Béky László természetgyógyász Magyarország egyik legismertebb, legrégebb óta tevékenykedő és a legnagyobb tiszteletnek örvendő természetgyógyásza volt (1939-2023). 2023. január 31.-én hunyt el. Rá emlékezünk ezzel a cikkel.
9 tárgyból volt természetgyógyászati vizsgabizottsági elnök, folyamatosan tanította az új generáció természetgyógyászait és folyamatosan adta át a tudását a médián, rádión, televízión keresztül.
Életútja
Kicsiny gyermekkorát – és ebben benne van a II. világháború is – Alsóvasdinnyepusztán töltötte. Ez a szabad életérzés egy életre szóló alap élmény volt a számára. Belső elhatározás vezette az Orvostudományi Egyetemre, ahova helyhiány miatt nem vették fel.
Így lett agrármérnök és ebben a munkakörben több mint két évtizeden keresztül a saját bőrén tapasztalta, hogy nem az ember, hanem a természet rendje az Úr!
Agrármérnöki növényismeret birtokában a gyógynövények alkalmazása szinte gyerekjáték volt a számára, hiszen a tudás nagy része már készen volt csak használni kellett.
Egyesületek
Az 1980-as évek második felében csatlakozott az Dr. Oláh Andor vezette Magyar Természetgyógyászok és Életreformerek Tudományos Egyesületéhez, ahol Főorvos Úr felkérte a hivatalos rendelés elkezdésére. Ez így közel 35 év tapasztalata! Ugyanitt kezdte el az oktatást is, bioenergetikát, reflexológia gyakorlatot! Az egész életét végig kísérő és meghatározó szellemiséget innen származtatja.
A Magyar Természetgyógyászok és Életreformerek Tudományos Egyesületének haláláig a vezetőségi tagja volt.
A Magyar Bioenergetikai és Bioinformatikai Egyesület alapítója és vezetője volt. Itt végezték a hivatalos bioenergetikai vizsgára való felkészítést is. Ebből az egyesületből alakult meg az Alternatív Orvos és Természetgyógyászati Egyesület, melynek haláláig alapító-elnöke volt. Ez a szervezet is alapító szervezete volt később a Magyar Integratív Medicina Szövetségnek (MIMSZ).
Elsőnek vezette be a reflexológiában a két láb egyszerre történő masszírozását.
- óta saját rendelőjében, az Aura Természetgyógyászati Gyógyító és Oktató Központban szolgált egészen haláláig.
Természetgyógyász szakok
Részt vett a természetgyógyászati törvény kidolgozásában, s maga is levizsgázott a következő szakokból (9 szak):
- akupresszúra,
- alternatív fizioterápia,
- alternatív mozgás és masszázs terápia,
- bioenergetika,
- fitoterápia,
- fülakupunktúrás addiktológia,
- reflexológia,
- szemtréning eljárások
- életmód tanácsadó és terapeuta.
Mindezeket oktatta, állami hivatalos természetgyógyászati vizsgára készítette fel a hallgatókat, egyúttal vizsgabizottsági elnök is volt folyamatosan.
Szavaival élve ezek közül nem is lehetett kedvenc terület, mindenkinél szinte mindent alkalmazott, amire szükség volt.
Hitvallása szerint a legfontosabb az egész élet lelki traumáinak feltárása, megbocsátás mindenkinek, új életcél kitűzése és az odavezető út megbeszélése. Mindezeket a hit és a tudomány módszereivel!
Mestereinek néhai Dr. Szabó Lajos lazarista missziós rendi szerzetes Atyát és néhai Dr. Oláh Andor patológus szakorvos, minden hazai természetgyógyász szakmai Nestorát tartja.
A két alap agrár és agrár szakmérnöki diploma mellett Debrecenben felvette a mentálhigiénikus, Pécsett az andragógus, majd az ELTE-n a szakpedagógus diplomát.
Így a testi-lelki alap ismeretei, tanácsai és az oktatói tevékenységei egyetemi diplomákkal volt alátámasztva. Ahogy ő fogalmazott:
„Jó pap holtáig tanul”
Béky László természetgyógyász Természetgyógyászati oktatását DUÁLIS rendszerben végezte, azaz az elmélet mellett igen nagy hangsúlyt fektetett a gyakorlati ismeretek átadására! Ebbe a hallgatókat is bevonta!
Nagyon fontosnak tartotta, hogy ne a vizsgán való megfelelés legyen a cél, hanem az életben használható tudást adjon át a hallgatóknak, mert a nagy vizsga majd akkor lesz, ha már gyakorló természetgyógyászok lesznek.
Fontosnak tartotta, hogy az orvostudomány képviselőit is bevonja az oktatásba.
Szinte nem volt olyan betegség, állapot, ahova ne lett volna kitűnő személyi és szakmai kapcsolata a szakorvosi karhoz.
„Vannak korlátaim, ezeket ismerni kell. Ha beismerjük, akkor ne legyen szégyen segítséget kérni egy adott területen jobban jártas személytől.” – vallotta.
A természetgyógyászat akkor lenne a megfelelő helyen kezelve, ha orvos és természetgyógyász békében megférne egymás mellett és segítené egymás munkáját.
Béky Tanár Úrnál ez a lehető legjobban megvalósult mind az oktatás mind a rendelés folyamán.
Három könyve jelent meg, de ezek már sehol sem kaphatóak, néha antikváriumban.
Könyvei:
- Természetes gyógymódok kézikönyve
- Természetgyógyász postája és egy
- Természetgyógyászati lexikon, ahol szerző és szerkesztő volt.
Rádiós és televíziós műsorok
Rádiós és televíziós szerkesztő-műsorvezetői munkája igencsak 5000 /nem tévedés/ óra körül van, hiszen már a 90-es évektől folyamatosan saját műsoridővel rendelkezett. Ennek a hatalmas média munkásságnak az anyagai a László Béky YouTube csatornán megtalálhatóak.
Vizitek
A páciensei a saját bevallása szerint mintegy 30-35.000 vizitet vettek fel, hallgató meg több ezer volt. Szavait idézve: „Mondhatni az elmúlt évtizedekben ki számolta!”
Tapasztalata szerint a mai kor és a mai emberek lelki-testi problémája az, hogy elszakadtak Istentől, a teremtett világtól, a GDP, a látszat értékek kerültek előtérbe.
Összességében utat tévesztettünk és ezt nem akarjuk, vagy nem merjük bevallani!
Véleménye szerint a tökéletes boldogság receptje ez:
Van tökéletes boldogság, a feltétel nélküli, gyermeki hit!
Bevallása szerint életében csak néhány ilyen emberrel találkozott!
Az EGÉSZség legfőbb záloga szerinte a becsületes életvezetés, a célzott helyes táplálkozás, a mozgás, a vidámság, a félelem nélküli élet, a hit, a remény, a szeretet, nem a pénz, hanem a természet törvényeinek elfogadása!
A jövő generációinak ezt üzente: Bízzanak magukban, ne dőljenek be a hamis prófétáknak, akárhogy csillognak, villognak! A józan paraszti ész sokszor többet ér, mint bármi más!
Saját bevallása szerint élete során a legbüszkébb a családjára, a feleségére, a sikeres lányaira és a sikeres unokáira volt!
Sokat köszönhet neki a természetgyógyászati szakma, sokat tett a természetgyógyászat megismertetéséért és elfogadtatásért, az integratív szemléletű gyógyításért.
Halálával sok-sok ősi természetgyógyászati tudás szállt a sírba, valamint egy élet gyógyítói tapasztalta.
Fogadjuk meg és őrizzük meg e nagy tudású embertől az alábbi szavakat. Saját szavaival búcsúzunk most tőle:
“Vigyázzanak egymásra,
Vigyázzanak magukra és egészségükre
Mert abból csak egy van!”
Ég Veled Drága Tanár Úr! Isten áldjon!
Reményik Sándor – Mi mindig búcsúzunk
Mondom néktek: mi mindig búcsúzunk.
Az éjtől reggel, a nappaltól este,
A színektől, ha szürke por belepte,
A csöndtől, mikor hang zavarta fel,
A hangtól, mikor csendbe halkul el,
Minden szótól, amit kimond a szánk,
Minden mosolytól, mely sugárzott ránk,
Minden sebtől, mely fájt és égetett,
Minden képtől, mely belénk mélyedett,
Az álmainktól, mik nem teljesültek,
A lángjainktól, mik lassan kihűltek,
A tűnő tájtól, mit vonatról láttunk,
A kemény rögtől, min megállt a lábunk.
Mert nincs napkelte kettő, ugyanaz,
Mert minden csönd más, – minden könny, – vigasz,
Elfut a perc, az örök Idő várja,
Lelkünk, mint fehér kendő, leng utána,
Sokszor könnyünk se hull, szívünk se fáj.
Hidegen hagy az elhagyott táj, –
Hogy eltemettük: róla nem tudunk.
És mégis mondom néktek:
Valamitől mi mindig búcsúzunk.