Csukóka – ami új gyógynövényünk lehet.
Igen nagy hidegtűrő képességű gyógynövény a csukóka, hiszen áttelel a hideg Szécsényben is.
Nagy hatású gyógynövény magyar földben a csukóka
Rizsföldek elterjedt kísérő gyógynövénye Koreában, Közép-és Dél-Kínában, így aztán nagyon meglepő, hogy minimális locsolással kiskertemben is megél – két éve -, sőt biztonságosan áttelel.
Birta a mínusz 15 fokot is, visszavágott, minden takarás nélküli állapotban, viszont az elhúzódó és hideg, itt sokszor fagy közeli tavasz szemmel láthatóan megviselte, de megmaradt.
A csukóka szaporítása
Magról vethető, de biztosabb pohárban előnevelni.
Mentákhoz hasonlóan, bár azoknál jóval lassabban tarackolva terjed.
Érdemes egy helyben hagyni, mert hatalmas hajszálgyökér rendszere van, ami tőosztással megsértve, szétszakítva jelentősen visszaveti a növény fejlődését.
Magyarán jobb magról szaporítani mint tőosztással.
Egyébként az elhulló magvaiból idővel láthatóan kikel pár növényke körülötte. Már az első évben elvetett növényről foghatunk kevéske magot!
Árnyékot is elvisel.
Nálam agyagos kert részben van, így alig kell locsolni, pedig vízigényes növény.
Hatása
Gyógynövényünk hatása hasonló a rokon Scutellaria baicaliensis (bajkáli csukóka) hatásához annyiban, hogy antibakteriális és daganatellenes hatását igazolták ennek is.
Viszont a hangsúly fordított!
A szakállas csukóka inkább daganatellenes, kevésbé antibakteriális hatású, még a bajkáli csukóka fordítva, inkább baktériumellenes és kevésbé daganatellenes hatású.
Ezenkívül a bajkáli csukókának a 7 éves gyökerét gyűjtjük, a szakállas csukókának pedig a herbája a hatásos!
Tehát a képeken látható szakállas csukóka (Scutellaria barbata) herbája igazolt daganatellenes, igazolt baktériumellenes hatású, számos egyéb igazolt hatásával most itt nem foglalkoznék.
Azért lett ,,szakállas” csukóka, mert főleg a már magzó hajtásvégi virágzata kecskeszakállhoz hasonlóan a vége felé elkeskenyedően szakáll alakú. Mondjuk némi képzelő erő kell hozzá.
Nagy értéke, előnye ennek a nálam csupán 20 cm-t elérő gyógynövénynek, hogy a vizsgálatok szerint nem toxikus, biztonságosnak találták nagyobb dózisokban is.
Hátránya a kisebb termete, vagyis bőven kell belőle vetegetni, ha valaki ténylegesen használni is akarja, de talán ezen írás segítségével mind többen beszerzik majd.
De a lényeg, a fontos, hogy valószínűleg nem árthatunk a teájával, kivonatával.
Daganatellenes hatások
Igazolt daganatellenes hatása NEM azt jelenti, hogy gyógyítja a rákot, hanem azt, hogy minimum in vitro, de sok esetben humán kísérletekben is valamilyen szinten hatékonynak mutatkozott a betegség kezelésben, de sajnos NEM a garantált a teljes meggyógyításában!
Csak felsorolásszerűen, hogy melyekre találtam hatékony próbálkozásokat:
- Daganatok, prosztata, tüdő, máj és végbélrák ellen eredményes.
- Lassítja a daganat növekedését, kivonatai megsemmisítik a daganatot tápláló ereket.
- Daganatellenes, előrehaladott emlőrákban, májrák, vastagbélrák, tüdőrák, petefészekrák valamint mióma kezelésénél jó eredmények.
- Petefészek és emlőtumor sejtek apoptózisát indukálja in vitro, azaz potenciális daganatellenes drog.
- Előrehaladott mellrákban eredményes kísérletek szerint, leukémia egyes típusainál is hatásos.
- Vastagbélrák műtét utáni kezelésére, áttétek ellen, stb.
- Koreában hagyományos mióma ellenes szerként alkalmazzák.
A csukóka anno
A rendszerváltás táján egy természetgyógyász lap hozta a hírt, hogy kínai professzorok feltaláltak egy rákellenes, hatékony teakeveréket.
Messze volt még akkor az internetes világ.
Sok munkával kiderítettem, hogy a fő hatóanyag a teában a Scutellaria barbata és a Hedyotis diffusa, mely utóbbi egy nálunk kertben nem termeszthető melegigényes növény.
Sok botanikus kertből szereztem magokat, de sosem a szakállas csukóka kelt ki belőlük. Most, immár két éve viszont a kiskertben a kincs.
És itt egy fontos figyelmeztetés!
Az interneten hasonló néven árult készítmények többnyire a hasonló nevű, de egészen más hatású Scutellaria lateriflora és Scutellaria baicaliensis kivonatát tartalmazzák, ne keverjük össze a hármat, nagyon NEM ugyanazok!
Nézzük meg alaposan, hogy melyik Skullcap-ot tartalmazza, mert ugye legalább háromféle gyógyhatású faj van forgalomban.
Antibakteriális hatás
Számos fertőző baktérium, sőt gyógyszer rezisztens baktérium ellen igazolták hatását!
Viszont nagyon nem mindegy, hogy ezek in vitro vagy humán vizsgálatokkal történtek!
Akit érdekel, annak egyesével, alaposan utána kell járnia, mert ha csupán felsorolom a baktériumokat, attól még nem lesz biztos ismeretünk a hatékonyságról.
Egy biztos! Torokfájás ellen elterjedten alkalmazzák hazájában, tehát mi is nyugodtan megpróbálhatjuk.
Gargarizáljunk a teájával, de le is nyelhetjük egy banális torokfájás esetén.
És akinek valaha lesz a kertjében szakállas csukóka, sőt használni is akarja, feltétlenül üsse be a keresőbe, hogy ,,Scutellaria barbata pubmed”, vagy csak egyszerűen, hogy ,,Scutellaria barbata herbal”, stb.
Szóval tájékozódjon alaposan, lehetőleg hiteles forrásokból (pubmed), mielőtt alkalmazni kezd egy új gyógynövényt!
Mottó: Örülj! Mosolyogj! Hát élsz!
Csak egy ajánlott link a sok közül:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32416245/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32416245/
Kedves Zoltán! Szeretnék. Őntöl szakállas csucsókát venni ha lehet. rá lehetőség.Előre is köszönöm a segítséget. Tiszte lettel: Szilvási Éva. Telefonom: 06 205382119 cím: 5000 szolnok Tél út 2