Született egy kisüsti pálinkaágyon hosszú érleléssel, 14 gyógyfű hozzáadásával készült magyar gyógyító esszencia.
A megalkotója szerényen mégis 12 füves gyógynövény esszencia névre keresztelte a jótékony hatású terméket.
2018-ban a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala meghirdette, majd – DR. PATKÓS GYÓGYESSZENCIA néven védjegyoltalom alá is helyezte Dr. Patkós József gyógynövényes likőrét.
Miért hívhatjuk „magyar svédcseppnek”?
Az eredeti svédkeserű receptúráját egy svéd orvosprofesszor alkotta meg, Dr. Claus Samst. A svédkeserű gyógyhatása valószínűleg igencsak figyelemreméltó, hiszen Dr. Samst matuzsálemi kort ért meg: 104 éves korában, lovaglás közben járt szerencsétlenül. 104 éves korában tehát még javában lovagolt! Szülei és nagyszülei is igen szép életkort értek meg.
Dr. Claus Samast kis svédkeserűje 11 gyógynövényból áll.
A mi magyar gyógyesszenciánk 14 gyógynövényből áll.
Általánosságban is elmondható, hogy a Kárpát-medencében őshonos gyógynövény fajok a hazánk éghajlatán élő emberek számára kedvezőbbek, mint a máshol termelt gyógynövények.
A talaj összetétele, az évszakok ciklusa mind „ismerősebb” és harmonikusabban illeszkedik a táj emberéhez, mint a messzi földről szállított gyógynövények.
Milyen gyógynövényekből áll ez a jótékony hatású gyógynövény tinktúra és milyen gyógyhatásokkal rendelkezik?
A 12 füves gyógynövény esszencia – mint fentebb írtuk – valójában 14 gyógynövény felhasználásával készül.
A receptúra gyógynövényeinek egy része a titkos összetevők közé tartozik.
A gyógynövényeket a legnagyobb gondossággal, kizárólag Magyarországon gyűjtik és dolgozzák fel. A gyógynövényeket mindig a megfelelő évszakban és időszakban szedik, abban a napszakban, melyben az illóolaj tartalma a legnagyobb.
Készítői az alábbi jótékony hatásokat tulajdonítják ennek a gyógynövény tinktúrának.
- Egészséges szinten tartja a vérnyomást.
- Csökkenti a koleszterinszintet.
- Megőrzi az érfalak rugalmasságát.
- Magas E-vitamin tartalma miatt immunerősítő hatású.
- Magas Omega-3 tartalmának köszönhetően jót tesz a cukorbetegeknek.
- Szelén tartalma segíti a spermaképződést.
Ha csak a legfőbb 6 gyógynövényt, és azok gyógyhatását vizsgáljuk kiderül, hogy ennek a gyógynövényes esszenciának a hatása jóval sokoldalúbb és több mindenre használható, mint ami a felsorolásban szerepel.
Nagyon fontos, hogy a gyógyító esszenciák sohasem csak belsőleg, hanem külsőleg is kitűnően használhatóak olyan célokra, melyekre az összetevőül szolgáló gyógynövényt is hasznosíthatjuk!
ZÖLDDIÓ
Szentiván előtt, tehát körülbelül június közepén gyűjthető a zöld dió (ennek még nem csontos héja). Ebből készül a kitűnő dió esszencia.
Nézzük meg, hogy mi mindenre használható!
Maria Treben szerint a zöld dió esszencia tisztítja a májat, a gyomrot és a vért, megszünteti a gyomorgyengeséget és a bélpangást. Ezen kívül kiváló szer sűrűvérűség ellen.
Varró Aladár Béla kiváló gyógynövényes szakember szerint a gyógyító hatású diólikőr hasmenéskor is jó szolgálatot tesz.
CICKAFARKFŰ
A cickafarkfű hatóanyaga az aconitsav, az achillein, a csersav, a keserűanyagok. Ezen kívül található még benne klór, vas, kén, nátrium, kálium, mész, magnézium. A virágban főleg illóolaj (azulén) található.
A 12 füves gyógyesszenciában a cickafarkfű levele, virága és szára is benne van.
Milyen hatásai vannak a cickafarknak?
A cickafark a tüdő-, végbél-, méh-, hólyag- és orrvérzés régi, bevált gyógynövénye. Aranyeres vérzésnél kitűnő eredménnyel használható.
Júniusban már gyűjthető a CICKAFARKFŰ, melyet sokfelé megtalálhatunk: silány talajú mezőkön, legelőkön, utak és szántóföldek mentén, száraz legelőkön. Szárának, leveleinek és virágainak szilárd szerkezetét, szárazság-, forróság- és hidegtűrő képességét tekintve a sztyeppeövezet jellegzetes növénye. A tudomány jól ismeri droganyagait, amelyek csak együttesen fejtik ki komplex hatásukat.
Elsősorban vérzésekre és sebekre, a vérnyomás zavaraira, illetve női bajokra alkalmazzák, de jó légcsőhurutra, lázra, vesebántalmakra és még egy sor más panaszra.
- Menstruációs zavarok, menstruáció elmaradása, szülés utáni szer:
A cickafarkat elsősorban a “nők gyógynövénye”-ként tartják számon, és arra használják, hogy helyreállítsa a menstruációs ciklust. A benne található luteolin ugyanis enyhíti a menstruációs fájdalmakat. A menstruációt elősegítő gyógynövényeket, a havivérzést jelentő emmenia görög szó alapján emmenagógoknak nevezik.
Ilyen emmenagóg a cickafarkfű is, melyet eredménnyel alkalmazhatunk.
A szülést követően alkalmazható még a fellépő medencetáji fájdalmak enyhítésére.
- Emésztési panaszok:
Flavonoidjai elősegítik a bélgázok távozását és csillapítják a görcsöket. Keserűanyagai fokozzák a bélfalak működését. Így alkalmazható gyomorbántalmakra, a bélfal gyulladásakor, a székrekedés bizonyos fajtáira, valamint bélgázképződéskor. Alkalmas hasmenés, felfúvódás és görcsök kezelésére is.
- Reuma és aranyér:
Külsőleg enyhíti a reuma és az aranyér fájdalmait.
- Ekcéma, bőrviszketés és sebek:
A cickafarkfűben található achillin és azulén gyulladásgátló, valamint enyhe összehúzó hatásának köszönhetően alkalmazható fogászati problémák kezelésére, valamint a reuma és az aranyér fájdalmainak enyhítésére. A szemészek a kötőhártya-gyulladás gyógyítására használják.
- Daganatellenesség:
Japán tudósok a közönséges cickafarkfő összetevői között sikeresen izoláltak egy új vegyületet (achillicin). Leukémiás egereket vizsgálva kimutatták, hogy ez az anyag daganatellenes hatású.
- Kozmetika:
Kozmetikai készítmények gyakori összetevője.
CSIPKEBOGYÓ
A csipkebogyó hatóanyagai az illóolajok, cseranyagokok, dextróz, pektin, alma- és citromsav, valamint a karotin. Gyümölcsében C-vitamin, magjában vanilin és kevés zsírosolaj található.
A 12 füves gyógyesszenciában a csipkebogyó teljes termésének hatóanyagai (maggal együtt) benne vannak.
A csipkebogyó és magja a vese-, hólyaghomok és kő elleni gyógyszernek bizonyult. Epekőnél is használható.
Varró Aladár Béla szerint az alkoholos tinktúrája idősebb emberek kitűnően bevált háziszere a hólyag és a vese rendszertelen működésénél, amikor egy kis pálinkáspohárnyit lehet elfogyasztani.
A tudományos kutatások bebizonyították, hogy több C-vitamint tartalmaz, mint bármely más vad, vagy kerti gyümölcs, illetve főzeléknövény. Még a citromnál is tízszer több C-vitamin van benne.
A csipkerózsa bogyójának gyógyhatása
- Általánosan ismert a roboráló hatása az influenzás időszakok idején,
- magas vérnyomás,
- bélhurut,
- hörghurut,
- epe- és májzavarok,
- skorbut ellen,
- sejtvédő hatású,
- erősíti a hajszálereket, alkalmas a vérzékenység bizonyos fajtáinak kezelésére,
- segíti a vas felszívódását,
- szürke hályog-megelőző hatású,
- jótékony lehet asztma ellen is.
Gyógyhatással a csipkebogyó kidobásra ítélt magja is rendelkezik, főzetét hólyagbántalmak ellen ajánlják.
GALAGONYA
A galagonya hatóanyaga a trimetilamin, a quercitrin és quercetin. A gyümölcsben crateagussav található.
A 12 füves DR. PATKÓS GYÓGYESSZENCIÁBAN a galagonya teljes termése benne van.
Varró Aladár Béla szerint a virágjából és a gyümölcséből készült kivonat a szívizomgyengeség kitűnő gyógyszere. Szívizomgyulladás, szívizom-elfajulás, szívtágulás, szívszorulás, szívelhájasodás, koszorúér-elmeszesedés eseteiben rendelik, ez utóbbi esetben kis adaggal kitűnő eredményt láttak.
A szívműködés megerősödik, szabályozódik, az ideggócok megnyugodnak.
Szédülés, szorongó érzés, szívdobogás, szabálytalan szívműködés, rövid légzés, ideges görcsök gyorsan megszűnnek.
KÁLMOS GYÖKTÖRZS
Ez a vízinövény többnyire állóvizek partjain, mocsarakban és árkokban fordul elő.
A kálmos hatóanyaga a trimetilamin, a kálmus csersav, az acorin, és pl. a kolin.
Az alkoholos kivonata (tinctura calami) kitűnő gyomorjavító.
Maria Treben szerint az erősítő hatása miatt a kálmos gyökér nemcsak az emésztőrendszer általános gyengesége, gyomor- és bélfelfúvódás, valamint hasi fájdalomrohamok esetén használható, de segít mirigy megbetegedések és köszvény esetén is.
A gyökér rendkívüli mértékben elősegíti a nehezen emésztő gyomor és bél nyáktalanítását.
Anyagcsere- és bélrenyheség esetén éppúgy ajánlható, mint sápadtság és vízkór esetén.
GYERMEKLÁNCFŰ
Hatóanyaga a taraxicin, taraxacerin, a tejnedvben inulin, leontodin, cukor, nyálka és káliumsó található. A levelekben inozit van, a kivonatban pedig kolin.
A 12 füves gyógyesszenciában a gyermekláncfű virága található.
A gyermekláncfű, pongyola pitypang virágának gyógyhatásai
A gyermekláncfű április-májusban virágzik. A legtöbb gyógynövénykönyv a virág hatásait kifejezetten nem említi. Főként a gyökérnek, a szárrészeknek, vagy a leveleknek tulajdonítanak gyógyhatást. Ez alól van néhány szakértő és szakkönyv, ami kivétel.
A gyermekláncfű Hagyományos Kínai Orvoslás szerinti gyógyhatásai
A Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) a pitypang föld feletti részeit hasznosítja, beleértve a virágokat is. A Máj (Epe) és a Gyomor meridiánra alkalmazható gyógynövényként tartják számon. Alkalmazható furunkulusok, kiütések, emlőgyulladás esetén, valamint általános méregtelenítésre. Használható sárgaság, valamint duzzadt, vörös szemek esetén is.
A pitypang virág gyógyhatása Maria Treben szerint
Maria Treben – aki a virágot kifejezetten ugyan nem említi, de – leírja, hogy az egész növény gyógyhatású. Segít epebántalmak és májbetegségek gyógyításában. A virágszár esetében leírja, hogy ha a virágzó pongyola pitypang szárából 5-6-ot megeszünk naponta, akkor még a krónikus májgyulladás esetén is segít. Cukorbetegség esetén a virágszár napi adagja 10-re emelhető. Igen hatásosan segít. A gyermekláncfű virágszára ugyanilyen hatásos a levertségtől, fáradtságtól szenvedő embereknek két hetes kúra formájában.
Maria Treben szerint a virágszár kúra megszünteti a bőrviszketést, a sömört, a kiütéseket, javítja a gyomornedv kiválasztást és megtisztítja a gyomrot mindenféle pangó anyagtól. A friss szárak fájdalommentesen oldják az epekövet, szabályozzák a máj és az epe működését. Az ásványi sók mellett fontos gyógy- és ásványi anyagokat tartalmaz, melyek az anyagcsere betegségek gyógyításában igen fontosak.
Vértisztító hatása révén köszvény és reuma esetén is segít, elmulasztja a nyirokcsomó duzzanatokat a virágszárral végzett 3-4 hetes kúra.
Sárgaság és lépbántalom esetén is alkalmazható.
Dr. James A. Duke a pitypang virág gyógyhatásáról
Dr. James A. Duke a gyermekláncfű virágáról leírja, hogy sok benne a lecitin: ez a tápanyag hatékony a különféle májbetegségek esetén. Szerinte a virág a lecitinen kívül jelentős mértékű kolint is tartalmaz. (Ez a két vegyület általában együtt fordul elő a táplálékokban.) A lecitin esetében egerekkel végzett laboratóriumi kísérletek során kimutatták, hogy a benne található lecitin növeli az agy acetil-kolin koncentrációját, valamint az egerek emlékező képességét. Ezért Duke feltételezése szerint a pitypang virágja jó lehet Alzheimer-kór esetén.
Duke szerint a pitypang virágja is alkalmas vízhajtó tulajdonságainál fogva duzzanatok, vizesedés és ödéma kezelésére.
Ha Ön is szeretné a szeretné az egészségét megőrizni, akkor javaslom, hogy KATTINTSON AZ ALÁBBI GOMBRA.
KATTINTS IDE MAGYAR SVÉDCSEPPHEZ
Források:
- Maria Treben: Egészség Isten patikájából; Hungalibri Kiadó, 1990, ISBN 963 9021 09 1
- Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai, Pannon Könyvkiadó, Budapest, 1991