Az aventurin az anahata (4. csakra, vagy szívcsakra), vagyis az egyensúly elsődleges köve. Az anahata, a negyedik (szív) csakra elsődleges ásványa. Az anahata szanszkrit szó, jelentése: sértetlen és veretlen, az egyensúlyhoz és a nyugalomhoz kapcsolható.
A sértetlenség és a veretlenség az immunrendszer feladataként értelmezhető, ami a kellő önvédelmet és a megfelelő szelekciót biztosítja a szervezetben.
Az immunrendszer vagyis az önvédelem, pedig a bél sav-lúg-bázis egyensúlyához köthető, így ezek után teljességgel érthetővé válik mindenki számára, az aventurin miben is tud a leginkább a segítségünkre lenni.
Természetesen erős roboráló, és méregtelenítő hatású.
Mindenféle bélrendszer, valamit bőr eltérés kapcsán alkalmazható, mivel a bél és a bőr szoros összefüggésben áll egymással.
A szívcsakra a mellcsont közepén található, hozzá tartozik még a szív, a mellkas, a felső hát és a vállak vonala, valamint a hét csakra középpontjában áll.
A negyedik csakrához tartozik az öröm, önszeretet, önbecsülés, ugyanakkor hidat képez az alsó és a felső csakrák között, valamint az egyén a külvilággal való kapcsolódását határozza meg.
Az önkép formálja mindenkor a külvilágban történő kivetítése kapcsán az eseményeket, így határozva meg a személy társadalmi pozícióját, közösségben való részvételét és ezekből adódó feladatait a kapcsolatai alapját, dinamikáját és hierarchiáját.
Jó működés esetén az illetőt egyensúly, együttérzés, önelfogadás és jó kapcsolatok jellemzik.
Az egyensúly megborulása társfüggőségben, gyengeségben, túlzott előzékenységben, önfeláldozásban, birtoklásban, féltékenységben, nárcizmusban, félénkségben, magányosságban, elszigeteltségben, empátia hiányában, megkeseredettségben és nehéztelésben, kritikában mutatkozik meg.
Ezek a felsorolt viselkedésminták először bélrendszeri problémákat, később ezzel párhuzamosan bőr eltéréseket, majd szív- és érrendszeri problémákat, magas vagy épp alacsony vérnyomást, és végül akár autoimmun betegséget vagy rákos elváltozást is okozhatnak.