Barion Pixel

Honnan lehet megtudni, hogy ehető virág, vagy mérgező virág kerül-e az asztalunkra? Melyek az ehető virágok? A cikkben szereplő 8 ehető virág felől biztos lehetsz, hogy nem nyúlsz mellé. Virágokkal ugyanis izgalmasabbá, színesebbé tehetjük ételeinket, desszertjeinket, italainkat. Bár a virágok étkezési célú fogyasztása az utóbbi egy-két évtizedben terjedt el világszerte, a gasztronómiai gyökerek mélyebbre nyúlnak, mint gondolnánk.

Az ókorban és a középkorban a különféle növények és azok virágai nemcsak babonákhoz és hiedelmekhez társultak, de gyógyhatásaik és konyhai értékük miatt is fontos szerepet játszottak az emberek életében.

A 21. század séfjei visszahelyezték a tányérunkra az ehető virágokat, mi pedig bátran használjuk ki ezt a lehetőséget családunk, barátaink, vendégeink elkápráztatására és saját magunk örömére is.

Fontos, hogy csak olyan virágot fogyasszunk, melyet pontosan beazonosítottunk: attól, hogy egy virág csodaszép, még lehet mérgező. Virágporallergia esetén mellőzzük a virágok és virágszirmok fogyasztását. Ne gyűjtsünk virágokat forgalmas utak mellől, illetve kizárólag vegyszermentesen termesztett virágokat gyűjtsünk étkezési célra.

1. Aranycserje (Forsythia suspensa)

Az aranycserje, aranyeső, aranyvessző háromszögében sokszor könnyű eltévedni, hogy valójában melyik növény melyik, és ezek közül melyik ehető és melyik mérgező.

A kínai orvoslásban az aranycserje vagy bókoló aranyfa Lian Qiao néven az alapvető ötven gyógynövény egyike. Virágát, levelét, termését és gyökerét egyaránt használják. Fontos! A kertekben ültetett hibrid fajok (Forsythia x intermedia) termése mérgező.

A virág gyulladt, piros, pattanásos bőr ápolására is alkalmas. Kutatások atópiás dermatitisz esetén is hatékonynak találták.

Gyökérkivonatával végzett vizsgálat során a nyelőcső daganatos sejtjeinek zsugorodását figyelték meg.

Konyhai felhasználása: A virágokat érdemes kicsipkedni a kesernyés ízű csészékből, hogy maximálisan kiélvezhessük mézes ízüket. Az édes ízű ehető virágok édességek, desszertek, sütemények ízesítésére és díszítésére kiválóak. Salátákra vagy sült zöldségekre szórva meglepő és ízletes színfoltnak bizonyulnak.

2. Illatos ibolya (Viola odorata)

Ki ne ismerné a legkorábbi tavaszi virágok egyikét, az ibolyát? A mámorító illatú ehető kék ehető virág desszertek, torták, édességek ízesítője és díszítője, vagy szép színfoltjai a tavaszi salátáknak, sőt szendvicsre is szórhatjuk. Az ibolyaecettel a virágok elnyílása után is ízesíthetjük salátáinkat, italainkat.

Konyhai felhasználása: A virágokból elkészíthetjük Sissi királyné egyik kedvenc édességét, a kandírozott ibolyát, melyet kibélelt és jól záródó dobozban, nedvességtől védve tárolva egész évben felhasználhatunk torták és desszertek díszítésre.

A virágok gyorsan elveszítik illatukat, így a gyűjtést követően minél hamarabb érdemes feldolgozni.

Gyökere erős hatású gyógynövény, levele enyhébb, és virágai a legenyhébbek. Az egész növény köptető, lázcsillapító, légúti betegségeket enyhítő hatású. Továbbá levele fejfájás és álmatlanság ellen, virága szemborogatóként is használatos.

3. Kerti mályvacserje, azaz Sáron rózsája (Hibiscus syriacus)

A nálunk szép virágokat hozó sövényként, illetve dísznövényként ültetett cserjéről sokan nem tudják, hogy valójában ehető virág. Pedig az egyik legízletesebb ehető virágokat gyűjthetjük róla.

Konyhai felhasználása: A virágszirmokat a csészéből kihúzva salátákhoz, szószokhoz adhatjuk, vagy egyszerűen ételeinkre szórhatjuk, köreteket gazdagíthatunk velük. A porzók és termők eltávolítása után a virágokat meg is tölthetjük, például sajtgolyókkal vagy sűrű csicseriborsókrémmel, illetve édességek tálalásához is használhatjuk.

Az éjszakára bezáródó, nappal azonban teljes pompájukban virító virágokkal díszíthetünk tortákat és italokat is.

A levelek és a virágok is C-vitamin tartalmúak. Koreában a Mugunghwa névre hallgató mályvacserje leveleiből vérzéscsillapító és szomjoltó teát főznek, virágát pedig egyszerűen elfogyasztják. A kínai gyógyászatban a Mu Jin gyökerét gombaellenes hatású szerként használják. Kiemelendő még vízhajtó és köptető hatása.

A mályvacsalád többi tagjaihoz hasonló gyógyhatásokkal bír. Sebgyógyító, bőrápoló növényként is használható.
Emlőrákkal kapcsolatos kutatások is folytak a növénnyel kapcsolatban.

Antidepresszáns hatását is vizsgálták.

Citotoxikus hatásának vizsgálata során egyik hatóanyagát ígéretesnek találták daganatterápiában.

4. Rózsa (Rosa sp.)

A virágok királynője nemcsak pompás megjelenésével, de mámorító illatával is belopja magát a szívünkbe.

A rózsaszirom régi idők óta a gasztronómia szerves része, a Földközi-tenger vidékén már az ókorban is fogyasztották. Ezen felhasználási módja egy ideig Csipkerózsika-álmát aludta, de napjainkban ismét egyre többen fedezik fel csodás aromáját.

Konyhai felhasználása: Limonádét, fagylaltokat, krémeket, salátákat egyaránt ízesíthetünk, díszíthetünk friss vagy kandírozott virágszirmokkal, illetve rózsavízzel is. A rózsavíz a rózsa illóolaj gyártásának mellékterméke. Az illóolaj lepárlása után visszamaradó, alacsonyabb illóolajtartalmú aromás vizet nemcsak a kozmetikában, hanem a konyhánkban is sokoldalúan felhasználhatjuk.

A vadrózsák szirmain kívül a termesztett rózsák szirmai is fogyaszthatóak (ha nem lettek permetezve), ám ez utóbbiak szirmainak alsó része, ahol a csészelevélhez kapcsolódnak, kesernyés lehet, ezt érdemes eltávolítani felhasználás előtt. A rózsaszíntől bíborig, bordóig terjedő árnyalatokat és az illatos fajtákat gyűjtsük.

5. Szegfű (Dianthus superbus)

A szolid megjelenésű, ám mámorító illatú ehető virág, a kerti szegfű édes szirmaival főként desszerteket, süteményeket ízesíthetünk és díszíthetünk. A gyümölcsös desszertek, a különféle krémek és fagylaltok, lekvárok, dzsemek ízesítésén kívül adhatjuk limonádéhoz, vagy kandírozhatjuk is, sőt salátáinkat is feldobhatjuk a szirmokkal.

A csészét és a szirmok keserű ízű alsó, fehér, a csészével érintkező részét el kell távolítani fogyasztás előtt.

A kínai gyógynövényes gyógyászat egyik fontos gyógynövénye húgyúti panaszok és menstruáció hiányának (amenorrhea) kezelésére. A nyugati fitoterápia ezen túlmenően többek között emésztőrendszeri panaszokra, bőrgyulladásra és bőrduzzanatokra is használja.

A népgyógyászatban lázcsillapítóként, izomlazítóként, nyugtatóként és legkülönfélébb bőrbajokra is használták.

6. Kerti sarkantyúka (Tropaeolum majus)

A sarkantyúka minden föld feletti része ehető, de csak nyersen, mert hőkezelés, szárítás hatására elveszti ízét.

Konyhai felhasználása: Fűszeres ízű leveleit és édeskés, retekre emlékeztető ízű virágait elsősorban salátákhoz keverjük vagy zöldséges köretekre, szendvicsekre szórva kínálhatjuk. A bimbókat ecetes-sós lében tartósíthatjuk, ízük így a kapribogyóhoz hasonlít.

Gyógynövényként vérképző, antibiotikus és gyulladáscsökkentő hatású, teája légúti és húgyúti betegségekre is használatos.

7. Sásliliom (Hemerocallis sp.)

A sásliliom gyönyörű virágai (és a bimbók is) ehetőek. Kínában a „sárga virágzöldség” fogyasztása évszázadokra nyúlik vissza. A Hemerocallis nemzetségbe tartozó virágok nem tévesztendőek össze a Lilium nemzetség tagjaival. A sásliliomok a fűfélékhez hasonlóan egyszikűek, fűre hasonlító leveleik vannak, míg a „valódi” liliomok kétszikűek.

Konyhai felhasználása: Íze enyhén édeskés, az éretlen dinnyére emlékeztet, és kissé zselés állagú. Desszertekhez, desszertek tálalásához, saláták díszítéséhez használható. A bimbókat fűszeres olajban párolva különleges köretet kapunk. Kínában zöldséges-gyömbéres csirkét ízesítenek vele leggyakrabban.

A hagyományos kínai gyógyászatban bánatűző gyógynövényként tartják számon, és főként rizómáját használják gyógynövényként. Vizsgálták antidepresszáns hatását és antioxidáns hatását is, illetve hatásosnak találták cukorbetegek étrendjébe illesztve.

8. Bársonyvirág (Tagetes)

A büdöske néven is ismert ehető virág viszonylag igénytelen, tavasztól késő őszig megbízhatóan virágzik, többféle narancsos, sárgás, pirosas árnyalatban létezik, éppen ezért sokak által kedvelt kerti dísznövény.

Konyhai felhasználása: A szirmok sárgásra színezik az ételt, így a sáfrány helyettesítésére is használják. Szirmaival díszíthetünk, ízesíthetünk salátákat, rizses és burgonyás köreteket, felhasználhatjuk levesekhez és sültekhez is.

A hagyományos kínai gyógyászat többek között fájdalomcsillapításra, lázcsillapításra, illetve vízhajtóként használja.
Az Ayurvedában többek között bőrpanaszokra, fülfájásra, fogfájásra, reumatikus panaszokra és antimikrobiális hatása okán is alkalmazzák.

A szintén kedvelt dísz- és gyógynövény, a körömvirág szirmait hasonlóan használhatjuk a konyhában.

Ehető virág szirmainak kandírozása

A virágokat vagy virágszirmokat enyhén felvert tojásfehérjében megforgatjuk, majd átszitált porcukorral meghintjük, és sütőpapírra fektetve hagyjuk megszáradni. Vigyázzunk, hogy szárítás közben ne érjenek egymáshoz a virágok, illetve a szirmok.

Az olyan virágokat, mint az ibolya, érdemes szárral együtt gyűjteni, és így a szár segítségével könnyen meg tudjuk forgatni a tojásfehérjében. Az olyan virágok esetében, mint például a rózsa vagy a szegfű, egyszerűbb a tojásfehérjét egy ecset segítségével a szirmokra kenni.

A szerző