Barion Pixel

A bársonyvirág vagy köznapi nevén büdöske elsősorban kerti dísznövényként ismert és kedvelt. Vajon most miért ejtünk mégis szót erről a kedvelt és igénytelen virágról?

A bársonyvirág (Tagetes spp.) egy fészkesvirágzatú, évelő vagy kétnyári lágyszárú növény, mely gyógynövényként, illetve a belőle készülő illóolaj aromaterápiás felhasználása okán is említést érdemel.

Ehető virág

A büdöske vagy bársonyvirág (Tagetes tenuifolia, Tagetes patula és Tagetes erecta) virágai ehetőek. Bár T. erecta és T. patula illatáról nem feltétlenül a kellemes szó jut eszünkre elsőre. Talán innen is kapta a növény a büdöske nevet.

Ugyanakkor az apró bársonyvirág vagy másnéven törpe büdöske (T. tenuifolia) citrusos illatú virágai nagyon is helyet érdemelhetnek a konyhánkban. Salátákban és italokban is kellemes színfoltot jelentenek a szirmok, ahogy desszerteken, tortákon is jól mutatnak akár az egész virágfejek is.

A szirmok citrusos íze és illata kifejezetten kellemes, a virágcsészében lévő csöves virágok azonban már kissé kesernyések, ahogy a csésze íze sem a legfinomabb.

Rizses, burgonyás, tojásos ételek és levesek színezésére, ízesítésére is használható. Az amerikai ko  ntinensen a büdöske szirmait pont úgy használják, mint nálunk a körömvirág szirmait. Ha ehető virágokról van szó, legtöbbször nem is igen tesznek különbséget a két növény között.

A nagyvirágú büdöske (Tagetes erecta) virágai luteinben (egyfajta karotinoid, növényi színezék) gazdagok, amelyet élelmiszer színezékként is használnak E161b (lutein) néven tésztákhoz, pékárukhoz, növényi olajokhoz, majonézhez, mustárhoz, margarinhoz, salátaöntetekhez, tejtermékekhez, fagylalthoz.

Ehető virágai ellenére a kis büdöske vagy kisvirágú büdöske (T. patula) elsősorban dísznövényként kedvelt.

Tagetes lucida faj Mexikóban honos, és ánizshoz hasonló ízű gyógyteát készítenek belőle, valamint tárkonyt helyettesítő fűszernövényként is használják, innen ered a „mexikói tárkony” vagy „texasi tárkony” elnevezés.

A mirigyes büdöske (Tagetes minuta) Dél-Amerika déli részén honos. Ecuadorban, Peruban, Bolíviában és Chilében is fűszernövényként használják apró virágait, többek között az ocopa nevű burgonyaétel is ezzel készül. A virágok íze és illata a tárkony, a bazsalikom, a menta és citrusfélék keverékére emlékeztet. Gyomor-bélrendszeri panaszokra és fonálférgek ellen használják gyógynövényként.

mézelő méh, méh gyűjtés közben, méhbarát, ízesített méz, méz előállítása, beporzás, méhméreg, méhek szerepe

Méhlegelő és lepkecsalogató

Lepkecsalogató kerteknek is kedvelt növénye, ugyanis a lepkék és poszméhek számára is táplálékforrást jelent a növény nektárja, illetve sok egyéb rovart is vonzanak a virágok. Egyes pillangófajok hernyóinak egyúttal tápláléknövényt jelent.

Rovarriasztó bársonyvirág

Elsősorban a virágok (és a belőlük készült illóolaj) rovarriasztó hatású, és főként a szúnyogok ellen hatásos. Éppen ezért nyáron érdemes a muskátlin kívül büdöskét is tartani az ablakpárkányon és az erkélyen.

A körömvirághoz hasonlóan a talajlakó kártevők közül elsősorban a fonálférgeket tartja távol. Ilyen célból a burgonyafélék családjába tartozó növények közelébe érdemes vetni, mint a paradicsom, a paprika, a burgonya és a padlizsán.

A fonálférgek által szintén gyakran károsított sárgarépa és petrezselyem számára is kedvező a növény közelsége. Hüvelyesek (borsó, bab) mellé viszont ne ültessük, mert gyökérzete olyan anyagokat választ ki, melyek ezen növények számára kedvezőtlenek.

bársonyvirág, Tagetes, büdöske, gyógynövény, gyógynövények, természetes gyógyulás, ehető virág, ehető virágok, ehető növény, gyógynövénykereső

A bársonyvirág gyógyhatásai és mellékhatásai

Hagyományosan elsősorban a gyomor-bélrendszer működésének és az egészséges emésztésnek, valamint az immunrendszernek a támogatására, valamint bőrgyulladás, férgesség és fekélyek esetén használták.

A tényleges hatékonyság tekintetében nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték vagy kutatási eredmény a következő felhasználási módok tekintetében: étvágytalanság, gyomorfájdalom, felfúvódás, hasi fájdalmak, bélférgesség, megfázás, köhögés, szempanaszok, menstruációs panaszok, húgyúti fertőzések, emlőfájdalmak, sebek, fekélyek, ekcéma és izzasztó hatás.

Ugyanakkor az amerikai kontinensen (ahol az Egyesült Államok délnyugati részétől Dél-Amerikáig vadon nő) évszázadok óta gyógynövényként használják a fenti panaszokra.

Néhány faj meghonosodott a világ egyéb pontjain is, sőt némelyik invazív (behatoló) fajként van jelen. A kínai fitoterápiában Wan Shou Yu néven ismert.

A büdöske szemvédő növényként is régóta használt. Ugyanis a virágában található lutein nevű növényi hatóanyag (amelyet élelmiszeripari színezékként is használnak) elnyeli a napból érkező káros UV-sugarakat, illetve semlegesíti azokat, így védi a retinát. A lutein többek között a körömvirágban és a paradicsomban is megtalálható.

Fűszermennyiségben, tehát időnként és kisebb mennyiségben fogyasztva biztonságosnak mondható, ám nagyobb mennyiségű alkalmazhatóságáról szintén nem állnak rendelkezésre adatok.

Mérgező növényeket felsoroltató listákban is találkozhatunk a bársonyvirággal, melynek hátterében vélhetően a növény érintésekor esetlegesen kialakuló bőrpanaszok állnak.

Várandósság és szoptatás idején nagyobb mennyiségben kerülendő fogyasztása, fűszermennyiségben azonban nem okoz problémát.

Parlagfű allergia és fészkesvirágzatúakra fennálló allergia esetén fogyasztása kerülendő. A növény a benne található illóolajok miatt fototoxikus hatású, vagyis a növényről a bőrre kerülő illóolaj napfény hatására kellemetlen, akár égési sérüléshez hasonló bőrtüneteket okozhat.

illóolaj, illóolajok, aromaterápia, illóolajok használata

Bársonyvirág illóolaja

A Dél-Amerikából származó mirigyes büdöske (Tagetes minuta) fajból illóolajat is előállítanak, amit főként a parfümipar, de ízesítőként az élelmiszer- és a dohányipar is használ. Tagette olaj vagy bársonyvirág illóolaj néven találkozhatunk vele.

Az illóolajat a növény leveleiből, szárából és virágaiból vonják ki vízgőzdesztillációval. Kellemes illata ellenére sem az aromaterápiában sem az illatszeriparban nem örvend túl nagy népszerűségnek.

Bársonyvirág illóolajának hatásai

Távol tartja a szúnyogokat, bolhákat, tetveket, ágyi poloskákat és más kellemetlen rovarokat, valamint segít a csípések okozta kellemetlenségek enyhítésében is.

Antimikrobiális (vírus-, baktérium- és gombaölő), fertőtlenítő hatásának köszönhetően a bakteriális, gombás, vírusos és állati egysejtűek által okozott fertőzésektől is véd, illetve gátolja ezek fejlődését, növekedését, szaporodását, így a betegség elhatalmasodását a szervezetben. Például ételmérgezés, lábgomba, bőrbetegségek és bőrgyulladás esetén is hatásos. Egyes források szerint még olyan súlyos fertőzések esetén is kifejti hatását, mint a kolera, tífusz, a malária vagy a vérmérgezés. Az illóolaj a Staphylococcus aureus baktériumra pusztító hatású.

Sebgyógyító hatású. Fekélyek, nyílt és elfertőződött sebek, égési sebek, sőt akár még üszkösödés esetén is, illetve lábgomba, bőrkeményedés, tyúkszem, dermatitisz és egyéb bőrbetegségek esetén szintén használják sebtisztítóként. Egyes országokban, ahol ez potenciális veszélyt jelent, a sebekben kikelt kukacok ellen is használják.

Görcsoldó hatású, lazítja az izomzatot, enyhíti az izomfájdalmakat, enyhíti a görcsös köhögést, a hasmenéses, menstruációs és egyéb görcsöket.

Váladékok és hurutok oldására, valamint a megfázás és influenza tüneteinek enyhítésére szintén használják. Légfertőtlenítőként a cseppfertőzéssel terjedő betegségektől is véd. Párologtatva vagy spray formájában is használható.

Féreg- és rovarűző hatású, egyes rovarokra kifejezetten halálos. Szúnyogok, bolhák, poloskák és tetvek ellen is használható, de a csótányok, hangyák, termeszek elűzésére is hatásosnak bizonyul.

Nyugtató hatású, enyhíti a depressziót, a stresszt, a szorongást, a pánikrohamokat és egyéb idegrendszeri tüneteket.

Gyulladáscsökkentő hatású. Csillapítja az emésztőrendszeri irritációt, hurutot és gyulladást, az ideggyulladást.

A bársonyvirág illóolaja túlérzékenységet és bőrirritációt okozhat. Fototoxikus hatású, ezért bőrön történő alkalmazás esetén erőteljes hígítás javasolt, illetve alkalmazása után 12 órán át kerülendő a napfényen (vagy szoláriumban) való tartózkodás. Várandósság idején alkalmazása ellenjavallt.

Jól keverhető zsálya, mandarin, citrom, mirha, levendula és jázmin illóolajokkal.

Érdekességek a bársonyvirágról

Míg a bársonyvirág Mexikóban már az aztékoknál is halottak napi virágként jelenik meg, és sírokat díszítenek vele, addig Indiában vallási események és esküvők nélkülözhetetlen kelléke.

Étkezési, fűszercélú felhasználáson kívül bőrlemosóként és természetes sárga festékként is régóta használják. A szárított, őrölt virágokat csirkék takarmányához is keverik, hogy a benne lévő karotinoidok a tojássárgának és a csirke bőrének szép sárga színt adjanak. Ezenkívül az élelmiszeripar sárga élelmiszerfestékként használja, valamint természetes alapanyagú textíliák, fonalak színezésére is használatos.

Léteznek olyan fajok is, melyek lombjának nincs semmilyen illata.

 

Források:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-238/tagetes
https://www.rxlist.com/tagetes/supplements.htm
https://www.gaiaherbs.com/blogs/herbs/marigold
https://en.wikipedia.org/wiki/Tagetes

A szerző