A szervezet harmonikus működéséhez mindenkinek szüksége van legalább 8 órányi alvásra. Ha folyamatosan fáradtan ébredünk, akkor több alvásra van szükségünk, mint amennyit megadunk magunknak. Lássuk, hogy melyek az egészséges alvás kritériumai a nyugati és a kínai felfogás szerint. Fontos először is, hogy mikor alszunk. Az emberi szervezet – bár nagyon rugalmas – alapvetően úgy van megtervezve, hogy az éjfél és hajnali 6 óra közötti időszakot alvással töltse, egy-egy órányival előtte, illetve utána fekve és kelve. Teljes értékű alvás csak ebben az időszakban lehetséges. A szervezetünk ebben az időszakban végzi ugyanis a létfontosságú belső munkálatait. Rövid délutáni “cicaalvás” jó szolgálatot tehet komolyabb kimerültség, vagy betegség utáni lábadozás esetén.
8 fontos tudnivaló az alvásról:
- Ne aludjon többet a kelleténél!: Jóból is megárt a sok: a túl sok szundikálástól egész nap kába lesz az ember. A legtöbb felnőtt számára 6-8 óra éjjeli alvás elegendő.
- Fejfájás ellen: Sok embernél az alvás megszünteti a fejfájást.
- A naponként kiegyensúlyozott alvás az egészséges!: Bármennyire csábító, hogy egy fárasztó hét után az egész hétvégét átaludjuk, ez nem jó ötlet, mert nagy valószínűséggel fejfájás, vagy kábaság lesz az eredménye.
- Időeltolódásra alvás, de nem mindegy, hogy hogyan: Nagyon fontos, hogyha időeltolódásra számíthatunk, akkor még az utazás megkezdése előtt próbáljunk meg többet aludni (a megszokottnál 15-20 perccel több alvás csodákat művelhet). A jetleg utáni alvás nem annyira hatásos, mint amit előtte pihenünk. Időeltolódást követően ne szundikáljon, legfeljebb 1 órát. A szundikálás megnehezíti az új időzónához való gyors alkalmazkodást.
- Másnaposság ellen: Többet ittál a kelleténél? Sokfajta népi gyógymód létezik, melyek enyhíthetik a tüneteket (fejfájás, hányinger, kimerültség). A bombabiztos módszer azonban az idő és a kiadós alvás.
- Menstruációs ingerlékenység tüneteinek leküzdése: Ha Önnél a PMS (pre-menstruációs szindróma) álmatlanságot is okoz, készüljön fel rá úgy, hogy még a problémák jelentkezése lőtt néhány nappal a szokásosnál korábban fekszik le.
- Tengeribetegségre: Minél kimerültebb annál nagyobb az esélye, hogy elkapja az utazási betegséget. Ezért mielőtt hosszú útra indulna feltétlenül aludjon annyit amennyit a szervezete általában megkíván. Ha utasként ül autóban vagy repülőgépen jól teszi, ha próbál kicsit szunyókálni, mert ezalatt nem hatnak a betegítő ingerek.
- Elhízás: Több kutatás rámutatott már az alváshiány és az elhízás közötti összefüggésre. Egyes kutatások szerint a tápanyagok felszívódása nem kedvező, ha kialvatlanok vagyunk, más kutatások szerint egyszerűen több időnk van enni, ha többet vagyunk ébren. Egyes tanulmányok rámutatnak arra is, hogy a fáradtság miatti frusztrációinkat próbáljuk meg étkezéssel kárpótolni.
Ideig-óráig persze át lehet hágni a pihentető alvás szabályait. Ha kisbabánk van, akit éjszaka kell táplálnunk, vagy éjszakai műszakban dolgozunk, akkor fegyelmezett elmével át lehet vészelni ezeket a keserves hónapokat-éveket. Sok-sok év alatt összegyűlt álmatlanságnak azonban már kifejezetten egészségkárosító hatása van.
Alvás és memória:
A Nature Neuroscience című folyóiratban közölt tanulmány szerzői közvetlen kapcsolatot mutattak ki az öregedő agy, az alvás és a memória között. A vizsgálatok tanúsága szerint az öregedő agyban bekövetkező változások negatívan befolyásolták a mély alvás minőségét, ez pedig rontotta a memóriaraktározási képességet.
A kaliforniai Berkeley Egyetem kutatói szerint ez idáig nem lehetett tudni, hogy az agyat, az alvási szokásokat és a memóriát érintő változásokat az öregedés egymástól elkülönülő, vagy mélyen összekapcsolódó jeleiként kell-e kezelni. A kutatók most 36 ember bevonásával készítették el tanulmányukat, amely során számos vizsgálatot végeztek.
A résztvevők a húszas és a hetvenes éveikben járó korosztály tagjai közül kerültek ki. A szakemberek első lépésben azt bizonyították, hogy a mediális prefrontális kéreg nevű agyterület állapota alapján meg tudják mondani, hogy az adott személy esetében mennyi mély – vagyis lassú hullámú – alvásra lehet számítani. Ezen agyterület ugyanis alapvető fontosságú a mély alvás fázisába való belépésben, ám működése a kor előrehaladtával fokozatosan gyengül.
Második lépésként a kutatók bebizonyították, a mély alvással töltött idő mennyiségéből kikalkulálható, hogy az emberek miként teljesítenek a memóriateszteken. A jó minőségű alvásban bővelkedő fiatalabb páciensek jobb eredményeket értek el a teszteken, mint a rossz minőségű alvással küzdő idősebb társaik – adta hírül a BBC News.
“A lassú hullámú alvás kulcsfontosságú szerepet játszik a közelmúltban szerzett új emlékek bevésődésében – húzta alá Matthew Walker, a tanulmány egyik szerzője. – Olyan ez, mint megnyomni a ‘mentés’ gombot”. A kutatók szerint az alvás minősége javítható azáltal, ha éjszakánként elektromossággal stimulálják a megfelelő agyterületet. Mint hozzátették: a módszer hatékonynak bizonyult a fiatalok memóriateljesítményét nézve, ezért hamarosan az idősebb pácienseknél is tesztelni akarják az eljárást.
(http://www.bbc.co.uk/
Alvás szerepe a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) szerint:
Az alvás és minden más élettevékenység a hagyományos kínai felfogásban összhangban kell, hogy álljon a napszakokkal, az évszakokkal és természet körforgásával. ennek részletei külön cikk sorozatot is megérnének. Ígérjük, hogy sort fogunk keríteni ezen összefüggések tárgyalására is. Jelen cikkben arról szeretnék írni, hogy a kínai gyógyászat szerint az éjszakai alvás mely szervekre van jótékony hatással. Ezen szervek pihenése zajlik éjszaka a HKO szerint, ezért leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy ha nem elegendő mennyiségű az alvásunk, akkor elsősorban ezen szervekkel kapcsolatos meridiánjainkban jelentkezik diszfunkció.
A pihentető alvás a HKO felfogásában is – hasonlóan a nyugati felfogáshoz – az éjjel 11 és reggel 6 óra közötti időszak. Ezen időszakban az alábbi funkciók regenerációja zajlik.
23-01: epehólyag – tulajdonképpen a HKO együtt kezeli a májjal. A HKO-ban a májnak és az epehólyagnak sokkal több szerepet tulajdonítanak, mint a nyugati világban. A máj és az epehólyag ellenőrzi a csi-t (vagy más néven Qi-t) és a Vért. Segíti az emésztést, szabályozza az érzelmeket, szabályozza a Vér testbe jutó mennyiségét. Ebből is látható, hogy ha nem pihenünk ebben az időszakban, akkor ingerlékenyek , dühösek, frusztráltak leszünk, emésztési problémáink jelentkeznek (pl. elhízás), sápadtak leszünk. A kínai gyógyászat szerint kihatással lesz továbbá a látásunkra (látás romlás formájában), rosszabbodik az inak és ízületek állapota.
1-3: máj lsd. az epehólyagnál
3-5: tüdő a kínai felfogás szerint összeköttetésben van a vastagbéllel, ami kiválasztja a szervezetből a szükségtelen méreganyagokat. A légzés mellett a HKO felfogásában a tüdő felelős a “védőerő” egyenletes eloszlatásáért az izmokban és a bőrben. Ezért a tüdő nem megfelelő működése során felléphetnek székrekedési, orrüregi problémák, valamint megfázásra való hajlam, spontán izzadás, pollenallergia is a fáradtságérzeten túlmenően.
5-7: vastagbél összefüggésben van a tüdővel (lsd. mint fenn)
További alvással, illetve alvászavarral kapcsolatos cikket itt olvashattok: ALVÁS