A szemvidítófű alkalmazása nem annyira elterjedt, pedig igazi csodatévő kis növénykéről van szó. Lássuk, hogy mikre jó.

Sok-sok évvel ezelőtt egy párizsi orvos azáltal vált híressé, hogy sikereket ért el a szembetegségek gyógyításában. Az egész városban ismerték, mert híre ment, hogy a kezelés után számos betegének többé nem volt szüksége szemüvegre.

Betegeinek legnagyobb része valamiféle gyulladásban szenvedett, például a szemhéj vagy a kötőhártya gyulladásában. A szer, amit az orvos használt a szemvidítófű (Euphrasia officinalis) nevű növényből készült szemöblítő, vagy tea volt.

Egy régi háziszer

A szemvidító fűnek a szem gyulladásos betegségeit és fáradtságát, könnyezését enyhítő hatását már évszázadok óta ismerjük. A legtöbb európai nyelvben a növény neve is éppen erre a tulajdonságára utal. Például a franciák casse-lunette-nek (szemüvegtörő), az olaszok luminella-nak (szemvilág), a németek Augentrost-nak (szemvigasz) nevezik.

A híres angol herbalista, Culpeper a 17. században így vélekedett a szemvidítőfűről: „valóban nagyon hatásosan javítja az évek során elhomályosult látást.”

A szemvidítófű modern kori alkalmazásai

A szemvidítőfű a mai napig nagy becsben áll.

Dorothy Sheperd orvosnő például számos esetet sorol fel saját praxisából amikor a szemvidítófűből készült öblítőszerrel kiváló eredményt ért el különféle betegségek gyógyításában.

John Evans orvos így ír a szemvidítófűről 1969-ben:

A növény célzottan hat a szem, az orr és a garattájék hártyáira. A könnymirigyekre és a könnycsatornákra gyakorolt hatása a fő oka annak, hogy a kanyaró esetén védi a szemet.”

Mint a neve is mutatja a növény főként a szem betegségeiben hatásos. A kötőhártya-gyulladásra nincs jobb orvosság a belőle készíthető csodálatos szemöblítőnél.

A szemöblítő pontosan ugyanolyan tömény, mint a tea: 30 gramm szárított szemvidítóhoz öntsünk fél liter forró vizet, s az oldattal napjában háromszor-négyszer öblítsük ki a szemet. Előzőleg ezt az öblítőt alaposan át kell szűrni (pl. sebkötöző steril gézlapon keresztül).

Az oldatot egy napig használhatjuk fel, utána ki kell önteni és újat készíteni!

Szemvidítófű alkalmazása a megelőzésben és a szem ápolásában

Az alábbi részlet az Acta Phytotherapeutica című holland tudományos folyóiratból való 1965-ből.

Mindenki aki gyógynövényekkel foglalkozik jól ismeri a szemvidítófű alkalmazását. Ez azon növény, mely védi a szemet és segít megőrizni az épségét. Ha belsőleg használjuk, akkor lassítja a szem öregedésének folyamatát. Naponta háromszor 10 csepp kivonatot vagy három borospohár teát fogyaszthatunk belőle.

Szemhéj gyulladás esetén, amikor a szemhéjak kerülete piros, illetve ha a szemet rendszeresen nyálkás váladék homályosítja el, a szemvidítófű oldatát tartalmazó öblítőedénybe egy csepp hidrasztisz (Hydrastis canadensis) kivonatot is érdemes tenni.

Ha csak egyszerű irritációról van szó, akkor William Smith szerint a szemvidítófű oldat és rózsavíz keverékét érdemes használni: „körülbelül egy a húszhoz arányú keveréket, napjában többször.”

Jó egészséget kívánunk!

A szerző