Akivel csak megszagoltatták a zacskót, hatalmasakat kellett tüsszentenie utána.
Patikákban jelenleg is közismert dolog, hogy a szalicilsav kimérését ritkán lehet megúszni orrcsavaró tüsszentés nélkül.
Tüsszentőpor gyógyítási célra
Miből készült a tüsszentőpor?
Ilyenek voltak a tubák (pordohány), fehér zászpa gyökér, gyöngyvirág levél, bors, kapotnyak gyöktörzs, hunyor (Helleborus) gyökér, pemetefű és ökörfarkkóró növény.
Ha részeggel itatták, kihányta magát. Ha leszoktatásra használták, alkoholos italba keverve szintén hányást csinált és így egy idő után undort váltott ki magától az italtól is.
Rákkeltő azaron tartalma miatt régen kikopott a gyógynövények közül. Aki beviszi a kertjébe, tőosztáskor szagolja meg az eltörött gyökerét, érezni fogja markáns, erősen orrcsavaró illatát.
Bajok, betegségek, amelyek ellen tüsszentőport alkalmaztak
- Fejfájás, melankólia, hurutos megfázás, vesekő.
- Fejfájás elleni alkalmazása régi orvosi tévedésből származott, így hatása erre biztosan nincsen. Azt hitték egykor, hogy a rossz gyomorból felszálló pára, vagy a fejbe felmászó fülbemászók okozzák a fejfájást, és gyakorlatilag ezek kihajtására alkalmaztak tüsszentőport, hiába.
- Melankólia elleni alkalmazása talán hatott. Annyira biztosan, mint egy jó hashajtó, vagy egy pofon.
- Hurutos megfázás ellen nyilván nem volt rossz egy tüsszentőszer. Legalább valamennyi váladékot kihozott, bár sajnos nem eleget.
- Vesekő (egykori kifejezéssel kólika, aréna) elleni alkalmazása ma is megállná a helyét, ha van remény a méret miatt a távozásra. Hiszen egy pár jó nagy tüsszentés az izmok összehúzódásával és elernyesztésével talán megmozdíthatja azt. Sajnos nem jobban mint egy lépcsőn járás, vagy ahogy Pesten ajánlják, egy jó rázós trolin való utazás.
- Végül említsük meg, hogy a tüsszentőpor alkalmazását egykor tiltották terhesség idején, sérves betegnek, valamint gutaütésre való hajlam esetén.
Mottó: Örülj! Mosolyogj! Hát élsz!