Barion Pixel

A tárkony gyógyhatása főként eugenol nevű illóolaj tartalmának köszönhető, ezért ez a gyógynövény a leghatásosabb frissen, vagy mélyhűtött formában.

A tárkony más néven esztragon, tárkonyüröm vagy sárkánynövény. Kiváló vesetisztító, epehajtó, étvágygerjesztő és emésztést serkentő fűszernövény.

Magyarországon a tárkony egy jól ismert konyhai fűszer és különösen népszerű a francia és az olasz konyhában.

Fűszerként azonban nemcsak az íze miatt fogyasztják, hanem azért is, mert erősíti az emésztőszerveket, és így segíti a nehéz ételek emésztését. Kevesen tudják, hogy a tárkonynak más gyógyító tulajdonságai is vannak.

A tárkony gyógyhatása:

  • Az egyik legjobb szájon át adható érzéstelenítő. Az ókorban is megfigyelték, hogy ha tárkonyt rágnak, akkor a szájukat elzsibbasztja. Emiatt fogfájás csillapítására használták.
  • Kiváló fájdalomcsillapító tulajdonságai miatt utazási fáradtság ellen is fogyasztották.
  • Fertőzések megelőzése. Az eugenol, illetve a tárkonyolaj hatásos bizonyos fertőzéseket okozó baktériumok ellen. Fertőtlenítő hatása miatt kisebb vágott sebek, horzsolások elsősegély jellegű fertőtlenítésére használható. Ilyen módon például ha kerti munka közben meghorzsoljuk magunkat, elsősegélyként tárkonyleveleket morzsolhatunk rá, míg el nem jutunk a csaphoz.
  • A tárkonyolaj rutin tartalmának köszönhetően erősíti a hajszálerek falait.
  • Állatkísérletek alapján bizonyított, hogy tumor ellenes hatása is van. Esztragol tartalma miatt azonban óvatosan kell bánni az ilyen alkalmazásával.
  • Nyugtató, vizhajtó, vese stimuláló, anyagcsere elősegítő és epehajtó.
  • Emésztési nehézségek, étvágytalanság és puffadás hatásain kívül alkalmazható még láz, tavaszi fáradtság, köszvény, köhögés, izomgörcsök, idegesség, reuma, álmatlanság.
  • Csuklás esetén friss levelet kell rágcsálni.
  • C vitamin tartalmánál fogva a friss és nem leforrázott levelek alkalmasak C-vitamin hiány esetén is.
  • Használható hányingerre is.

 

Tárkony összetevői:

illóolajok, asparagin, béta-sitosterin, carvon, kumarinok, estragol, glutaminsav, kálium, kámfor, jód, mentol, pfenol, szalicilsav, tujon, C-vitamin, cink

Hogyan gyűjtsük?

A növény leveles hajtását virágzás előtt ajánlott szedni. A gyűjtési idő május-július hónapokra esik.

Minél jobban közeledik a virágzás, annál erősebbé válik aromája, tehát a gyüjtéshez meg kell várni a virágzás kezdetét. A gyűjtést követően a szárakat levágjuk, csokrokba kötve száraz helyre akasztjuk. Amint megszáradt elmorzsoljuk a leveleket. A száraz leveleket legjobb ha sötét üvegben tartjuk hogy az aromáját megtartsa.

Gyógyító receptek:

Gyógytea készítése:

Kellemes, édesgyökér ízű forrázat készítéséhez áztass 10-15 percig 1-2 teáskanál szárított, nyeres, vagy fagyasztott tárkonyt egy csésze forró vízben. A forrázatból naponta legfeljebb 3 csészével fogyasszunk!

Tinktúra alkalmazása:

Alkoholos tinktúrájából naponta legfeljebb 3 alkalommal 1/2-1 teáskanállal alkalmazzunk.

A szerző

0
    0
    Kosár
    A kosarad üres jelenlegVissza az oldalra