2022. augusztus 4.-én elfogadott és 5.-én hatályba lépett kormányrendelet tovább fokozhatja a klímaválságot Magyarországon is.
Gázválság van, és tűzifa hiány. Úgy tűnik azonban, hogy átesünk a ló túlsó oldalára, mellyel csak tovább súlyosbítjuk a helyzetünket. Nem biztos, hogy a természetvédelmi területek kiirtása lenne a megoldás a problémánkra, sokkal inkább az ésszerű és környezetbarát energiapolitikai lépések.
Ráadásul a meghozott kormányrendeletben nincsenek garanciák arra vonatkozóan, hogy a válságra hivatkozva a tarvágás jogát ne gyakorolhassák visszaélésszerűen.
Miről döntött a Kormány?
A 287/2022 (VIII.4.) Korm. rendelet szerint „A fakitermelés tilalmi időszakára vonatkozóan jogszabályban vagy hatósági döntésben megállapított korlátozást nem kell alkalmazni.”
„…válogatás nélkül éljük fel erdeink legjavát…”
A 287/2022 (VIII.4.) kormányrendelet fakivágás könnyítése céljából továbbá így rendelkezik:
„Védett természeti területen idegenhonos fafajokból álló állomány kitermelése után az erdő felújítása során nem szükséges fafajcserés szerkezetváltást végezni, és az erdőfelújítás természetes úton is elvégezhető, őshonos fafajokból álló és sarjeredetű természetes felújulásra képes erdőállomány véghasználata korlátozásoktól mentesen végezhető.”
„Értetlenül állunk az olyan korlátozások előtt, amelyek a már kitermelt erdő felújításának feltételeit egyszerűsíti. Az új előírásoknak közvetlenül nincs szerepe a tűzifahiány mérséklésében, miközben lemondunk természetes erdeink helyreállításáról a védett területeinken. Minél kevésbé természetes egy erdő és minél szegényebb az élővilága, általában annál védtelenebb és sérülékenyebb a klímaváltozás hatásaival szemben, márpedig az erdők és vizesélőhelyek túlélése a saját élhető környezetünk alapját is jelenti. A tarvágások tilalma alá eddig is kevés erdő tartozott.A természetvédelmi szempontból értékes állami erdőkben e nélkül is hozzá lehetett jutni a faanyaghoz, így kérdéses, hogy mi indokolja a tarvágások visszaállítását. Példátlanul kockázatos lépésnek tartjuk a fakitermelés fokozását. A jó természeti állapotú erdőterületek segítik a klímaváltozás hatásaival szembeni védekezést, csökkentik a villámárvizek kialakulásának kockázatát, szerepük van a táji vízmegtartásban, védenek a talajerózió ellen. A fenntarthatatlan mértékű fakitermeléssel mindezek elvesztését kockáztatjuk, és a későbbi évtizedek erdőgazdálkodásának alapjait ássuk alá.
Az 2009. évi XXXVII. törvény az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról (Evt.) mellékletében felsorolt állami erdészeti társaságok által az erdőgazdálkodáshoz szükséges és földmunkával járó közelítőnyom-hálózat hatósági engedély nélkül alakítható ki.
Ez lényegében az erdészeti gépek taposását jelenti, melyek ezen túl szabadon taposhatják az erdőt.
A kormányrendelet további rendelkezései eltörölték az állami erdők esetében a fakitermelésre vonatkozó korlátozásokat (Evt. 71/A. §).
Rendelkeznek arról, hogy az ún. „sarjeredetű természetes” felújítással az éger, az akác, az őshonos nyár, valamint a fűz főfafajú erdőkön kívül a cser és a nemestölgyerdők is megújíthatóak.
A kormányrendelet fakivágás könnyítését célzó rendelkezései szerint továbbá innentől fogva nem kell előnyben részesíteni a mageredetű természetes felújítási módot az őshonos állományalkotó főfafajok esetében.
Az állami erdészeti társaságok ezen túl jogosultak továbbá az erdőtervben nem szereplő fakitermelésre is: ehhez mindössze egy miniszteri döntés szükséges.
Az erdőgazdálkodó erdősítési, erdőnevelési és fakitermelési tevékenységet, valamint az erdőtervben nem szereplő fakitermelést a korábbi 21 napos bejelentési határidő helyett 8 nappal megelőzően kell az erdészeti hatósághoz bejelenteni.
Érdemes lenne megfontolni, hogy a szigetelés támogatásával hosszú távú tervek kialakításával, a környezettel összhangban fogunk hozzá ezen problémák megoldásához.
2022. augusztus 10.-én végre elindult egy CIVIL kezdeményezés, teljesen politikától függetlenül, melyhez immár mi is tudunk csatlakozni kizárólag az erdők és az állatok védelme érdekében.
A kezdeményező szervezetek:
- WWF Magyarország,
- Magyar Természetvédők Szövetsége,
- Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület,
- 10 millió Fa Alapítvány,
- Greenpeace Magyarország,
- Levegő Munkacsoport.
Ha úgy érzed, hogy Te is szeretnél tenni az erdők védelme érdekében, akkor kattints az alábbi gombra