Barion Pixel

A visszér kezelése természetesen is történhet. A krónikus vénás betegség, más néven visszérbetegség ma Magyarországon az egyik leggyakoribb betegség, sok esetben mégis kezeletlen marad: az aktív népesség 35 százalékát, míg a nyugdíjas korúak több mint felét érinti. A nyári melegben fokozódnak a kínzó visszeres panaszok.

A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság szerint feltehetőleg a lakosság 30-35 százalékának vannak vénás betegségre utaló panaszai. Ezek a lábfájdalom, a nehézláb-érzés, a lábfeszülés, vagy a lábikragörcs, akár látható elváltozások nélkül. A látható tüneteket – visszértágulat, bokaödéma, bőrtünet – mutató betegek száma ennél is nagyobb.

A társaság felidézte a “Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja 2010-2020” rendezvénysorozat keretében elvégzett vizsgálatok eredményeit. E szerint a 2013-2015-ben megkérdezett csaknem 47 ezer érdeklődő közül a nők 30 százalékánál találtak magas vénás rizikót. Egy korábbi, a hazai visszérbetegségre vonatkozó felmérés szerint azonban csak minden ötödik érintett fordul vénás betegség miatt orvoshoz. Elsősorban ez a magyarázata annak, hogy a krónikus vénás betegség mint az egyik leggyakoribb népbetegség nagyon sok esetben kezeletlen marad.

A visszérbetegség megelőzése

A tartós ülő- vagy állómunka, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozási szokások, a túlsúly, a hormonális változások, a családban előfordult vénás megbetegedések mind-mind kockázati tényezői lehetnek a betegség kialakulásában.

A krónikus vénás betegség megelőzését a rizikófaktorok kiiktatásával kell kezdeni.

  • Soha ne felejtsen el naponta legalább félórát mozogni: úszni, sétálni, kerékpározni, jógázni, tornázni! Ezzel erősíti a visszereit, és serkenti a vérkeringését.
  • Adjon le a súlyfeleslegéből!
  • A hosszú ideig tartó replőutak alkalmával minden egy vagy két órában álljon fel, és tíz percig sétáljon a sorok között!
  • Ülő helyzetben minél többször polcolja fel a lábát!
  • Győzödjön meg róla, hogy a harisnyanadrágja, vagy a térdzoknija nem túl szoros.

 

A visszér kezelése természetesen, gyógynövényekkel és más gyógyanyagokkal

Vitaminok és ásványi anyagok

Egyen naponta legalább ötször zöldséget és gyümölcsöt. A citrusfélék különösen nagy mennyiségben tartalmaznak C vitamint és flavonoidokat, amelyek elősegítik a vénafalak erősségének és rugalmasságának fennmaradását.

Naponta szedjen E-vitamin, C-vitamin, rutin, kovasav, vagy cink tartalmú készítményeket, élelmiszereket.

Visszér kezelése természetesen, az almaecet erejével

Az almaecet ereket összehúzó hatással rendelkezik. Emellett olyan flavonoidokat tartalmaz, amelyek csökkentik a visszerek duzzanatát és gyulladását. Minden reggel és este kenje be vele a kitágult vénákat!

Jóga

A rendszeresen végzett jógázás fokozza a vér, a szövetek közti folyadék és a nyirok áramlását. A fordított testhelyzetben végzett pozíciók igen hatásosak lehetnek a visszér problémák esetén.

A fordított testhelyzetes pozíciók esetén az ellenjavallat, ha magas vérnyomással, vagy trombózissal küszködünk.

Ilyen pozíció a gyertyaállás, melynek egy kezdők számára is gyakorolható változata az alábbi videóban található.

 

körömvirág

Gyógynövények

Számos belsőleg vgy külsőleg alkalmazható gyógynövény rendelkezik érösszehúzó és gyulladásgátló hatással.

A vénafal tonizálása és a fájdalom elmulasztása érdekében a visszeres területet a következő készítményekkel ápolja: varázsmogyoró kivonatal, vagy egy evőkanál varázsmogyoró kivonatba tett 4 csepp kerti körömvirág tinktúrával.

Amennyiben a bőr nem sérült, akkor akkor borogatható kihűlt feketenadálytő teával. Amennyiben sebes, akkor pedig körömvirág teával.

A vénafal erősítése és a vérkeringés fokozása érdekében naponta vegyen be egy adag ázsiai gázló és/vagy ginkgo biloba tablettát. A fekete áfonya és a szúrós csodabogyó szintén jó hatású lehet.

 

A szerző