A chaga gomba, melyet szoktak hamvaskéreg gombaként is fordítani egy különleges gombafaj.
Honnan és kitől hallottam először a chaga-ról
2023 júliusának elején Albániában Girokastel várának tövében egy norvég házaspártól hallottam először erről a gombafajról. Ebből is látszik, hogy ha nyitott füllel, nyitott szívvel jár az ember, akkor mindenhol megtalálják az információk. Megígértem nekik, hogy megírom a chaga-t cikkben, hogy a magyar olvasókhoz is eljuthasson ennek a gyógyanyagnak a híre.
Az egyikük szociális munkás volt, aki menekültekkel foglalkozott, a másikuk pedig keramikus művész. Ott és akkor úgy mutatták be a chaga-t, mint egy nagyon különleges norvég gyógyanyagot, mely náluk a nyarfaerdőkben mindenhol megtalálható és a nyírfa törzsén szerte a norvég erdőkben nő. Először arra tippeltem, hogy ez egy nyírfatapló (Piptoporus betulinus, Polyporus betulinus) féle lehet, de tovább kutatva rájöttem, hogy valójában nem erről van szó.
Mi az a chaga gomba?
A chaga gomba tehát nem nyírfatapló (Piptoporus betulinus, Polyporus betulinus), hanem az Inonotus obliquus nevű gombafaj. Általában chagának hívják /ˈtʃɑːɡə/, mely az orosz чага szó latinosítása. A Hymenochaetaceae családjába tartozó gomba.
Főleg nyírfák törzséből nő ki, ott ahol a kéreg megsérült. A gomba fából kitüremkedő része szabálytalan alakú, és égetett szénhez hasonlít. Ez a látható rész nem a gomba termőteste, hanem egy szklerócium vagy micéliumtömeg. A fekete szín a nagy mennyiségű melanin anyag miatt van.
Ahogy az a nevéből is látható, a chaga gomba nem csak Norvégia erdeiben elterjedt, hanem mindenhol, ahol nagy egybefüggő nyírerdők vannak.
Honnan ered a chaga elnevezése?
A chaga név a gomba orosz nevéből származik, a чага (čaga). Ez a szó pedig a Komi nyelvből lett kölcsönözve, mely nyelv a Káma-folyó bennszülött népeinek nyelve, az Urál helyiségtől nyugatra. A Komiknál a gomba neve тшак (tšak). Más nyelveken előforduló elnevezések: összezsugorodott polyporus taplógomba, hamu törzs, fekete massza és nyírfa üszök tapló. Angliában és hivatalosan Kanadában is a nyírfa steril fatörzs rothadásaként ismerik.
A chaga jellemzése, hatóanyagai, gyógyhatása
A chaga gombafajta gyógyhatású gomba. Étkezésre alkalmatlan gombafaj.
Évszázadok óta használják a hagyományos orvoslásban, különösen Észak-Európában és Oroszországban.
Elsősorban immunerősítő és daganatellenes gyógygombaként imsert.
Hatóanyagai
A hatóanyagai közé tartozik a melanin, az antioxidáns enzimek, a triterpének, az ergoszterolok, a szeszkviterpén laktonok, a betulinsav származékok, a poliszacharidok, és a fitoszterolok.
A hamvaskéreg gombát legalább háromszáz éve alkalmazzák Oroszország és a Balti országok népgyógyászatában általános erősítő szerként, a rák kezelésében (pl. mellrák, tüdőrák, bőrrák, bélrák, gyomorrák esetén), illetve egyéb emésztőrendszeri problémákban is.
A máj-, vagy szívbetegségek esetén is használatos. A gyógygombát tradicionálisan tea formájában fogyasztották.
A moszkvai Orvostudományi Akadémia 1955-ben engedélyezte a hamvaskéreg gomba használatát daganatos betegek kezelésében.
- Gyógyhatása(i): nem csodaszer, de enyhítheti a rákos megbetegedések kísérő tüneteit, mint például az étvágytalanságot és a fájdalmat. Képes aktiválni az emberi immunrendszert, béta-glükánok segítenek a koleszterinszint és a vércukorszint normalizálásában.
- Hatásos lehet bizonyos fertőző baktériumok ellen (pl. Pseudomonas aeruginosa). A Memorial Sloan Cancer Center által végzett vizsgálatok arra mutattak rá, hogy a hamvaskéreg gomba gátolhatja a rák előrehaladását.
- A gomba kivonata kiegészített daganatellenes kezelésekben ugyanis 60 %-os tumor méret-csökkenést tapasztaltak. A fenolvegyületek is elősegítik a szabad gyökök elleni küzdelmet, így megvédik a sejteket az oxidációtól.
- A legfrissebb 2019-es preklinikai vizsgálati eredmények alapján gátolja a daganatos sejtek növekedését, gyulladáscsökkentő és vírus ellenes hatású, valamint 2. típusú diabetesben csökkenti az inzulin rezisztenciát.
A gyógygombákat is tartalmazó étrend-kiegészítő készítmények alkalmasak lehetnek daganatos betegek kiegészítő terápiájára, de semmiképen sem helyettesítik a hagyományos orvosi terápiát.
Kattints ide a gyógygombákkal kapcsolatos tanácsokért!
Forrás
Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve
Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék