A pitypang méz receptje igen egyszerű. A pitypang másik neve a gyermekláncfű, avagy pongyola pitypang. Ha erről a növényről beszélünk mindenkinek eszébe jut a gyermekkora, ahogy ezzel a virággal játszott vagy éppen koszorút font belőle.

Természetesen ennek a növénynek is sok jótékony hatása van. Persze ezt sem hagyhattam ki a beszerzési listámról. Kerestünk egy mezőt, ami tele volt pitypanggal és pikk pakk szedtem egy zacskónyit.

Én csak a virágát használtam fel. Egy részét kiszárítottam, a másik részéből pedig mézet főztem.

gyermekláncfű, vírusellenes gyógynövények

A gyermekláncfű, pongyola pitypang virágának gyógyhatásai

A gyermekláncfű április-májusban virágzik. A legtöbb gyógynövénykönyv a virág hatásait kifejezetten nem említi. Főként a gyökérnek, a szárrészeknek, vagy a leveleknek tulajdonítanak gyógyhatást. Ez alól van néhány szakértő és szakkönyv, ami kivétel.

A gyermekláncfű Hagyományos Kínai Orvoslás szerinti gyógyhatásai

A Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) a pitypang föld feletti részeit hasznosítja, beleértve a virágokat is. A Máj (Epe) és a Gyomor meridiánra alkalmazható gyógynövényként tartják számon. Alkalmazható furunkulusok, kiütések, emlőgyulladás esetén, valamint általános méregtelenítésre. Használható sárgaság, valamint duzzadt, vörös szemek esetén is.

A pitypang virág gyógyhatása Maria Treben szerint

Maria Treben – aki a virágot kifejezetten ugyan nem említi, de – leírja, hogy az egész növény gyógyhatású. Segít epebántalmak és májbetegségek gyógyításában. A virágszár esetében leírja, hogy ha a virágzó pongyola pitypang szárából 5-6-ot megeszünk naponta, akkor még a krónikus májgyulladás esetén is segít. Cukorbetegség esetén a virágszár napi adagja 10-re emelhető. Igen hatásosan segít. A gyermekláncfű virágszára ugyanilyen hatásos a levertségtől, fáradtságtól szenvedő embereknek két hetes kúra formájában.

Maria Treben szerint a virágszár kúra megszünteti a bőrviszketést, a sömört, a kiütéseket, javítja a gyomornedv kiválasztást és megtisztítja a gyomrot mindenféle pangó anyagtól. A friss szárak fájdalommentesen oldják az epekövet, szabályozzák a máj és az epe működését. Az ásványi sók mellett fontos gyógy- és ásványi anyagokat tartalmaz, melyek az anyagcsere betegségek gyógyításában igen fontosak.

Vértisztító hatása révén köszvény és reuma esetén is segít, elmulasztja a nyirokcsomó duzzanatokat a virágszárral végzett 3-4 hetes kúra.

Sárgaság és lépbántalom esetén is alkalmazható.

Dr. James A. Duke a pitypang virág gyógyhatásáról

Dr. James A. Duke a gyermekláncfű virágáról leírja, hogy sok benne a lecitin: ez a tápanyag hatékony a különféle májbetegségek esetén. Szerinte a virág a lecitinen kívül jelentős mértékű kolint is tartalmaz. (Ez a két vegyület általában együtt fordul elő a táplálékokban.) A lecitin esetében egerekkel végzett laboratóriumi kísérletek során kimutatták, hogy a benne található lecitin növeli az agy acetil-kolin koncentrációját, valamint az egerek emlékező képességét. Ezért Duke feltételezése szerint a pitypang virágja jó lehet Alzheimer-kór esetén.

Duke szerint a pitypang virágja is alkalmas vízhajtó tulajdonságainál fogva duzzanatok, vizesedés és ödéma kezelésére.

Duke leír egy receptet is: mivel a gyermekláncfű igen jótékony hatású növény, mind a levelét, mind a virágját a spenóthoz hasonlóan javasolja elkészíteni. Egy kis olívaolajon, vagy vajon a spenóthoz hasonlóan sóval, borssal, zúzott fokhagymával is meg lehet párolni! Javasolja a bőséges fogyasztását a kiváló élettani hatásai miatt!

Dr. Babulka Péter és Kósa Géza a pitypang méz hatásáról

A Képes Gyógynövénykalauz című könyvükben leírják, hogy a virágaiból szirup és méz készíthető, melyet köhögéscsillapításra használnak.

Pitypang méz receptje

Pitypang méz hozzávalók

  • 4 marék pitypang
  • 1 kg cukor
  • 2 db citrom

Pitypang méz elkészítése

A pitypang szirmait letépkedjük. A virágokat nem szabad megmosni, mert lemossuk a virágport.  Egy lábasba tesszük és annyi vizet engedünk rá, hogy teljesen ellepje a szirmokat. Felforraljuk és amint felforrt félrehúzzuk. Egy napig állni hagyjuk. Egy sűrű szitán átszűrjük. Hozzáadjuk a citromlevet és elkezdjük a pitypangos levet redukálni. Idővel hozzáadjuk a cukrot is és alacsony lángon addig főzzük míg sűrűbb, méz állagú nem lesz.


Mézet már tavaly is készítettem és nagyon jól sikerült. Ezért most is nagy elánnal álltam neki a készítésének. Minden a terv szerint alakult addig a pontig míg ki nem futott a lábasból a már majdnem kész méz.

Körülbelül 1 liter sűrű ragadós anyag mászott le a kerámiafőzőlapunkról a konyhapulton keresztül a sütőn át teljesen a padlóig. Természetesen este 10 kor. A méz receptjénél ott volt, hogy depisebb napon készíteni hatásos terápia.

Szerencsére mivel az egész lakást átjárta pitypangméz illata miután még egy kicsit párolgott a tűzforró gáztűzhelyen. Nem kaptam agyvérzést, csak félig.

Hát nem mindig úgy sikerülnek a dolgok ahogy tervezem, de szerencsére így is maradt még kb. 3 liter méz.


Nézzétek meg a videót is, hogy hogyan készül a pitypang méz.

 

 


Dualszky-Kovács Péter séfDualszky-Kovács Péter tanulmányait a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Vendéglátóipari iskolában kezdte.
2011-ben fejezte be szakmai gyakorlatát a rácalmási Jankovich Kúria Hotel és Étteremben, azóta külföldön dolgozik a gasztronómia világában.

Jelenleg Svájcban séf.
Több helyen is megfordult az évek során és sikerült sokféle formáját megtanulnia a konyhaművészetnek.
Teljesen a főzés szerelmese.

A 2018-as Bocuse d’or szakácsverseny elődöntőse.
Az elmúlt időben egyre nagyobb hangsúlyt fektet a kifejezetten egészséges ételekre, alapanyagokra.
Világa a fine dining, így alapból különleges ételeket készít, amikbe belevarázsol fermentált dolgokat, kombucha teát vagy éppen az általa szedett gyógynövényeket is.
Így próbálja meg az embereket rávezetni és edukálni az egészséges ételek fontosságára.


 

A szerző