Az nem is kérdés, hogy védekeznünk kell az ún. szabadgyökök ellen. De azt már kevesebben tudják, hogy mik is pontosan a szabadgyökök és egyáltalán hogyan kerülnek a szervezetünkbe.
Ez az információ pedig elengedhetetlenül szükséges! Hiszen hogyan készülsz fel a harcra, ha nem ismered az ellenséget?
Nos, ahogy az alábbi ábra mutatja, a szabadgyökök …
…olyan vegyületek, melyekben a külső elektronhéjon egyedülálló, (páratlan) elektron kering. Ennek következtében a szabadgyök – mivel kiegyensúlyozatlan – mindenbe belekapaszkodik mint egy részeg ember. Közben nem riad vissza attól, hogy bármilyen eszközzel elektront raboljon a körülötte lévő kiegyensúlyozott élő szervezet atomi részecskéitől.
De hogyan kerülnek a szabadgyökök a testünkbe? Nos, ez jó kérdés!
A szabadgyökök az anyagcsere során képződnek, túlnyomórészt azoknak a mesterséges (a természetben nem létező) anyagoknak a lebontása közben, amiket megettünk. Egyesek itt az ún. ultrafeldolgozott élelmiszereket emlegetik, de józanul gondolkodva könnyen rájövünk, hogy a kör sokkal szélesebb.
Mi minden kerülhet naponta a gyomrunkba amit nem a természet állított elő, ha nem vagyunk körültekintőek! Ne is menjünk bele a részletekbe…
Amennyiben a normálisnál nagyobb számban képződnek szabadgyökök, a keletkezésük helyén károsítják a sejteket; ez rendszerint gyulladásként jelentkezik.
Mi tehát az első lépés a szabadgyökök elleni védekezésben?
Nem. Nem egy étrend kiegészítő, amelynek a kapszulahéjában vagy a tabletta segédanyagai között mesterséges anyagok lehetnek! Nem.
Az első lépés – amennyire csak lehet – visszatérni a természetes, lehetőleg otthon, sajátkezűleg előállított élelmiszerek fogyasztásához.
Természetesen képtelenség teljesen kizárni minden a természetben elő nem forduló anyagot az étrendünkből. Így valamilyen mértékben fognak képződni szabadgyök jellegű vegyületek az anyagcsere során, de van természetes segítség a szabadgyökök elleni harcban! Ezek egyike a pycnogenol.
A pycnogenol számos fenolos vegyületet tartalmaz, például polifenol monomereket, procianidineket és fenolos savakat (benzoe- és fahéjsav származékokat), amelyek nagy figyelmet kaptak gyulladáscsökkentő, antimutagén, metasztatikus, antikarcinogén és magas antioxidáns hatásuk miatt.
A pycnogenolt eredetileg egy francia fenyő (Pinus Pinaster) kérgéből mutatták ki és szuperantioxidánsnak tekintik.
A szabadgyök fogásban 50-szer hatásosabb, mint az E-vitamin, fokozza a C-vitamin egészségmegőrző hatását. Ugyanakkor az oxigénmentes gyökök semlegesítésében teljesítménye 20-szor nagyobb, mint a C-vitaminé.
Ma már tudjuk, hogy a pycnogenolnak nevezett vegyületcsoport nem csak a francia fenyőkéregben, hanem a vörös szőlőmagban, a galagonyában, vagy a fekete és piros ribizke termésében is megtalálható. Kutatási eredmények szerint a pycnogenol csökkentheti számos neurodegeneratív betegség kockázatát, mint például a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, és mérsékelheti a diabéteszes szövődmények kialakulását.
Gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, és gátolja a gyulladás megindulását azáltal, hogy megakadályozza az oxidatív stressz által szabályozott gyulladást elősegítő mediátorok, mint pl. kollagenáz, elasztáz, zselatináz ciklooxigenáz (COX-1 és COX-2) felszabadulását a gyulladásos sejtekből, ezáltal csökkenti a keringő gyulladásos anyagok mennyiségét a véráramban. E tulajdonsága miatt hasznos a szívbetegségek kockázatának csökkentésében, és hatékony a krónikus vénás elégtelenség és a retina mikrovérzéses vénás rendellenességeinek kezelésében.
Összegezve a pycnogenolt egy szájon át adagolható kozmetikumnak tekinthetjük, ami elősegítheti a fiatalos erőnlét és külső megőrzését.
Hogyan juthatsz hozzá a napi természetes forrásból származó pycnogenol adagodhoz a legegyszerűbben?
Érdemes megkeresni például a Herbita Xantovit – Bölcsek őrleményét! Ez a termék egyesíti és a szinergia elvén felerősíti a vörös szőlőmagban jelen lévő szuperantioxidáns pycnogenol és a szuperélelmiszerek (superfood) között nyilvántartott kurkuma áldásos hatásait és nem tartalmaz mesterséges anyagokat.
Tudva, hogy mi mindenben segíthet nekünk a pycnogenol, már nem fogunk meglepődni az alábbi ábrán, amely a vörös szőlőmag jótékony hatásait mutatja be.
Amint látjuk, segíthet megelőzni a szív- érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a gyulladásos bélbetegségek, a rák, az ízületi gyulladások, a neurodegeneratív betegségek, az asztma és a szembetegségek kialakulását… és akkor a kurkuma széleskörű gyulladáscsökkentő, máj- és epeműködést támogató, emésztésjavító hatásairól nem is beszéltünk! A Herbita Xantovit terméket tehát nem véletlenül hívják Bölcsek őrleményének.
Összefoglalva mit mondhatunk tehát őszintén a szabadgyökökről?
• A szabadgyökök az anyagcsere során képződnek, túlnyomórészt azoknak a mesterséges (a természetben nem létező) anyagoknak a lebontása közben, amiket megettünk.
• Természetesen képtelenség teljesen kizárni minden a természetben elő nem forduló anyagot az étrendünkből, így valamilyen mértékben fognak képződni szabadgyök jellegű vegyületek az anyagcsere során, de van természetes segítség a szabadgyökök elleni harcban! Ezek egyike a pycnogenol.
• Ma már tudjuk, hogy a Pycnogenolnak nevezett vegyületcsoport nem csak a francia fenyőkéregben, hanem a vörös szőlőmagban, a galagonyában, vagy a fekete és piros ribizke termésében is megtalálható.
• Van természetes forrásból származó fegyverünk a szabadgyökök elleni harcban!