Barion Pixel
Bojtorján
bojtorján

Milyen fitoterápiában használatos: nyugati és kínai

Hatóanyag (az ezidáig felfedezett): illóolaj, cseranyag, gyanta, szterin, inulin, nyálka, zsír, cukor, szerves savak, keserűanyag, arktiopikrin

Mely részét gyűjtik: Az első éves, még nem virágzó növény gyökerét kell gyűjteni. Ezen kívül a levelét és a magját.


Bojtorján leírás:

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozó közönséges bojtorján kétéves növény. Az első évben fejlődnek nagy, akár 60 cm hosszú tőlevelei, a második évben jelenik meg az erőteljes virágzó szár, amelyen 3-3.5 cm átmérőjű, bíborlila, fészekvirágzatba tömörülő virágok fejlődnek. Gyökere karó alakú, kívül szürkésbarna, belül piszkosfehér, fanyar, undorító ízű. A virágfészkek gömbösek, a virágok pirosak, horgas csúcsúak, melyek beleakadnak a ruhába, illetve az állatok szőrébe.

Szépségápolás:

Leveleinek és szárának nedve kiváló az erősen zsírosodó hajra. Olívaolajban bojtorjángyökeret kifőzve olyan hajkenő olaj nyerhető, mellyel a töredezett, igénybevett haj kezelhető. Az ilyen hajolaj alkalmazható még hajhullás és korpásodás kezelésére.

Betegségek kezelése:

A gyökérből készült teája magában, vagy teakeverékekben vizelethajtó, izzasztó, epe- és vesekőoldó, vértisztító, epehajtó. Külsőleg bőrbajok – sömör, ekcéma, ótvar – elleni lemosásra, torokgyulladásnál gargalizálásra használják. Hajápoló szerként hajhullás, korpásodás, hajzsírosodás ellen használják. A bojtorjángyökér-olajat az élettelen, töredezett haj ápolására, hajhullás és korpaképződés ellen használják. A levél epeműködést serkentő, vizelethajtó, vértisztító. Bőrbajok és daganatok elleni gyógyhatása is ismeretes. Magja epe- és vesebántalmak ellen használatos. A fitoterápiában gyakran más növényekkel, például a nagy csalánnal és a háromszínű árvácskával együtt használják. Külsőleg krém, kenőcs, illetve balzsam formájában bőrviszketés, repedezett bőr, horzsolás, illetve rovarcsípés kezelésére használják. Pattanás, szőr- és faggyúmirigy fertőzések, kelések, körömágygyulladás kezelésére külsőleg főzet formájában alkalmazzák. Vizelet- és székletürítési zavarok kezelésére szirup formájában alkalmazható. Míg a bojtorjánt nyugaton bőrtisztító és izületigyulladás enyhítő orvosságként ismerik, addig a hagyományos kínai orvoslásban (HKO) ún. szél-meleg szindrómák pl. megfázás, torokgyulladás, mandulagyulladás, mumpsz, kanyaró, tályog és karbunkulus gyógyítására használják és kizárólag a magját használják. Ízre a HKO szerint a bojtorján magok csípősek és keserűek, jellege hideg, a Tüdő és a Gyomor meridiánjaira hat. A HKO szerint használható még: antibakteriális, gombaölő, serkenti a vizeletkiválasztást, csökkenti a vércukorszintet és a vérnyomást, hashajtó hatású. A HKO szerinti adagolása: 3-10 gramm.

Hol honos:

Európa és Ázsia; Az északi féltekén elterjedt.

Figyelmeztetés:

A közönséges bojtorjánnak jelenleg semmilyen mérgező hatása nem ismert, de az előírt adagokat tartsa be, és 15 évesnél fiatalabb gyermekek ne használják! A HKO szerint hasmenés esetén tilos az alkalmazása.

Termőhelye:

házak körül, utak mentén, erdők szélén

Összetéveszthető:

Mind a nagy bojtorján (Arctium lappa), mind a kis bojtorján, mind a pókhálós bojtorján (Arctium tomentosum) gyógynövény.

Jogszabályi védettség: Hazánkban jogszabályilag (13/2001 (V. 9.) KÖM rendelet) nem védett.

Mikor gyűjtik:

Gyökerét októbertől áprilisig gyűjtik. Beszáradási aránya: 4-5:1.

Szinonímák:

közönséges bojtorján, lapu, bogáncs, ragadvány, útszéli lapu, keserűlapu, buzogáncs, ragadáncs, nagybojtorján

Latin név: Arctium lappa, Arctium majus

Angol: Greater burdock, Arctium lappa, Beggar’s button, Beggar’s buttons, Burdock, Burs, Clotbur, Cocklebur, Cuckold, Edible Burdock, Fox’s-clote, Gobo, Goboshi, Grass Burdock, Great burdock, Greater, Greater Burdock, Gypsy Rhubarb, Happy Major, Hardock, Harebur, Hurrbur, Lappa, Lappa Burdock, Lesser burdock, Niu bang-zi, Niu-bang, Personata, Thorny burr

Finn:Iso takiainen

Francia: Bardane commune, Grande bardane, Artichaut, Bardane, bardane comestible, Bardane officinale

Holland: Grote klit, dokke, Grote Klis

Ír: Cnádán mór

Japán: ゴボウ / ごぼう / ゴボウシ

Kínai: 牛蒡 / 牛蒡子

Kinai (Pinyin fonetikus átírás): Niu Pang Ce, Niu bang zi, Niú bàng zǐ

Lengyel: Łopian większy, Lopian, Lopian wiekszy

Német: Grosse Klette, Bolstern, Filzklette, Haarballe, Haarwachswürze, Kinzel, Kirmsen, Kladde, Klebern, Klette, Klibe, Klibusch, Klitzebusch, Klusen, Wolfskraut

Norvég: Storborre, Klengjegras, Klåteblom, Lungegras

Olasz: Bardana maggiore, Arctium lappa, Bardana, Lappa bardana, Lappola bardana

Orosz: Лопух большой

Portugál: Bardana, bardana-maior

Portugál Brazil: Bardana, Bardana-maior, Orelha-gigante, Pegamaço

Spanyol: Bardana, Arctium lappa, Lampazo mayor, Laparasa, Yerba de los tiñosos

Svéd: Stor kardborre, Kardborre, Rodkardborre, Rotkardborre, Stor

Szlovák: Lopúch väčší

Szlovén: Navadni repinec, Repinec navadni

Források:

Rápóti-Romváry: Gyógyító növények 92. o., Medicina Könyvkiadó Rt., Budapest, 1999, ISBN 963 242 594 29

Dr. Hans W. Kothe: 1000 gyógynövény; Pécsi Direkt Kft. Alexandra Kiadója, 2008, ISBN 978 963 370 565 0

Penelope Ody: Titok nélkül: Kínai gyógynövények; Scolar Kiadó, 2007; ISBN 978 963 9534 91 9
A természet füvészkertje; Reader’s Digest Kiadó Kft. , Budapest, 2003; ISBN 963 9562 01 7

Flora Danica Hft. 41, Tab. 2424


VISSZA A GYÓGYNÖVÉNYKERESŐBE