Milyen fitoterápiában használatos: nyugati
Hatóanyag (az ezidáig felfedezett): borneol, citronellál, eugenol, geraniol, illóolaj, kámfor, karvon, kumarin, limonén, linalil-acetát, linalool, monoterpentén, rozmarinsav, terpinén-4-ol, ursolsav
Mely részét gyűjtik: virág, olaj
Levendula, angol leírás:
Az ajakosvirágúak (Labiatae vagy Lamiaceae) családjába tartozó, maximum 1 méter magas félcserje, melynek kissé szélesebbek a levelei, mint a valódi levenduláénak. Általános illatosító szekrényben, aromalámpában, párologtatóban kitűően használható. A levendula virágos hajtása bevethető szekrényben molyok ellen. Az ún. angol levendula (Lavandula intermedia Em.) illóolaja kisebb értékű. Szárítással, vagy vízgőzdesztillálással nyerik ki az illóolaját. Porítják, vagy forrázatként illetve levendulaszesz formájában használják fel. A levendulaolajat már az ókori rómaiak is ismerték.Szépségápolás:
Külső használatra illóolaj alapú kenőcs, krém, vagy gél alkalmazható.Betegségek kezelése:
Antiszeptikus, nyugtató, antidepresszív és görcsoldó hatással bír. A levendulaolajat fürdővízbe cseppentve (5-10 csepp) szintén hatásos. Orron át belélegezve frissítő hatása van. Izzadásgátló hatása is van az olajnak: vattára néhány cseppet csepegtetve a szükséges bőrfelületet vékonyan át kell törölni. Az illóolaj a szúnyog és más rovarok csípésének fájdalmát és kellemetlenségeit enyhíti, a szúnyogokat elriasztja. Teája idegnyugtató, görcsoldó és étvágyjavító hatású. Vérnyomáscsökkentő, valamint a központi idegrendszerre ható nyugtató hatású szer. Emésztést és epekiválasztást segítő szer. A balneoterápia keringési problémákra és neurovegetatív dystoniára (izomtónus rendellenessége) alkalmazza.Levendula, angol hol honos:
MediterráneumFigyelmeztetés:
A levendulaolaj csak külsőleg alkalmazható! Belsőleg az illóolaj nagy adagban idegméreg! Asztmára hajlamos egyének ne alkalmazzák! A növényt várandós és szoptatós nők ne használják!Jogszabályi védettség: Hazánkban jogszabályilag (13/2001 (V. 9.) KÖM rendelet) nem védett.
Mikor gyűjtik:
A virágokat hasznosítják, amelyeket üde nyílásukkor (július-augusztus) gyűjtenek be.Levendula, angol szinonímák:
angol levendula, széleslevelű levendula, portugál levendulaLatin név: Lavandula intermedia, Lavandula latifolia Medik., Lavandula Spica var. latifolia L.
Angol: Aspic / Broad-leaved Lavender / broadleaf lavender / Broadleaved lavender / Portuguese lavender / Spike lavender
Francia: aspic / Grande lavande / Lavande à larges feuilles
Holland: Breedbladige lavendel
Kínai: 宽叶薰衣草 / 寬葉薰衣草
Lengyel: Lawenda szerokolistna
Német: Breitblättriger Lavendel / Grosser Lavendel / Grosser Speik / Speick-Lavendel / Speik-Lavendel / Spik-Lavendel
Orosz: Лаванда широколистная
Portugál: alfazema
Spanyol: Alhucema / Espliego / Lavanda
Svéd: Bredbladig lavendel
Források:
Rápóti-Romváry: Gyógyító növények 206. o., Medicina Könyvkiadó Rt., Budapest, 1999, ISBN 963 242 594 132
Dr. Hans W. Kothe: 1000 gyógynövény; Pécsi Direkt Kft. Alexandra Kiadója, 2008, ISBN 978 963 370 565 0
A természet füvészkertje; Reader’s Digest Kiadó Kft. , Budapest, 2003; ISBN 963 9562 01 7
Nicolas Francois Regnault & Geneviève de Nangis-Regnault, Paris, 1774 – 1780 as “La Botanique…”