A Hagyományos Kínai Orvoslásban (HKO), mint természetgyógyászati ágazatban nagy szerepet játszik a növényekkel gyógyítás.
Az emberek már az ősidőktől fogva használtak gyógynövényeket betegségeik kezelésére. A CSIKÓFARK (Ephedre sinica) nyomai például 60.000 éves iraki sírokban is megtalálhatóak. Ez a növény egyébként Magyarországon is honos, azonban védett, általában mongol importból származnak a magyarországi gyógyító növények. A csikófark érdekesség például, hogy a kínaiak asztma ellen használták, a nyugati világban pedig újabban a gyógyszeripar is hasznosítja, mint az efedrin nevű vegyület alapanyagát.
Átfedések a HKO gyógynövényei és a nyugati gyógynövények között
A kínai gyógynövény gyógyászat jellemzője, hogy a kínai gyógynövények és a hagyományos nyugati gyógynövények között részben átfedés tapasztalható (a kínai orvoslás szerint is gyógynövény például a KAMILLA, a GYERMEKLÁNCFŰ, vagy a FOKHAGYMA), részben pedig a kínai gyógynövényekkel gyógyítás átszivárog a nyugati természetgyógyászatba, ennek révén pedig a köztudatba.
Eléggé sokan ismerhetik például a goji bogyót (annak is két változatát, a KÖZÖNSÉGES ÖRDÖGCÉRNÁT és a KÍNAI ÖRDÖGCÉRNÁT), mely egy hagyományos kínai gyógynövény.
Sok kínai gyógynövény nálunk kerti virágként ismeretes, mint például a liliomfa, vagy az aranyfa. E növények felhasználásának lehetőségét a keleti világban gondosan feltérképezték, és rengeteg panaszra alkalmazhatónak találták őket – szemben a nyugati világgal, ahol a kutatások e téren általában eléggé korlátozottak voltak.
Biztonságosak-e a kínai gyógynövények?
Nyugati emberként gyakran hallunk a kínai környezeti állapotokról, a különféle élelmiszer botrányokról, a kínai élelmiszer biztonság hiányáról. Másrészt sok gyógykészítmény is negatív hírverést kapott: némelyik ritka fajok kihalásával fenyeget, másokban mérgező vegyi anyagokat fedeztek fel. A importált készítmények minősége igencsak változó, így sok szakember csak a Szingapúrból, Japánból vagy Kaliforniából származó termékeket ajánlja.
A nyugati világban népszerűvé váló más alternatív gyógymódokhoz hasonlóan az egészségügyi hivatalok megpróbálják szabályozni a kínai gyógyászati eljárásokat is, így mára sok kínai gyógynövény Ausztráliában és néhány európai országban feketelistára került.
Csak biztonságos helyről szerezzünk be kínai gyógynövényt!
Amikor olvasom a naturportal gyógynövényeit a kínai gyógynövények esetében az adagolásnál, illetve az ellenjavallatoknál sokszor furcsa elnevezésekkel találkozhatok…
Az emberi testről, illetve a növényekről és azok hatásairól alkotott kínai elképzelések nagyban különböznek a nyugati felfogástól. A nyugati természetgyógyászathoz hasonlóan a HKO is kategorizálja a gyógyhatású készítmények, így a gyógynövények belső tulajdonságait is.
Kezdetekben a kémiai analízis módszere nem létezett, azaz nem tudták az egyes hatóanyagokat izolálni és e szerint csoportosítani a gyógyító növényeket: alkaloidák, szaponinok, vagy szteroid vegyületeket tartalmazó gyógynövények.
Ezért más kategorizálási módszereket találtak ki a hagyományos kínai orvoslás gyógyító növényeire. A kategorizálás a pontos és évezredes empirikus tapasztalatokon, a megfigyelésen alapult. Ilyen kategóriák az alábbiak:
Jellemzők: Hideg, Hűvös, Meleg, Semleges, Forró, Enyhén Meleg, Hűsítő, Enyhén Hideg stb…
Ízek: Édes, Savanyú, Keserű, Csípős, Sós, Fanyar, Semleges (ezek az ízek nem a nyugati felfogás szerint értendőek)
Mely meridiánra hatnak: Máj, Tüdő, Szív, Vese, Lép, Epehólyag, Vastagbél, Vékonybél, Húgyhólyag, Gyomor, Szívburok, Hármas melegítő
A naturportal oldalain is e terminológia szerint szerepelnek a HKO-ban is használatos gyógynövények.
Az alábbi kínai gyógynövények szerepelnek a naturportal-on:
(naturportal © Minden jog fenntartva!)
/KATTINTS A GYÓGYNÖVÉNY NEVEKRE A BŐVEBB INFORMÁCIÓÉRT!/