
Milyen fitoterápiában használatos: nyugati és kínai
Hatóanyag (az ezidáig felfedezett): poliszacharidok, kávésavszármazék (cikóriasav), alkamidok, flavonoidok, illoóolajok, poliinek, glikoprotein, alumínium, aszkorbinsav, betain, béta-karotin, borneol, cink, echinacein, echinakozid, fehérje, foszfor, glicin, glikoprotein, glükóz, gumi, gyanta, hamu, illóolaj, inulin, kalcium, kálium, keményítő, keserűanyag, kobalt, koffeinsav, króm, magnézium, mangán, nátrium, niacin, ón, poliacetilén, rutin, szacharóz, szelén, szilícium, vas, Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin C, víz, zsír
Mely részét gyűjtik: Gyógyászati célokra mindhárom faj föld fölötti részét is gyűjtik, de a legtöbb hatóanyagot a gyökérgumó tartalmazza.
Kasvirág leírás:
A fészkevirágzatúak, vagy fészekvirágzatúak (Compositae vagy Asteraceae) családjába tartozó, az indiánok jól ismert gyógynövény. Népszerűsége az antibiotikumok megjelenésével az Egyesült Államokban hanyatlásnak indult. Európában kezdetben kerti növényként, a 20. században pedig mint gyógynövény is ismertté vált. Gyöktörzses, lágy szárú, évelő növény. A kifejlett példány 1,2 m magasra, 0,5 méter szélesre is megnő. Szára hosszú, elágazó. Az ovális-lándzsás levelek az alapnál lekerekítettek, érdesek, szélük fűrészes. Éghajlattól függően, késő május-kora július közt kezd virágozni. Virágai kétivarúak, méhek és lepkék porozzák őket. A 2–4 cm hosszú, széles, kezdetben felálló, később lecsüngő, pirosas-rózsaszínű nyelves virágok, és a bíborszínű csöves virágok alkotják a fészekvirágzatot. A fészekpikkely hajlékony csúcsú, virágpora sárga színű. Termése kaszattermés. Magvetéssel, metszéssel, továbbá a gyökértörzs osztásával szaporítható. Európában vadon nem nő, de a kertekben megtalálhatjuk. A HKO-ban (és általában a nyugati orvoslásban is) tinktúra formájában érhető el. Az Echinacea család 9 faja közül 3 alkalmazható orvosi célokra: a bíbor kasvirág (Echinacea purpurea), a keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia) és a halvány kasvirág (Echinacea pallida). Kutatások szerint az Echinacea purpurea (bíbor kasvirág, vagy lángvörös kasvirág) levele ugyanolyan hatásos, mint az Echinacea angustifolia (keskenylevelű kasvirág) gyökere. A gyógynövénykivonatból cseppet, szirupot, tinktúrát, tablettát, kenőcsöt és krémet készítenek. A kasvirág szárított formában sokat veszít a hatékonyságából, ezért kasvirág teát csak akkor készítsünk, ha nem ihatunk alkoholt (pl.: májproblémák, terhesség, 3 év alatti gyermek). Érdekesség, hogy a kivonatok szabványosítása nehézségekbe ütközik, Jelenleg a gyökeret használják fel a leggyakrabban.Betegségek kezelése:
Az indiánok elsősorban fertőző betegségek és felszíni sebek gyógyítására, kígyómarás kezelésére, fog- és torokfájásra, veszettség kezelésére használták. Később mindenre ható gyógyszerként kezdték alkalmazni: skarlát, szifilisz, malária, vérmérgezés, torokgyík esetén egyaránt. Nagyon kiváló immunrendszer erősítő. A növény használatával erősödik a legyengült immunrendszer, így a fertőzések megelőzhetőek (különösen influenzás időszakban tesz jó szolgálatot). Nátha, influenza, hörghurut vagy hörgőmegbetegedések esetén általános immunerősítőként alkalmazható, így a betegségek könnyebben legyőzhetőek. A nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, valamint a nyálkahártya gyulladásának kezelésére összeállított kenőcsök egyik összetevője. Külsőleg alkalmazva gyulladásgátló. A növény erős antimikrobális hatású. A HKO is az immunrendszer stimulálására, valamint mandulagyulladás, és mellkasi fertőzések esetén gyulladáscsökkentőként, kelések, tályogok, fertőzések esetén és allergiánál alkalmazza. Jótékonyan hat még húgyúti fertőzés, hüvelyfertőzés, középfülgyulladás és felületi sérülések esetén. Az immunreakciót képes csillapítani olyan allergiás reakciók esetén is, mint a szénanátha vagy ekcéma. Alkalmazható továbbá olyan autoimmun betegségek gyógyításában, mint a bőrfarkas (lupus), az övsömör, a sclerosis multiplex és a reumás izületi gyulladás (reumatoid artrosis). Aktivizálja az immunrendszer sejtjeinek működését, és támogatja a természetes, vírusellenes anyagok, az ún. interferonok termelését. Hatásai azonban viszonylag rövid ideig érvényesülnek. A leghatékonyabb megoldás, ha a kasvirágot a betegség első tüneteinek megjelenésekor azonnal elkezdjük szedni, egymás utáni rövid időközökban (néhány óránként). Így jelentős mértékben lerövidíthető a betegség lefolyása, és csillapítja az olyan kellemetlen tüneteket, mint a végtagfájdalom, köhögés és láz.Kasvirág hol honos:
Észak-AmerikaFigyelmeztetés:
Hosszas használata alacsony vérnyomást, lázat, hányingert, hányást, nehéz légzést, ritkán gyomor- és bélbántalmakat, májgyulladást és bőrelváltozásokat okozhat. Anafilaxiás reakció is előfordulhat. Kölcsönhatásra léphet a májra káros gyógyszerekkel, egyes rákellenes gyógyszerekkel, szintetikus hormonokkal. A fészkes virágzatú növényekre allergiás egyének végezzenek allergiapróbát, számukra elővigyázatosságot igényel az alkalmazásuk. Csak kúraszerűen alkalmazzuk (nem szabad folyamatosan szedni, mert akkor jelentősen lecsökken a hatása)! Amennyiben 2-4 hétig szedjük, akkor ugyanennyi ideig tartsunk szünetet! Sugárkezeléssel párhuzamosan általában nem ajánlott, csak ha az orvos is hozzájárul.Termőhelye:
Észak-Amerika síkságain őshonos.Összetéveszthető:
A kasvirágnak mintegy tíz fajtája ismeretes, amelyből hármat termesztenek gyógynövényként.Jogszabályi védettség: Hazánkban jogszabályilag (13/2001 (V. 9.) KÖM rendelet) nem védett.
Kasvirág szinonímák:
bíbor kasvirág, echinacea, keskenylevelű kasvirág, lángvörös kasvirág, bíbor kúpvirág, piros kasvirág, halvány kasvirágLatin név: Echinacea angustifolia, Echinacea purpurea, Echinacea pallida, Ekínacea angustifolia, Ekínacea purpurea, Ekínacea pallida, Rudbeckia purpurea L.
Angol: Purple coneflower, Eastern purple coneflower, Black Sampson / Comb Flower / Coneflower / Echinacea / Echinacea purpurea / Indian Head / Missouri Snakeroot / Purple cone flower / Red Sunflower
Finn:Kaunopunahattu, Auringonhattu / Punahattu
Francia: Echinacée / Echinacée pourpre / Rudbeckie pourpre
Holland: Rode zonnehoed, Kogelbloemsoort / Purperen rudbeckia
Japán: ムラサキバレンギク / エキナケア・プルプレア / エキナシア / エキナセア
Kínai: 松果菊 / 紫錐菊,紫花松果菊
Kinai (Pinyin fonetikus átírás): zi hua song guo ju / zi zhui ju
Lengyel: Jeżówka purpurowa, Jeżogłówka purpurowa / Rudbekia purpurowa
Német: Dunkler Sonnehut / Echinacea / Echinacin / Echter Sonnenhut / Kegelblume / Purpurroter Sonnenhut / Roter Sonnenhut / Rudbeckie / Sonnenhut
Norvég: Purpursolhatt, Rød solhatt, Echinacea
Olasz: Echinacea purpurea
Orosz: Эхинацея пурпурная
Portugál: Equinácea-purpúrea
Portugál Brazil: Equinácea / Equinocea / Flor de Cone
Spanyol: Echinacea / Echinacea purpurea
Svéd: Röd rudbeckia / Purpurrudbeckia / Röd solhatt
Szlovén: Ameriški slamnik, Purpurni ameriški slamnik / Škrlatni ameriški slamnik
Török: Ekinazya / Güneş Çiçeği / Kipriciceği / Kipriotu (Al)


Források:
nincs
Dr. Hans W. Kothe: 1000 gyógynövény; Pécsi Direkt Kft. Alexandra Kiadója, 2008, ISBN 978 963 370 565 0
Stefan Chmelik: A kínai gyógynövények titkai; Illia & Co. Kiadó, 2008, ISBN 978 963 9769 08 3
A természet füvészkertje; Reader’s Digest Kiadó Kft. , Budapest, 2003; ISBN 963 9562 01 7
VITAE KLUBMAGAZIN, 2012/4, Vladimír Vonásek: Echinacea: Gyönyörű, ismert és ismeretlen; Ingrid és Peter Schönfelder: Gyógynövényhatározó, Holló és Tsa. Kiadó, Budapest, 2005, ISBN: 9789636841249