Mi az akupresszúra?
Az akupresszúra nem más, mint kínai masszázs. Az akupresszúra szó latin eredetű (acus=tű, pressus=nyomás). Az akupresszúra ugyanis az akupunktúrához hasonlóan éppen a meridiánokon alkalmazott masszázs. Ez a masszázs forma eltérően a “hagyományos” masszázstól a bőrben és a bőr alatti szövetekben, az inakban és az izmokban haladó energiapályákat az ún. meridiánokat célozza meg.
Lássunk egy rövid videót az arcon alkalmazott akupresszúráról (most éppen nazális problémákra: orrfolyás, nátha, allergia stb…), hogy megérthessük a lényegét. A masszázs, mint az látható is, a meridián vonalak mentén haladva történik stimulálva azokat.
Hány formáját különböztethetjük meg az akupresszúrának?
A test akupunktúrás pontjait kezelő akupresszúrán túl, egy másik jelentős ága a csontmasszázs, mely a sérüléseket, ficamokat helyretevő masszázs.
E mellett külön ága az akupresszúrának az ún. fül-akupresszúra, melynek során az ujjak mellett kínai gyógynövény magokat alkalmaznak, beragasztanak és a beragasztott mag nyomkodásával érik el az akupresszúrás hatást.
A magyar természetgyógyász képzési terminológia szerint ide sorolható még az ún moxa terápia, illetve a köpölyözés (pohárvetés) is.
Miben különbözik a hagyományos masszázs technikáktól?
Az európai masszázs a kínai masszázshoz képest sokkal később fejlődött ki. Az európai masszázst a XVI. századtól számíthatjuk, de igazából a XIX. század elején dolgozta ki Pehr Henrik Ling az ún. svéd masszázs néven. Némileg átfedés található az európai masszázsban használt, ún. trigger pontok és a kínai meridián pontok között.
Az ún. talpmasszázs és a kínai akupunktúrás masszázs között is lehetnek átfedések, de a kettő korántsem azonos.
Hogyan történik az akupresszúrás masszázs?
A mechanikus ingerlés elsősorban kézzel, ujjakkal történik. Az akupresszúrás pontok helyének meghatározásához a legfontosabb jellemző a nyomásérzékenység. Az akupunktúrás (ennélfogva az akupresszúrás!) pontok az izmok, és ízületek kis mélyedéseiben találhatók meg (az akupunktúrás pont kínaiul mélyedést jelent). Ezek a pontos a problémás helyeken az ujjak nyomására érzékenyek. A pontok meghatározásánál a “hüvelyk”-et veszik alapul. A kínai hüvelyk a kezelendő személy behajlított harmadik ujján a középső perec két redője közötti távolság (gyakorlatilag a középső perc hossza). A “hüvelyk” kínaiul “cun” (ejtsd: cün).
A masszázstechnika a meridián ponttól függően lehet: megragadás, fogás, morzsoló nyomás, körömmel csipkedés, hüvelykujjnyomás, tolás, görgetés, dörzsölő tolás, körkörös dörzsölés stb… Az erről szóló tankönyvekben minden pontnál részletesen le van írva a megengedett masszázstechnika.