kálium forrás, valamint megfelelő C-vitamin és E-vitamin forrás.
A paradicsom energiatartalma igen kicsi: két közepes méretű paradicsomban együtesen csak 22 kcal van, ezért ez a zöldség fontos eleme minden fogyókúrás étrendnek.
A hátrányai, hogy a paradicsomlé gyakran allergizál. Különösen kisgyerekeknél kell arra ügyelni, hogy a paradicsom levet lemossuk, hogy ne legyen maró hatása. Előfordulhat, hogy belsőleg is allergizál. A zöld paradicsom az arra hajlamos egyéneknél akár migrént is okozhat.
A padlizsán kedvező hatásai, gyógyhatásai
A padlizsán szintán a fogyókúrás ételek közé tartozik, főleg azon vegán recept változatok, amelyek sajtot nem tartalmaznak. Ugyanakkor hátránya, hogy a sütés során sok zsiradékot képes magába szívni. Ezért azt a receptet is olívaolaj elkészítésével ajánljuk.
A legízletesebbek a fiatal, 5-8 cm átmérőjű, kemény, csillogóan sima héjú, élénkzöld kocsányú és csészelevelű padlizsánok. Az idősebb példányok elfásodhatnak és keserűvé válhatnak. Ezért érdemes egy ideig sós vízben, vagy sóban „áztatni”, hogy az esetleges keserű íze elmenjen. Sózás hatására a padlizsán kevesebb olajat képes megkötni a sütéskor.
Európában a padlizsánt csak mint dísznövényt tartották számon évszázadokon keresztül. A közhiedelem ugyanis azt tartotta, hogy az elfogyasztása rossz lehelletet, elmebajt, epilepsziás rohamokat, leprát, sőt rákot okoz.
Az afrikai népi gyógyászatban azonban a padlizsán régóta használatos epilepszia, és görcsrohamok kezelésére. Délkelet-Ázsiában pedig ma is alkalmazzák kanyaró és gyomorrák ellen, noha rákellenes hatása tudományosan nem bizonyított.
Hozzávalók 8 személyre paradicsomos rakott padlizsán recepthez
- 90 dkg padlizsán, hosszában szeletekre vágva
- 6 dl fokhagymás-fűszeres passata di pomod’oro (üveges passzírozott paradicsom)
- 12 dkg frissen reszelt parmezán sajt
- 4 ek. olívaolaj
- só,őrölt fekete bors
Paradicsomos rakott padlizsán elkészítése
- Melegítsük elő a grillsütőt.
- A padlizsán szeleteket kenjük meg olajjal, majd szórjuk meg sóval, borssal. Ezt követően rakjuk le egy tepsibe és grillezzük (a tepsi méretétől függően több adagban). Mindkét oldalukon 4-5 percig, vagy amíg meg nem puhulnak és szép aranysárgára nem sülnek.
- Melegítsük elő a sütőt 190 ℃-ra (gázsütőnél 5-ös fokozat). Egy nagy tepsiben terítsünk szét néhány kanálnyi passátát, rakjunk rá néhány grillezett padlizsán szeletet, majd hintsük meg a parmezán egy részével. Terítsünk rá újabb réteg passátát, padlizsánt és parmezánt egészen addig, amíg el nem fogy. A legfelső réteget bőségesen szórjuk meg parmezánnal, süssük 20-25 percig!