A máriatövis hatása (Silybum marianum) elsősorban májvédő funkciójában érhető tetten. Nézzük meg, hogy milyen más hatásai vannak, még mire használható.
A máriatövis leírása
A máriatövis más néven őszbogáncs, máriabogáncs, tarkabogáncs vagy szilibum. A fészkesvirágzatúak családjába tartozó lágy szárú növény. Annak köszönheti a nevét, hogy a levelein tipikus fehér mintázat figyelhető meg, amely a hagyomány szerint Szűz Mária teje. Ezen tulajdonsága miatt eredetileg szoptató anyáknál használták a tejelválasztás serkentésére.
A máriatövis hatóanyagai
A gyógynövény hatóanyagai azonban elsősorban a máj védelmét szolgálják, és elősegítik a máj helyreállítását is.
A máriatövis alapú gyógyszereket a klasszikus orvostudományban használják. A legújabb kutatások szerint a szilibin a máriatövis egyik hatóanyaga gátolhatja a rákos sejtek növekedését és terjedését. Mindenesetre az amerikai kutatók ezt a hatást egy tüdőrákos egereken végzett kísérletben tudták kimutatni. Mint a gyógynövénykivonatok vagy más anyagok sok más hatása esetében, ez az eredmény nem feltétlenül vonatkozik az emberekre.
Hatóanyag és hatásmód
A máriatövis hatása az eddig felfedezett hatóanyagokon alapul. A hatóanyagai elsősorban a virágokban találhatóak. A fő hatóanyaga a szilimarin nevű hatóanyag-komplex. Ennek a komplexnek a komponensei a szilibinin A és B, valamint a szilikristin és a szilidianin. A szilimarin mellett az őszbogáncs számos keserű anyagot és cseranyagot tartalmaz. Különösen a keserű anyagok elősegítik az emésztést és serkentik az étvágyat, mert serkentik a gyomorsav és az epe termelését.
Máriatövis hatása – Pozitív hatás a májsejtekre
Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a máriatövis hatóanyagai beavatkoznak a sejtek anyagcseréjébe. A szilimarin képes stabilizálni a májsejtek külső héját. Ez azt jelenti, hogy a méreganyagok és az agresszív anyagcsere termékek kevésbé tudnak behatolni a májsejtekbe. Ennek eredményeként a máriatövis lassítja a májkárosodás előrehaladását. Ugyanakkor a hatóanyagok láthatóan stimulálnak bizonyos enzimeket, amelyek elősegítik a májsejtek megújulását.
Ne kezelje egyedül a májbetegségeket
A májbetegségek nem alkalmasak az önkezelésre, májbetegség jele esetén mielőbb forduljunk orvoshoz. A májfájdalom, a tartós emésztési zavar és a bőr vagy a szem sárgulása olyan riasztó jelek, amelyek sürgősen tanácsosá teszik a vizsgálatot. A májfunkció rendszeres ellenőrzése szintén ajánlott fokozott alkoholfogyasztás vagy gyakori külföldi tartózkodás esetén.
Máriatövis hatása – egyéb hatások
Klinikailag bebizonyosodott, hogy a máriatövis kivonatait (szilibinin) a gombákkal való mérgezés ellen is használják. Egyéni források arról számolnak be, hogy a máriatövis sikeresen használják a fejfájás olyan formái ellen, mint a migrén és a trigeminus neuralgia. A máriatövis pihentető és nyugtató hatással is lehet az irritábilis gyomor szindrómára.
Alkalmazása, kontraindikációk
A máriatövis teát habozás nélkül használhatja, ha nem allergiás a százszorszép virágokra. Szélsőséges esetekben mellékhatásokra lehet számítani, mely általában enyhe hasi fájdalom formájában jelentkezik. A hasi fájdalom és a bélgázképződés a gyakoribb a koncentrált máriatövis készítmények bevétele után. A legjobb, ha bármilyen máriatövis kezelés megkezdése előtt orvosával konzultál.
A máriatövis csak akkor bontja ki májvédő tulajdonságait, ha megfelelően elkészített kivonatokat vesznek. A teákban például a növény hatóanyaga kevés, mert alig oldódik a vízben. A máriatövis teák főleg emésztési problémák esetén segíthetnek.
Máriatövis tea recept
Hozzávalók:
- 250 ml forró víz
- 1 teáskanál mozsárban megtört máriatövis mag
Elkészítés:
A 250 ml forró vizet öntsük rá 1 teáskanálnyi tört máriatövis magra, majd hagyjuk 20 percig állni, végül szűrjük le.
A teát apró kortyokban fogyasszuk az emésztés elősegítésére és az étvágy ösztönzésére! Érdemes reggel éhgyomorra fogyasztani, kb. 30 perccel étkezés előtt.
A máriatövis hatása kiegyensúlyozható, ha teakeverékben fogyasztjuk. A máriatövist, keverhetjük borsmentával vagy édesköménnyel az íz javítása és hatékonyság növelése érdekében.
Máriatövis kávé!
Máriatövis hatása röviden
- Védi a májat, elősegíti a károsodott májszövet helyreállítását, serkenti az étvágyat és segíti az emésztést
- Májvédő hatások csak gyógyhatású készítmények révén és a teák segítenek az emésztési problémákban
- Ne fogyassza orvosával történő konzultáció nélkül, ha májproblémái vannak.
- Ne használja a százszorszép családra, mint például az árnika, a kamilla, a cickafark és a fekete üröm allergiája esetén.
- Alkalmazási területek: Májbetegségek megelőzése és kezelése, emésztési problémák, például puffadás, étvágytalanság,Májcirrózis,májzsugor, hepatitis C vagy akut gombamérgezés.
- A máriatövis csökkentheti a vércukorszintet, amiről a cukorbetegeknek tisztában kell lenniük.