Milyen fitoterápiában használatos: nyugati
Hatóanyag (az ezidáig felfedezett): szteroid szaponin, glükozidok, mitrafilin, shynchophylin, hirsutin, antioxidánsok, kalcium, réz, vas, jód, mangán, kálium, szilícium, magnézium, nátrium és kén, valamint A, C, D és B vitaminok, szénhidrátok, fitoszterol, karotin, aszkorbinsav, ásványi sók
Mely részét gyűjtik: A gyökeret és a gyökértörzset hasznosítják.
Szárcsagyökér leírás:
A liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozó trópusi növény. Hosszú kúszónövény, mely akár az 50 méteres hosszúságot is elérheti. Gyökerei több, mint 1 méter hosszúak is lehetnek. A szárain éles tüskék vannak. Zöld, szív alakú levelei 35 cm körüliek, a levélnyélen kapaszkodó kacsokkal. Virágai fehéreszöldek, melyek a levelek hónaljában fejlődnek ki. Latin-Amerika őslakosai évszázadok óta használják ezt az értékes kúszónövényt. A szárcsagyökér nem sokkal Amerika felfedezése után, a XVI. században, Mexikóból került Európába, és a szifilisz, valamint további súlyos nemi- és bőrbetegségek gyógyításával kapcsolatban tett szert világhírnévre. Ma már más tropikus és szubtropikus területeken pl. Indiában is magtalálható. Közép-Amerikában és az Egyesült Államokban a szárcsagyökeret adalékanyagként keverik a sörbe és más italokba. A szárcsagyökér ugyanis egyik hatóanyagának, a szaponinnak köszönhetően kiválóan habzik. A szárcsagyökeret alkoholos kivonatként és tinktúraként hozzák forgalomba.Betegségek kezelése:
Latin-Amerika őslakosai elsősorban tonikumként és vágyserkentőként alkalmazták a szárcsagyökeret. Használták bőrproblémák, láz, megfázás, kiszáradás és reuma kezelésére is. A szárcsagyökér nem sokkal Amerika felfedezése után, a XVI. században, Mexikóból került Európába, és a szifilisz, valamint további súlyos nemi és bőrbetegségek gyógyításával kapcsolatban tett szert világhírnévre. Harmonizálja a vese és a húgyhólyag meridiánját, ezért kiváló segítséget nyújt az urológiai és veseproblémák kezelésében. Gyulladásgátló és tisztító hatása révén eltávolítja a homokot a vesékből és a húgyhólyagból, salaktalanít, méregteleníti a májat, tovább enyhíti a nehézfémek okozta terhelést. Magas karbamidszint ellen használatos. Korlátozza az ízületi kopás, a köszvény, a reumás izületi gyulladás kialakulását, illetve csillapítja az izületi fájdalmat. A szárcsagyökér tea a sportolók kedvelt itala, mert segíti az izomtömeg növekedését – természetesen a megfelelő mozgás és életmód mellett. A növény támogatja a tesztoszteron és a progeszteron termelődését. Harmonizálja mind a nők, mind a férfiak hormonrendszerét, ezzel egyszersmind enyhíti a válozókor kellemetlen tüneteit, Mindkét nemnél növeli a szexuális vágyat (afrodiziákumként hat), a nemi szervek vérellátását, de nem növeli a vérnyomást. Csökkenti a magas koleszterinszintet, csillapítja a fájdalmat, serkenti az anyagcserét, erősíti az immunitást, tisztítja a vért és a mitesszeres, pattanásos bőrt. Jótékonyan hat pikkelysömör esetén. Egyéb bőrbetegségekre, pl. ekcémára is előnyösen hat. Növeli a szervezet ellenálló-képességét, serkenti a fehérvérsejt-termelést, és gyorsítja a sebgyógyulást. Megszünteti a fáradtságot, enyhíti a fizikai feszültséget. Segíti a felesleges só eltávolítását a szervezetből jótékonyan hat pikkelysömör, reuma, arthritis, valamint húgy- és nemi szervi gyulladások esetén. Elkészítése: egy liter forrásban levő vízbe tegyünk 1 leveseskanálnyi teát, 3 percig főzzük, majd azonnal szűrjük át. Ízlés szerint mézzel ízesíthető. A teát naponta legalább 1x fogyassza egy hónapon át. 3 hét alkalmazás után tartsunk 1 hét szünetet.Szárcsagyökér hol honos:
Közép-Amerika és Nyugat-IndiaFigyelmeztetés:
Várandós, szoptató kismamáknak, 3 éves kor alatti gyermekeknek nem ajánlott! Vizelethajtó hatása miatt a tea fogyasztása 17 óra után már nem javasolt, hogy biztosítsuk a nyugodt alvást. Kellemetlen mellékhatásként jelentkezhet gyomorfájdalom és bélműködési zavar.Termőhelye:
A trópusi éghajlaton terem.Összetéveszthető:
A Smilax sarsaparilla Dél-Amerika és Közép-Amerika növénye, mely közeli rokona a Földközi-tenger mellékén található Smilax aspera-nak és egy másik, Kínában található fajtának, a Smilax china-nak. A jamaicai Smilax officinalis gyökerét sörkészítésre és frissítő italok ízesítésére használják.Jogszabályi védettség: Hazánkban jogszabályilag (13/2001 (V. 9.) KÖM rendelet) nem védett.
Mikor gyűjtik:
A gyökérzetet a földből kiásva az év során a szabadban hagyják. Egész évben gyűjtik az élőhelyén.Szárcsagyökér szinonímák:
orvosi szárcsagyökér, sarsaparilla, szárcsaliánLatin név: Smilax officinalis, Smilax sarsaparilla
Angol: Sarsaparilla
Francia: Salsepareille
Német: Jamaika sarsaparille
Török: Saparnası
Források:
nincs
nincs
A természet füvészkertje; Reader’s Digest Kiadó Kft. , Budapest, 2003; ISBN 963 9562 01 7
VITAE KLUBMAGAZIN, 2012/05, Zlatuse Knollová: Szárcsagyökér: egy érzéki illat nyomán