Mikroorganizmusok jelenlétéről, szerepéről bővebben, átfogóbban, interjú egy hagyományos tibeti orvossal, Erdélyi Zoltánnal.
Naturportal: Mely mikroorganizmusok és kórokozók jelentenek problémát?
Erdélyi Zoltán: A mikroorganizmusok nem kórokozók. Ezek parányi élőlények, melyek szabad szemmel nem láthatóak. A tibeti gyógyászat szrinbu névvel illeti ezeket. Ide soroljuk a vírusokat, baktériumokat, gombákat, protozoákat és egysejtű algákat. Nagyon eltérő környezetekben élhetnek, a talajtól az emberi testig. Szerepük sokféle: sokuk nélkülözhetetlen az élethez, így a talaj termékenységének fenntartásához vagy az emésztéshez.
NP: Hogyan befolyásolja a modern életmód a bélmikrobiom egyensúlyát és a kórokozók túlszaporodását?
EZ: A bélmikrobiom kutatás a 21. század elején, különösen a 2007-es Human Mikrobiom Projekt révén kapott figyelmet. A bélrendszerben élő mikroorganizmusok bonyolult ökoszisztémát alkotnak, és az élet fenntartásához elengedhetetlenek. Egyensúlyuk az egészséget támogatja. Kórokozóvá akkor válnak, ha túlszaporodnak és kibillentik az egészséget. Ez leginkább a modern életmódunkból eredő helytelen táplálkozás és krónikus stressz eredménye. Az életerő (lung), a testnedvek (beken) valamint a testhő (tripa) egyensúlyának felborulása kedvez a gombák és élősködők elterjedésének. Ezt a feldolgozott, vagy cukros élelmiszerek, és túlzott antibiotikum-használat is elősegít.
NP: Melyek a leggyakoribb gombafajták, és milyen alternatívák léteznek a kórokozók kezelésére?
EZ: Talán a candida gombafajták a legelterjedtebbek, közülük is a Candida glabrata. Kórokozóirtásra a nyugati orvoslás leginkább antibiotikumokat – baktériumok ellen – és antimikotikumokat – gombák ellen – alkalmaz. A hatás tekintetében is vannak eltérések. Az antibiotikumok jobban károsítják a bélflórát, allergiás reakciókat válthatnak ki és ellenállóvá teheti a baktériumokat a kezelésekre. Jelenleg ez nagyon súlyos közegészségügyi probléma. A gombaölő szerek kevésbé károsítják a bélflórát, ellenben károsítják a máj-, vese- és a gyomor-bélrendszert. Itt is fennáll hosszú távon a rezisztencia veszélye. Ezek kiváltására megoldást jelenthet egy jól összeállított gyógynövény-komplex, mint például a NoDida: hatékony és biztonságos alternatívát kínál a kémiai szerek helyett.
NP: Miért térhetnek vissza a kórokozók okozta panaszok a kezelés abbahagyása után, függetlenül az alkalmazott szertől?
EZ: Két fő oka lehet. 1. A kórokozók nem pusztultak el teljesen. 2. Az életmód, ami elősegítette megjelenésüket, nem változott.
„Ha a táplálkozás (és az életvezetés) helytelen, a gyógyszer hatástalan.
Ha a táplálkozás (és az életvezetés) helyes, gyógyszerre nincs szükség.”
Talán ez a legnehezebb! – Ha nem változtatjuk meg azt az életmódot (táplálkozást, viselkedést), akkor a probléma idővel visszatér.
Személyes tanácsadás és NoDida termék: Myrobalan