Milyen fitoterápiában használatos: nyugati
Hatóanyag (az ezidáig felfedezett): alanin, albumin, alkaloidok, almasav, alumínium, arginin, ásványi só, ásványok, aszkorbinsav, aszparaginsav, avenin, betain, béta-karotin, bór, bórkősav, cellulóz, cink, citromsav, cserző anyagok, cukrok, ecetsav, enzimek, fehérje, fenilalanin, flavonoid, fólsav, foszfor, fruktóz, glicin, glutaminsav, glutén, glükóz, guanin, gyanta, hamu, hisztidin, húgysav, illóolaj, izoleucin, jód, kalcium, kálium, karotin, keményítő, kén, keserűanyag, klór, kobalt, koffeinsav, koleszterin, kolin, króm, leucin, limonén, linolénsav, lizin, magnézium, mangán, metionin, nátrium, olaj, ón, pektin, prolin, réz, sóskasav, szacharóz, szalicilát, szaponozidok, szalicilsav, szaponin, szelén, szénhidrát, szerin, szilícium, szilíciumsav, szterol, tirozin, treonin, trigonellin, triptofán, valin, vas, viasz, vitamin, Vitamin A, Vitamin B, Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Vitamin B8, Vitamin E, víz, zsír
Mely részét gyűjtik: A szemtermését és föld feletti részeket hasznosítják.
Zab leírás:
A pázsitfűfélék (Poaceae) családjába tartozó, ma már minden mérsékelt övi területen termesztett, maximum 1,5 méter magas, egynyári fűféle. Tipikus ismertetőjegye: virágainak hosszú toklásza van. Hosszú, vékony levelei a magas szárán található csomókból fejlődnek ki. A vitaminban gazdag zab nemcsak tápláló gabonanövény, hanem terápiás célokra is felhasználható. A zab (Avena) 35 fajt számlál. Fontos takarmánynövény az Avena sativa (abrakzab). Szemtermésének héját – a korpát – eltávolítják és zabpelyhet készítenek belőle.Szépségápolás:
Külsőleg a szemterméseket és a szalmaszárat a kozmetikai ipar használja ápolókrémek és naptejek készítésére. A bőr karbantartásához nélkülözhetetlen B-vitaminokat, valamint ásványi anyagokat (vas, mangán és cink) tartalmaz. A modern kozmetika egyik marketing eszköze! Külsőleg csillapítja a bőrviszketést. Száraz bőr ápolására és nap elleni védőszernek is ajánlott.Betegségek kezelése:
A zabkorpa élénkíti a béltevékenységet és csökkenti a koleszterinszintet, míg a zabszalmának vizelethajtó hatása van. Egy speciális, zabon alapuló diétával növelni lehet a kitartást, amelyet főként a versenysportolók fordítanak a hasznukra. Dioszkuridész már borogatásként is alkalmazta, és dícsérte nedvét a hasmenés kezelésében. A Hortus sanitatis-ban a növény a kelések, a gennyes hólyagok és egyéb duzzanatok kezelésére szolgáló gyógymódok között szerepel. A zabkorpa koleszterinszint-csökkentő hatásáról már igen sok tanulmány jelent meg. Hatóanyagai a bőrre is jótékony, lágyító, nyugtató, antioxidáns és sebgyógyulást elősegítő hatással van. A zabot fáradtság, aszténia (erőtlenség) és étvágytalanság esetén használják. Enyhe ideges állapot, álmatlanság és húgyúti kövek kezelésére is javasolt, de enyhíti a reumát és a köszvényt is.Zab hol honos:
EurópaFigyelmeztetés:
A zab alkalmazásával kapcsolatban mind ez ideig semmilyen mérgező vagy kóros mellékhatás nem ismert.Termőhelye:
Magyarországon is termesztik.Jogszabályi védettség: Hazánkban jogszabályilag (13/2001 (V. 9.) KÖM rendelet) nem védett.
Mikor gyűjtik:
A föld feletti részeket a virágzást megelőző begyűjtést követően megszárítják, majd forrázatként és tinktúraként használják.Zab szinonímák:
abrakzab, termesztett zabLatin név: Avena sativa
Angol: Oat, Common oat / Cultivated Oat / Oats / Wild oats
Finn:Kaura, Peltokaura
Francia: Avoine cultivée, Avoine / avoine byzantine
Görög: Βρώμη
Holland: Haver
Ír: Coirce
Izraeli:שיבולת-שועל / שבולת שועל / שיבולת-שועל תרבותית
Japán: エンバク
Kínai: 燕麦
Lengyel: Owies zwyczajny / Owies
Német: Saat-Hafer, Echter Hafer / Hafer / Mittelmeerhafer / Rispen-Hafer
Norvég: Havre
Olasz: Avena comune, Avena / Avena sativa / Biada
Orosz: Овёс посевной, Овес посевной
Perzsa: یولاف
Portugál: aveia / aveia-amarela
Portugál Brazil: Aveia
Spanyol: Avena / avena común / avena roja / Avena sativa
Svéd: Havre
Szlovák: Ovos siaty
Szlovén: Oves, Navadni oves / Oves navadni
Török: Kültür Yulafi / Sifali Yulaf / Yulaf
Források:
nincs
Dr. Hans W. Kothe: 1000 gyógynövény; Pécsi Direkt Kft. Alexandra Kiadója, 2008, ISBN 978 963 370 565 0
A természet füvészkertje; Reader’s Digest Kiadó Kft. , Budapest, 2003; ISBN 963 9562 01 7
Dános Béla: Farmakobotanika, A gyógynövénytan alapjai (kemotaxonómia), Argumentum, Budapest, 2006, ISBN 963 446 204 9
Prof. Dr. Thomé, Otto Wilhelm: Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz Band 1 Tafel 68