Milyen fitoterápiában használatos: nyugati és kínai
Hatóanyag (az ezidáig felfedezett): amigdalin, aszkorbinsav, béta-karotin, cink, cukor, cukrok, daukoszterol, d-galaktóz, d-glükóz, eleuterán, eleuterozid, fehérje, ferulasav, flavonoid, foszfor, galaktóz, glikozidok, glükóz, gumi, gyanta, hamu, heteroglikán, illóolaj, kalcium, kálium, karotinok, kávésav, kobalt, króm, kumarin, kumarin-glikozid, magnézium, mangán, nátrium, niacin, pektin, poliszacharid, réz, rost, szacharóz, szaponinok, szelén, sziringarézinol, szilícium, sztearinsav, szterol, vanillin, vas, viasz, vitamin B1, vitamin B2, vitamin e, víz, zsír
Mely részét gyűjtik: Alapvetően a gyökérkérget, illetve magát a gyökérzetet, a rizómát hasznosítják. Újabban orosz kutatások folynak a levélzet hasznosítására, de ezek a kutatási eredmények egyelőre ellentmondásosak.
Szibériai ginzeng leírás:
Erdei aljnövényzetben élő 2-3 méter magas tüskés cserje. Szürke kéreggel borított törzse van, ágain összetett, tenyér alakú levelei találhatóak. Apró virágai ernyőt képeznek. Termős virágai sárgák, porzós virágai lilák, hímnős virágai sárgás színűek, ősszel sötét színű, aromás bogyókat hoz. A nyugati világ számára az 50-es években vált ismertté, amikor a szovjet atléták nagy mennyiségben fogyasztották állóképességük és teljesítményük növelésére. Gyökerét száraz kivonat, por, vagy tinktúra formájában alkalmazzák. Ritkábban forrázatként is használják.Betegségek kezelése:
Kínában 2000 éve használják. A HKO szerinti íze csípős, jellege Meleg, a Máj és a Vese meridiánjaira hat. A HKO szerint has- és egyéb fájások, illetve csí gyengeség gyógyítására javasolják, emellett azt tartják, hogy “képessé teszi a sánta gyereket, hogy újra járni tudjon”. Élénkítő hatású, jó általános erőtlenségre (aszténia), stresszoldó, vírüsölő, csökkenti a vércukorszintet, immunerősítő, idegerősítő. Kínában a szél-nedvesség eloszlatására, illetve az inak és csontok erősítésére, valamint a nedvesség átalakítására és a duzzanatok csökkentésére használják. Szokásos adagolása 9-15 gramm. Nehézfém mérgezés esetén pozitív hatása kimutatható. Immunerősítő hatása révén megelőzésre vagy lábadozásra használják. Aszténia (kóros lesoványodás) esetén, vírusfertőzéseknél, illetve stressz ellen alkalmazható. Hatásában hasonlít a velódi ginszenghez (Panax ginseng), ezért gyakran használják annak olcsóbb pótszereként, például a kitartás és az ellenálló képesség növelésére. Gyökerét az impotencia kezelésére is alkalmazzák, valamint betegség utáni lábadozáskor.Szibériai ginzeng hol honos:
Kína, Oroszország, Délkelet-Ázsia, KoreaFigyelmeztetés:
Orvosi javallat nélkül is alkalmazható, de mivel számos ellenjavallata van, ezért érdemes előtte orvossal konzultálni.Használata például terhes vagy szoptató nőknél ellenjavallt. Nem szedhető fogamzásgátló szerekkel együtt. A serdülőkor előtt a fogyasztása tilos! Magas vérnyomás, elhízás, erős szívdobogás, emlőbántalom esetén, ideges vagy álmatlanságban szenvedő egyéneknél ellenjavallt. A HKO szerint ellenjavallt még meleg tünetekkel járó jinhiány esetén is.Termőhelye:
Az erdei aljnövényzetben él.Összetéveszthető:
Manapság sok növényt illetnek a ginzeng névvel, néha még azokat is, amelyek nem tartoznak a Panax családba. Így: az amerikai ginzeng (Panax quinquefolius), szibériai ginzeng (Eleutherococcus senticosus), álginzeng (Radix notoginseng), hamis ginzeng (Codonopsis pilosula) illetve nők ginzengje (Angelica sinensis).Jogszabályi védettség: Hazánkban jogszabályilag (13/2001 (V. 9.) KÖM rendelet) nem védett.
Mikor gyűjtik:
A gyökerét akkor szedik fel, amikor az a hatóanyagokban a leggazdagabb: vagy ősszel a virágok lehullása előtt, vagy tavasszal, mielőtt a növényzet újraéled.Szibériai ginzeng szinonímák:
tajgagyökér, keleti szerencsetövis, szibériai ginzengLatin név: Eleutherococcus senticosus, Acanthopanax senticosus
Angol: Siberian ginseng,Devil’s shrub, Eleuthero, Eleutherococcus, Eleutherococcus senticosus, Shigoka, Taiga root, Touch-me-not, Ussurian thorny pepperbush
Finn:Siperian ginseng, Venäjänjuuri
Francia: Ginseng sibérien,Acanthopanax sibérien, Eleutherocoque, Ginseng de sibérie
Holland: Siberische ginseng
Japán: エゾウコギ
Kínai: 刺五加
Kinai (Pinyin fonetikus átírás): Ci Wu Jia, Vu Csia Pi
Lengyel: Eleuterokok kolczasty
Német: Borstige Taigawurzel, Borstige fingeraralie, Eleutherococcus, Eleutherokokk, Sibirischer ginseng, Stachelkraftwurz, Stachelpanax, Taigawurzel, Teufelsbusch
Norvég: Russisk rot,Sibirsk ginseng, Taigarot
Olasz: Eleuterococco,Eleuterococcus senticosus, Ginseng siberiano
Orosz: Элеутероко́кк колю́чий,Ди́кий пе́рец, Свободноя́годник колючий, Чёртов куст, Элеутерококк колючий
Spanyol: Eleuterococo,Eleutero, Eleutherococcus senticosus, Ginseng siberiano
Svéd: Rysk rot
Török: Sibirya ginsengi
Források:
nincs
Dr. Hans W. Kothe: 1000 gyógynövény; Pécsi Direkt Kft. Alexandra Kiadója, 2008, ISBN 978 963 370 565 0
Penelope Ody: Titok nélkül: Kínai gyógynövények; Scolar Kiadó, 2007; ISBN 978 963 9534 91 9
A természet füvészkertje; Reader’s Digest Kiadó Kft. , Budapest, 2003; ISBN 963 9562 01 7