Az almás pite egy igazi magyar klasszikus. Most azonban a görög változatát fogjuk bemutatni, mely némileg eltér a magyar változattól. Nem fehéjjal, hanem mandulával és menta likőrrel készül. Érdemes kipróbálni.
A receptek előtt mindig megismerkedhetünk a recept összetevőinek jótékony hatásaival. Ezt a receptet érdemesebb olívaolajjal készíteni, hiszen egészségesebb lesz a végeredmény. A vajjal pedig ropogósabb. Lehet választani.
A recept alma helyett körtével is elkészíthető.
Az alma jótékony hatásai
Habár C-vitamin tartalma jóval csekélyebb mint például a narancsé vagy a citromlé, mégis a benne lévő ásványoknak köszönhetően nagyon jó hatásai vannak az emésztőrendszerre.
Fontos hatóanyaga még a pektin, ami vízben oldva kocsonyás zselét alkot, valamint a héja cellulóz része, aminek béltisztító hatása van.
Alacsony vércukor esetén is hatékony, fogyasztása pótolja az ilyenkor szükséges glükózt. Az alma fogyasztása e mellett csökkenti a vérnyomást, a vér koleszterin-, és zsírszintjét. Stabilizálja vércukorszintet, javítja az immunrendszert, a szívműködést és a vérkeringést, erősíti az ereket, főleg a vénák gyenge falát.
Tisztítja a beleket, véd vastag-, és végbél daganatok ellen, erősíti a fogínyt.
Hatékony vérhas, hasmenés ellen (nyers pép formájában), máj- és vesebetegség ellen jótékony hatású. Ízületi gyulladás és köszvény ellen is használják, rekedtség és álmatlanság ellen is javasolt.
Az olíva olaj jótékony hatásai
Az olíva kiváló E vitamin forrás, mely antioxidánsokat is tartalmaz.
Az olívaolajban sok egyszeresen telítetlen zsírsav van, ezek – a telített zsírsavakkal ellentétben – nem emelik a vér koleszterinszintjét, sőt kissé csökkentik is azt.
A menta jótékony hatásai
A borsmenta étvágygerjesztő, szélhajtó, epeműködést serkentő, idegnyugtató hatású gyógynövény.
Görcsoldó menstruációs zavarok esetén, az emésztőcsatorna és a húgyutak fertőtlenítője, jótékony hatású gyomor- és bélhurut, fejfájás, és epekőkólika esetén.
Jótékony torokbántalom, és rekedtség esetén gargalizálásra, valamint gyulladásokra borogatásként.
A gyomorra, bélre és az epére ható gyógynövények között különleges helyet foglal el a borsmenta.
Görcsszerű gyomor- és bélpanaszok esetében, különösen ha azokat puffadás és bűzös, habos széklet kíséri, az enyhén meleg, kortyonként fogyasztott borsmentatea gyors megkönnyebbülést hoz. Ugyanez érvényes a hasmenés esetében is. A borsmentából készült tea ezen kívül fokozza az epekiválasztást és -termelést, megnyugtatja a “megbolygatott” epét és enyhíti az akut állapotban lévő epekólikás fájdalmat.
Ha álmosak, fáradtak vagyunk, a halántékunk két oldalán dörzsöljük be mentaolajjal (vagy mentolos olajjal).
Hányinger esetén is alkalmazható. Néhány csepp az olajból jól használható a légzés segítésére.
Citrom jótékony hatása
A citrom hagyományosan elősegíti az egészséget, a gyógyulást, és növeli az energiát.
Közismert, hogy a citromnak magas a C-vitamin tartalma, és ezért erősíti a megfázással és náthával szembeni ellenállóképességet. Ugyanakkor gyümölcseit más panaszok esetén is fel lehet használni, pl. érelmeszesedés és visszér kezelésére, valamint külsőleg szőrtüszőgyulladás, lábgomba, rovarcsípések és napégés esetén.
A citromlé rendszeres fogyasztása alapul szolgálhat agyérelmeszesedés és a hajszálerek vagy visszerek bántalmai esetén.
Meghűlés, influenza, torok- és garatgyulladás esetén, valamint emésztési zavaroknál megelőzésre és kezelésre ajánlott.
Gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt kiegészítő kezelésként alkalmazzák köszvény és reumás ízületi panaszok esetén. A gyümölcs és a levelek flavonoidjai vérnyomáscsökkentő hatásúak és védik a hajszálereket.
Allergia ellenes és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. Az illóolajnak limonén- és citráltartalma miatt fertőzésgátló hatása van.
Mandula
A vegetáriánusok sok olyan tápanyaghoz hozzájuthatnak a kemény héjú gyümölcsökből, amelyeket az ember hagyományosan állati táplálékokból vesz fel.
Ezek közé tartozik a fehérjéken kívül a B vitaminok többsége, a foszfor, a vas, a réz és a kálium.
A tojás jótékony hatásairól ITT olvashatsz.
Hozzávalók az almás pite tésztájához
- 1/2 csésze vaj vagy olívaolaj
- 3-4 ek. cukor
- 1 tojás
- 3-4 ek. menta, vagy egyéb likőr
- 1 tk sütőpor
- 2 csésze liszt
Hozzávalók a különleges almás pite töltelékéhez
- 1 kg alma, vagy körte
- 1 csésze cukor (jobb, ha 1 hétig mentával, vagy illatos muskátli (Pelargonium crispum) levéllel van tárolva)
- 2 ek. finomra vágott menta
- 1 citrom leve
- 1 csésze aprított mandula
- 4 ek. likőr
A mentás almás pite elkészítése
Az olívaolajat, vagy a vajat felverjük a cukorral, hozzáadjuk a tojást, a likőrt és a sütőporos lisztet, majd a tésztát addig dagasztjuk, hogy puha, formálható legyen.
Egy órát pihentetjük.
Lereszeljük az almát, vagy a körtét, majd egy lábosban a cukorral és a citromlével sűrűre főzzük. A tűzről levéve keverjük bele a likört és a mentát.
Kör formájúra kinyújtjuk a tésztát és kibélelünk vele (alul és oldalt a peremig) egy kiolajozott pitesütő formát. Villával megszurkáljuk a tésztát és előmelegített sütőben 15 percig sütjük. Ezután megkenjük a sűrű gyümölcs szósszal, megszórjuk mandulával és további 40 percig sütjük.
Menta helyett illatos levelű muskátlit (Pelargonium crispum) is használhatunk.
Jó étvágyat kívánunk!