A görög lecsó egy kicsit másképp készül, mint más nemzeteknél. Azt mondhatjuk, hogy minden nemzet lecsója esetén meg van az kis plusz, amitől másabb, finomabb, sajátságosabb lesz ez a finom vegán étel. Az eredeti receptet gyakran fogyasztják Görögországban és könnyedén elkészíthető a magyar szezonális alapanyagokból is. A paradicsomnak, a padlizsánnak és a paprikának is igen kedvező élettani hatásai vannak.
Ennek a görög lecsó variációnak az eredeti neve Hortariká Briám és csupa finom nyár közepi egészséges hozzávalóból áll. A menta ízétől lesz egyedi, a krumplitól pedig finom laktató. A feta sajt táplálóvá teszi és ellát minket a szükséges fehérjékkel.
Paradicsom kedvező hatásai, gyógyhatásai
A paradicsom, mely növénytanilag inkább gyümölcs, mint zöldség, a 16. században került Amerikából Európába és sokáig dísznövényként tartották számon.
A paradicsom nemcsak ízletes, hanem nagyon egészséges is. Újabb kutatások szerint a paradicsom piros színét adó likopin nevű karotinoid festékanyag védelmet nyújthat bizonyos rákbetegségekkel szemben
A paradicsom jó karotinoid és kálium forrás, valamint megfelelő C-vitamin és E-vitamin forrás.
A paradicsom energiatartalma igen kicsi: két közepes méretű paradicsomban együtesen csak 22 kcal van, ezért ez a zöldség fontos eleme minden fogyókúrás étrendnek.
A hátrányai, hogy a paradicsomlé gyakran allergizál. Különösen kisgyerekeknél kell arra ügyelni, hogy a paradicsom levet lemossuk, hogy ne legyen maró hatása. Előfordulhat, hogy belsőleg is allergizál. A zöld paradicsom az arra hajlamos egyéneknél akár migrént is okozhat.
A padlizsán kedvező hatásai, gyógyhatásai
A padlizsán szintán a fogyókúrás ételek közé tartozik, főleg azon vegán recept változatok, amelyek sajtot nem tartalmaznak. Ugyanakkor hátránya, hogy a sütés során sok zsiradékot képes magába szívni. Ezért azt a receptet is olívaolaj elkészítésével ajánljuk.
A legízletesebbek a fiatal, 5-8 cm átmérőjű, kemény, csillogóan sima héjú, élénkzöld kocsányú és csészelevelű padlizsánok. Az idősebb példányok elfásodhatnak és keserűvé válhatnak. Ezért érdemes egy ideig sós vízben, vagy sóban „áztatni”, hogy az esetleges keserű íze elmenjen. Sózás hatására a padlizsán kevesebb olajat képes megkötni a sütéskor.
Európában a padlizsánt csak mint dísznövényt tartották számon évszázadokon keresztül. A közhiedelem ugyanis azt tartotta, hogy az elfogyasztása rossz lehelletet, elmebajt, epilepsziás rohamokat, leprát, sőt rákot okoz.
Az afrikai népi gyógyászatban azonban a padlizsán régóta használatos epilepszia, és görcsrohamok kezelésére. Délkelet-Ázsiában pedig ma is alkalmazzák kanyaró és gyomorrák ellen, noha rákellenes hatása tudományosan nem bizonyított.
A görög lecsó fontos alapanyagának, a paprikának a jótékony hatásai
A paprika nyersen kitűnő C-vitamin forrás és megfelelő béta-karotin forrás is. A paprikában bioflavonoidok is találhatók. A béta-karotinról és a bioflavonoidokról egyaránt azt tartják, hogy semlegesítik a szabad gyököket és bizonyos védelmet nyújtanak a rák ellen.
A paprika sütve is viszonylag keveset veszít a tápanyag tartalmából.
Görög lecsó, avagy paradicsomszószos sült zöldségek – Hozzávalók 5-6 személyre
- 1 kg krumpli
- 2-3 közepes cukkini
- 2 közepes padlizsán
- 3-4 közepes paradicsom felaprítva
- 2-3 zöldpaprika
- 2 teáscsésze olívaolaj
- 2-3 fej vöröshagyma
- 1 tk finomra vágott menta
- egy kevés felaprított petrezselyem
- só, bors
- ízlés szerint feta sajt
A görög lecsó elkészítése
A zöldségeket megmossuk, a padlizsán, a cukkini és a paprika száras végeit levágjuk, a krumplit és a hagymát megpucoljuk. A zöldségeket vastagabb szeletekre vágjuk, majd egy sütőtálba helyezzük. Hozzaadjuk a zöldségekhez a paradicsomot, a petrezselymet, a mentát, az olajat, a sót a borsot és alaposan összekeverjük. Felöntjük egy kis meleg vizzel és kb. 1,5 óráig sütjük.
Melegen fő fogásként feta sajttal tálaljuk.
Jó étvágyat kívánunk!