Barion Pixel
Ananász
ananász

Milyen fitoterápiában használatos: nyugati

Hatóanyag (az ezidáig felfedezett): 5-hidroxitriptamin, acetaldehid, aceton, alanine, almasav, arginin, aszkorbinsav, aszparagin, aszparaginsav, béta-karotin, bór, cellulóz, cink, citromsav, ecetsav, észterek, etanol, etil-acetát, fehérje, fenilalanin, flavonoid, foszfor, fruktóz, glicin, glikozidok, glutamin, glutaminsav, glükóz, hamu, hisztidin, izoleucin, jód, kalcium, kálium, keményítő, kén, klór, koffeinsav, leucin, linalool, lizin, magnézium, mangán, metionin, nátrium, nitrát, nitrogén, nyálka, palmitinsav, pektin, prolin, propranol, proteáz, réz, sóskasav, szacharidok, szacharóz, szálak, szalicilát, szaponin, szénhidrát, szerin, szerotonin, szilícium, sztearinsav, tanninok, tirozin, treonin, triterpén, valin, vas, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B5, vitamin B6, vitamin C, víz, zsír


Mely részét gyűjtik: gyümölcs, nedv


Ananász leírás:

Az ananászfélék (Bromeliaceae) családjába tartozó, maximum 1 méter magas, évelő növény, melynek toboz alakú virágzata és nagy, ízletes húsos termései vannak. Manapság nagy mennyiségben termesztik, mert gyümölcse kedvelt, vitaminban gazdag élelmiszer. A faj azonban rendelkezik terápiás tulajdonságokkal is. Az ananászban a papaja papain enzimjéhez hasonló, ún. bromelain enzim található, mely fehérjebontó hatással rendelkezik. Ennek az enzimnek gyulladáscsökkentő és sebgyógyulást serkentő hatásuk van. Ödéma esetén is segítséget jelentenek.

Betegségek kezelése:

Gyógynövényként használatos az emésztés segítésére és égések kezelésére, ezenkívül az ananász gyümölcsének afrodiziákumhatást is tulajdonítanak. A bromelain enzim tartalmának köszönhetően fehérjebontó hatással is rendelkezik, ennél fogva túlsúly esetén fogyókúrák kiegészítő szereként is alkalmazható. Zsírszövet bontó hatását ezidáig tudományosan még nem bizonyították. Vízhajtó hatással is rendelkezik. A zöld gyümölcs étvágygerjesztő, és hatásosnak mutatkozik a rossz emésztés javítására. Az érett gyümölcs csökkenti a gyomor savasságát és a bélgázképződést. Gyulladásgátló és a vérlemezkék összetapadását akadályozó hatása miatt a sérülések és műtétek utáni ödémák kezelésére is javasolják. Ma már ritkán alkalmazzák az ananászt por, vagy száraz kivonat formájában. Hatásosabb a számos gyógyszerkészítmény közül választani, amelyeknek adagolása pontosabb, és csak bromelaint tartalmaznak.

Ananász hol honos:

Dél-Amerika

Figyelmeztetés:

Az ananász gyümölcsének és levének általában nincs mellékhatása. Hatévesnél fiatalabb gyermekeknek azonban nem javasolt a használata, mivel nyálkahártyájukat irritálhatja a bromelain. Ritkán felnőtteknél is előfordulhatnak bizonyos mellékhatásai: gyomorgörcs, hasmenés, vagy allergiás reakciók.

Jogszabályi védettség: Hazánkban jogszabályilag (13/2001 (V. 9.) KÖM rendelet) nem védett.

Latin név: Ananas comosus

Angol: Pineapple

Francia: Ananas

Izraeli:אננס

Japán: パイナップル

Kínai: 凤梨

Lengyel: Ananas jadalny

Német: Ananas

Olasz: Ananas

Orosz: Ананас крупнохохолковый

Portugál: abacaxi, ananás

Portugál Brazil: Abacaxi, abacaxí-do-mato, Abacaxizeiro, ananás-selvagem

Spanyol: ananá, Piña

Svéd: Ananas

Szlovén: Ananas

Források:

nincs

Dr. Hans W. Kothe: 1000 gyógynövény; Pécsi Direkt Kft. Alexandra Kiadója, 2008, ISBN 978 963 370 565 0

A természet füvészkertje; Reader’s Digest Kiadó Kft. , Budapest, 2003; ISBN 963 9562 01 7


VISSZA A GYÓGYNÖVÉNYKERESŐBE