Milyen fitoterápiában használatos: kínai
Hatóanyag (az ezidáig felfedezett): 19 féle aminosav (beleértve az esszenciális aminosavakat), vitaminok, ásványi anyagok, béta-karotin egyik leggazdagabb forrása a növényvilágban, 21 nyomelem (pl. cink, vas, réz, kalcium, szelén, foszfor, germánium), karotinoid, C-vitamin, B1 vitamin, B2 vitamin, B6 vitamin, A vitamin, E vitamin, béta-szitoszterol, lycium poliszacharidok
Mely részét gyűjtik: bogyótermés, gyökér kérge
Kínai ördögcérna leírás:
A tüskés bokor goji néven ismert piros bogyóit a hagyományos kínai orvoslás (HKO) már több ezer éve pótolhatatlan növényként tiszteli. Maximum 4 méter magas, lombhullató cserje. Világoszöld levelei és skarlátvörös termései vannak. Gyógyító hatását felismerve, legalább kétezer éve termesztik a Tibeti-fennsík és Belső-Mongólia között a Ningxia síkságon. A növény csipkebogyóra emlékeztető termését rendkívül óvatosan, mesterséges szárítás és vegykezelés nélkül kell begyűjtani és megszárítani. Így őrzi meg tápértékét, gyógyhatásait és ezzel együtt kivételes hatékonyságát. A szárított goji bogyónak jellegzetes íze van, a csipkebogyó és a vörös áfonya kombinációjára hasonlít. A kínai konyha mesterei, valamint az ínyencek előszeretettel használják fel és ízesítik goji bogyóval az ételeiket. Müzlit, kalácsokat, salátákat, rizses vagy halételeket, leveseket lehet készítani vele.Betegségek kezelése:
A bogyó HKO szerinti íze édes, jellege semleges. A hagyományos kínai orvoslásban (HKO) a kínaiak fiatalító gyümölcsnek nevezik, mert nemcsak hosszú életet biztosít, és növeli az életerőt, hanem a szexuális potenciát is fokozza. Jótékonyan hat a máj és a vese területére (túlzott alkoholfogyasztás esetén kiváltképpen ajánlott). A HKO szerint nedvesíti a Tüdőt, aminek köszönhetően pozitív hatással van az asztmára, és bizonyos fajta allergiás megbetegedésekre. Jó szolgálatot tesz bőrbetegségek kezelésében is, beleértve a pikkelysömört (psoriasis-t) is. Az ördögcérna kiváló afrodiziákum – növeli a vérben a nemi hormonok szintjét. Javítja és élesíti a látást, nyugtatja az irritált szemet. Táplálja a vért, és segít csökkenteni a vérnyomást. Az ideális napi adag: 10-20 g. Elkészítése: Egy liter felforralt, majd langyosra lehűtött vízbe tegyünk 3 csapott evőkanálnyi (max.: 18 szem) alaposan átmosott ördögcérnát, áztassuk 1 órán át, majd szűrjük le. Háromfelé osztva, fogyasszuk el a teát a nap folyamán. A leszűrt termések megőrzik beltartalmi értéküket, továbbra is finomak, ízletesek maradnak, sokféle célra felhasználhatóak. Remekül illenek főtt rizshez, levesbe, zabkásába, vagy akár halételekhez is. Legjobb azonban a beáztatott termések nyersen történő elfogyasztása. Amennyiben ízesíteni szeretnénk, főzés közben adjunk hozzá néhány aszalt szilvát. A teát kúraszerűen javasoljuk alkalmazni legalább egy hónapig, vagy optimális esetben 2-3 hónapig. A lycium poliszacharid tartalma miatt lassul az öregedés folyamata, csökken a szabad gyökök okozta veszély, serkenti az agyalapi mirigyben a regeneráló hatású növekedési hormon kiválasztását, és erősíti az immunrendszert. A hagyományos kínai orvoslás (HKO) a gyökér kérgét is használja. A gyökérkérget a Sen Nung az “elsőrangú fák” között említi, melyet a “gonosz csi” kezelésére alkalmaznak, bár manapság már a termés használata az elterjedtebb. Magas karotinoid tartalma és vitaminjai révén támogatja és enyhíti a látással, látásélességgel kapcsolatos szempanaszokat, nyugtatja kipirosodott, száraz szemet, különösen a cukorbetegeknél hatásos. Javítja a vérképzést, csökkenti a vérnyomást.Kínai ördögcérna hol honos:
Kínából, a Himalája lábánál elterülő területekről származik, de Európában is ismert, gyakran ültetik, helyenként elvadul.Figyelmeztetés:
A bogyóját ételallergia esetén ne, vagy csak kellő körültekintéssel fogyassza! Az ördögcérna bogyójának káros mellékhatása ezidáig nem ismeretes. A hagyományos kínai orvoslás (HKO) ellenjavallja még: a túlzott meleg és nedvességgel járó léprendellenességeknél. A levelei enyhén mérgezőek.Összetéveszthető:
Lycium barbarum fajjal. Nem azonos a ritkán szintén farkasbogyó néven emlegetett Scopolia carniolica fajjal, mely közismert nevén csüngőbelénd.Jogszabályi védettség: Hazánkban jogszabályilag (13/2001 (V. 9.) KÖM rendelet) nem védett.
Kínai ördögcérna szinonímák:
lícium, lícium gyümölcs, goi bogyó, goji bogyó, farkasbogyóLatin név: Lycium Chinense, Lycium Chinensis Mill.
Angol: China teaplant, Chinese box-thorn, Chinese desert thorn, Chinese matrimony vine, Chinese metrimony vine, Chinese Teaplant, Chinese wolfberry, Goji, Lycium
Francia: Lyciet de Chine, Lyciet
Holland: Chinese Boksdoorn
Japán: くこ / クコシ / ジコッピ
Kínai: 地骨皮 / 枸杞 / 枸杞子
Kinai (Pinyin fonetikus átírás): Gou Qi Zi, Kou Csi Ce, gǒuqǐ, Dì gǔ pí, Gǒu qǐ zǐ
Lengyel: Kolcowój chiński
Német: Chinesischer Bocksdorn, Bocksdorn
Norvég: Kinabukketorn
Olasz: Spina-santa cinese
Svéd: Bredbladigt bocktörne
Szlovák: Kustovnica čínska
Források:
nincs
Dr. Hans W. Kothe: 1000 gyógynövény; Pécsi Direkt Kft. Alexandra Kiadója, 2008, ISBN 978 963 370 565 0
Stefan Chmelik: A kínai gyógynövények titkai; Illia & Co. Kiadó, 2008, ISBN 978 963 9769 08 3
Penelope Ody: Titok nélkül: Kínai gyógynövények; Scolar Kiadó, 2007; ISBN 978 963 9534 91 9
VITAE KLUBMAGAZIN, 2011/9, Vladimír Vonásek: Kínai ördögcérna; Az örök fiatalság gyümölcse