Kalcium egyéb elnevezések:
Kalcium
Leírás:
Csontrendszer és fogazat egészségmegőrzésére. Csontveszteség és csontritkulás megelőzésére. Szív- és izom-összehúzódás, valamint a véralvadás elősegítésére. Emésztés javítására.
A csontritkulás ellenszereként ismert, napjainkban már az is kiderült, hogy fontos szerepe lehet a magas vérnyomás csökkentésében és a vastagbélrák megelőzésében. Ám a modern étrend gyakran alig tartalmaz kalciumot.
Betegségek kezelése:
A csontok és a fogazat egyik fontos összetevője, alapvető életfunkciókhoz – mint például a véralvadáshoz vagy az izmok összehúzódásához – is szükséges. Csupán a táplálékkal nehéz hozzá jutni, de az étrend-kiegészítők pótolhatják a hiányt.
A leggyakoribb ilyen étrend-kiegészítő a kalcium-karbonát, a kalcium-citrát (malát), a kalcium-glükonát, a kalcium-foszfát és a kalcium-laktát. A mennyisége változó a különféle vegyületekben. A kalcium-karbonát (amelyet savlekötőkben használnak emésztési zavarokra), 40%-ot tartalmaz, míg a kalcium-glükonátnak csak 9 %-a. Tehát minél kisebb az aránya, annál nagyobb mennyiségű kiegészítőre van szükség.
Megelőzésként:
Az évek során a megfelelő kalciumbevitel döntő jelentőségű a csontritkulás elkerülésében.
A csontritkulás következtében a csont szerkezetének megváltozásával nő a combnyak- és csigolyatörések kockázata. A bélből a legtöbb kalcium 35 éves kor alatt szívódik fel, de számos vizsgálat alapján kalciumkészítmények szedésével és kalciumban gazdag ételek fogyasztásával sok embernél még 65 év felett sem csökken a csontsűrűség, akiknél így kisebb a törések veszélye is.
További előnyei:
Csökkentheti a vastagbélrák veszélyét azáltal, hogy közömbösíti az epesavakat, és megakadályozza azok vastagbélbe kerülését.
Vizsgálatok bizonyítják, hogy a kalciumban gazdag étrend, sok-sok zöldséggel és gyümölccsel kiegészítve, sokszor hatékonyan csökkenti a magas vérnyomást.
A magas vérnyomásban szenvedő emberek azonban csak orvosi tanácsra változtassanak gyógyszereiken, még akkor is, ha sok kalciumot szednek.
Tipp:
Ha betöltötte a 65. évét, szedjen kalcium-citrátot. Az idősebb emberek gyakran szenvednek gyomorsavhiányban, ezért szervezetüknek nehéz a kalcium-karbonátot feldolgozni.
Kerülje a dolomitból, kagylóhéjból vagy csontlisztből készült kalciumkészítményeket: ezeknek ugyanis magas ólomtartalmuk lehet!
Érdekesség:
A kalciumot a szervezet képtelen elegendő D-vitamin nélkül felszívni, ezt a vitamint a bőr állítja elő a napsugarakban lévő UV hatására.
A szervezetnek az a képessége, hogy D-vitamint tud előállítani a nap UV-sugarainak hatására, idősebb korban csökken, ezért érdemes napi 10 mg D-vitamint is az étrendbe beiktatni. Vásárolhat például olyan készítményt, amelyben D-vitaminnal együtt található.
A szervezet a spenótban található kalciumnak csak egy részét képes felszívni. A spenót ugyanis nagy mennyiségű oxálsavat tartalmaz, amely a kalciummal oldhatatlan vegyületet képez. Az oxálsav azonban nem akadályozza a felszívódását az egy időben fogyasztott más ételekből.
Szükséges mennyisége:
A javasolt kalciumadagok naponta: felnőtteknek 1000 mg; várandós anyáknak, valamint a klimaxot követő években lévő nőknek 1200-1500 mg; 1-10 éves gyerekeknek 800 mg; 11-18 éves gyerekeknek 1200 mg.
A vitaminok ajánlott napi mennyisége ITT található (Vitaminok ajánlott napi mennyisége).
Kalcium hiány:
Hosszan tartó kalciumhiány csontrendellenességekhez, például csontritkuláshoz vezethet. A vér alacsony kalciumtartalma izomgörcsöket okozhat.
Túladagolás:
Napi 2500 mg-ig veszélytelen a bevett kalciumadag, ha táplálékkal és kiegészítőkkel egyaránt történik a bevitel.
A kalciumkiegészítők túlzott bevitele azonban megakadályozhatja a szervezetben a cink, a vas és a magnézium hasznosulását.
Túl nagy adagokban való bevitele vesekövet okozhat. Ha a kalcium-karbonát kiegészítő szedése haspuffadást vagy bélszorulást okozna, kalcium-citráttal helyettesítse.
Adagolás:
Figyelje, hogy szervezete hozzájut-e az ajánlott kalciummennyiséghez az ételekből és/vagy étrend-kiegészítőkből.
Ha kalciumkiegészítőt szed, érdemes magnéziumot is egy időben szedni.
Használati útmutató:
A hatékony felszívódás érdekében ossza ketté az étrend-kiegészítő adagját, hogy 600 mg-nál többet ne vegyen be egyszerre.
Az étrend-kiegészítőt mindig étkezés közben vegye be. A kalcium-citrátot vagy -malátot tartalmazó készítmények jobban felszívódnak, mint a kalcium-karbonát.
Kalcium tartalmú élelmiszerek:
A tejtermékek – tej, joghurt vagy sajt – igen gazdagok benne. A zsírszegény tejtermékek valamennyivel kevesebb kalciumot tartalmaznak, mint a zsírosak.
A kalcium-maláttal dúsított narancslé, a konzervlazac és a (szálkákat is tartalmazó) szardínia, valamint a brokkoli és a mandula is nagyon jó, nem tejtermék eredetű források.
Figyelmeztetés:
Pajzsmirigy- és vesebetegségben szenvedők kérjenek orvosi tanácsot, mielőtt kalciumot szednének. A kalcium hat egyes gyógyszerek felszívódására; főleg tetraciklint tartalmazó antibiotikumokra.
További cikkek vitamin és ásványianyag témában: IDEKATT