Réz

Réz egyéb elnevezések:

Réz

Leírás:

Erek, csontok, inak és idegek erősítésére. Termékenység fokozására. Egészséges haj- és bőrpigmentáció biztosítására. Véralvadás fokozására.

Nélkülözhetetlen ásványi anyag a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, a szép bőr és hajszín ápolásában, a termékenység fokozásában. Ám néhány élelmezési szakértő szerint sokaknál csökkent ennek a fontos elemnek a szintje.

Ezzel a vörösesbarna színű, képlékeny fémmel gyakran találkozhat edények vagy vízvezetékek formájában, de nyomelemként az emberi szervezetben is előfordul.

Étrend-kiegészítőként is kapható, ráz-aszpartát, réz-citrát és réz-pikolinát formában.

Számos ételben előfordul, de a tipikus magyar konyha nem tartalmaz elegendő rezet, mert leggazdagabb forrásait – a kagylókat, rákféléket, májat, babot, teljes kiőrlésű lisztekből készült élelmiszereket, olajos magvakat – csak ritkán fogyasztják.

Betegségek kezelése:

A réz lényeges a kollagén, vagyis a csontokban, bőrben és kötőszövetekben található alapvető fontosságú fehérje termelésében.

Fontos szerepet játszik a vörösvértestek képződésében, segít a szervezetnek felhasználni az elraktározott vasat, fokozza az ellenálló képességet és a termékenységet.

Részt vesz a melanin (a sötét haj-, bőr- és szemszín természetes festékanyaga) termelésében is, ezáltal biztosítja az állandó pigmentációt.

Megelőzésként:

A réz szerepet játszik a magas vérnyomás és a szívritmuszavar (aritmia) megelőzésében.

Réztartalmú enzimek és vegyületek védik a szöveteket a szabad gyökökkel szemben, így a rák, az érelmeszesedés és más betegségek ellen is védelmet nyújthat. Ha a szervezet elegendő rézhez jut, a vér koleszterinszintje is csökken.

További előnyei:

A réz szükséges több enzim, különösen a superoxid dismutase termeléséhez, amely a szervezet egyik legerősebb antioxidáns enzime. Elegendő rézzel a csontritkulás is lassítható.

Tipp:

A gyógyszertárakban és a bioboltokban általában nem kínálnak egykomponensű rézkészítményeket; jellemzően cinkkel együtt kapható.

Fontos, hogy több rézkiegészítőt fogyasszon, ha több mint egy hónapig cinkkiegészítőt szed, mert a cink akadályozza a szervezet rézfelszívó képességét.

Ne vegye figyelembe, ha a terméktájékoztatóban azt az állítást találja, hogy a réz egy bizonyos vegyülete jobb, mint a másik.

Nincs rá bizonyíték, hogy a réz egyik formája (réz-aszpartát, réz-citrát vagy réz-pikolinát) jobban felszívódna, mint a többi.

Érdekesség:

A réz segíthet a csontritkulás megelőzésében.

Egy közelmúltban végzett vizsgálatban 45 és 56 év közötti egészséges nők vettek részt.

Azoknak a csontsűrűsége, akik napi 3 mg rézkiegészítőt szedtek, nem csökkent az életkor előrehaladtával, szemben azokkal, akik placebót kaptak.

Szükséges mennyisége:

A rézre vonatkozóan az orvosok nem határoztak meg pontos adagolási javaslatokat, de azt tudjuk, hogy a felnőttek szervezetének normális működéséhez napi 1,5-3 mg réz szükséges.

A vitaminok ajánlott napi mennyisége ITT található (Vitaminok ajánlott napi mennyisége).

Rézhiány:

Komoly rézhiány ritkán fordul elő.

Általában olyanoknál jelentkezik, akik Crohn-betegségben vagy súlyos lisztérzékenységben (coeliakia) szenvednek, vagy akiknek a szervezetében valamilyen öröklődő betegség miatt a réz nem tud kellőképpen felszívódni, mint például az albinizmus esetében.

A rézhiány tünete a fáradékonyság, a szívritmuszavar, a törékeny, fénytelen haj, a magas vérnyomás, vérszegénység, csontrendszeri rendellenesség és a meddőség.

Már az enyhe rézhiány is kihat az egészségi állapotra.

Egy vizsgálat szerint például 24 férfinál, akik rézhiányos étrenden éltek, jelentősen nőtt az LDL- (,,rossz”) és csökkent a HDL- (,,jó”) koleszterin szintje. Emiatt a vizsgálati alanyoknál nőtt a szívbetegség kockázata.

Réz túladagolás: 

Már 10 mg réz egyszerre történő bevételétől is hányinger, izomfájdalom és gyomorbántalmak léphetnek fel.

Rézkiegészítők által okozott komoly rézmérgezés ez ideig nem fordult elő, azoknál azonban, akik réztartalmú rovarirtó szerekkel dolgoznak, előfordult, hogy a rézmérgezés miatt májkárosodást szenvedtek, kómába estek, sőt akár meg is haltak.

Adagolás:

Rézből nem kell nagy adagokat beszednie, de nem árt, ha eléri az ajánlott napi mennyiség felső értékét, vagyis a 3 mg-ot.

Ehhez a mennyiséghez ételekből vagy étrend-kiegészítőkből hozzájuthat. Ha több mint egy hónapig cinkkészítményt szed, napi 2 mg rezet is szedjen mellé.

Azoknak, akik rendszeresen savközömbösítőket szednek, szintén szükségük lehet rézkiegészítőre.

Használati útmutató:

Tanácsos mindig ugyanakkor bevenni a rézkiegészítőt, lehetőleg étkezés közben, hogy a gyomorbántalmakat elkerülje.

Réz tartalmú élelmiszerek:

A réz kitűnő forrásai a kagyló- és rákfélék (osztriga, homár, tarisznyarák), valamint a baromfiaprólék.
Ha a koleszterinszintje miatt aggódik, sokféle vegetáriánus étel is tartalmaz rezet: a teljes kiőrlésű lisztekből (rozs vagy búza) készült termékek (kenyér, gabonapehely, tészták); az olajos magvak, a hüvelyesek, borsó, articsóka, avokádó, retek, fokhagyma, gomba, burgonya, paradicsom, banán, szilva és szójatermékek mind gazdagok rézben.

Egy közepes méretű avokádó az egészségmegőrzéshez szükséges napi rézszükséglet mintegy hatodát tartalmazza.

További cikkek vitamin és ásványianyag témában: IDEKATT