A tüdő nagyon sok feladatot lát el a szervezetünkben ezért nagyon kell vigyáznunk rá, hiszen így is rengeteg, láthatatlan veszély leselkedik rá!
Először találtak élő emberek tüdeje mélyén műanyag mikroszemcséket!
Műtéten átesett élő emberek tüdejéről van szó. 13 páciensből 11 tüdejében fedezték fel a műanyag mikroszemcséket Londonban.
A tüdő funkciói
- a belélegzett légköri oxigén véráramba juttatása
- a vérben szállított szén-dioxid légkörbe juttatása
A tüdőre leselkedő láthatatlan veszélyek
Több tudós véleménye szerint is, sajnos a műanyag szennyezés már az egész bolygón jelen van, és nem csak azokat érintik, akik minden nap vele dolgoznak.
Leggyakoribb a csomagolóanyagokban lévő polipropilén, valamint a palackgyártáshoz használt PET (polietilén).
Tény, hogy azok, akik műanyaggal dolgoznak, sokkal nagyobb szennyezettségnek vannak kitéve, mint azok, akik csak ritkán, vagy egyáltalán nincsenek feldolgozás közelében.
Sajnos azonban így is lenyeljük, belélegezzük az apró, mikroszkópikus szemcséket.
Nem csak a tüdő van kitéve ezeknek a kártékony anyagoknak. Márciusban már találtak emberi vérben is mikroműanyagot, ami azt mutatja, hogy a szemcsék a szervezeten belül keringenek, és megtapadhatnak a szervek szöveteiben.
A tudósok aggódnak
A kutatókat, tudósokat az aggasztja leginkább, hogy a laboratóriumi körülmények között vizsgált emberi sejteket a mikroműanyag károsította, valami a légszennyezés porszemcséi is behatolnak a szervezetbe.
Ez, mint tudjuk évente sok millió ember halálát okozza világszerte. Azonban ez a tény, hogy a tüdő alsó régióiban is megtalálhatók a mikroműanyag szemcsék, még nem tudni, hogyan hat az emberek egészségére.
„Nem vártuk, hogy a tüdő alsó régióiban találjuk a mikroszemcsék legnagyobb számát, de a részecskét mérete is meglepett bennünket, mivel ebben a tüdőrégióban a légutak szűkebbek, és azt hittük, a nagyobb szemcsék korábban kiszűrődnek, így nem jutnak ilyen mélyre”
– mondta el Laura Sadofsky, az angol Hull York Orvostudományi Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
A munkát a Science of the Total Environment tudományos lap elfogadta publikálásra.
A kutatók a páciensek műtéti területe melletti egészséges tüdőszövetből vett mintákat elemezték. Akár 0,003 milliméteres szemcséket is észleltek, a műanyag fajtájának azonosítására spektroszkópot használtak.
Egy 1998-as amerikai tanulmány műanyagot és növényi rostokat talált tüdőrákos betegek több mint 100 mintájában.
A rákos szövetek 97 százaléka tartalmazott rostokat, a nem rákos szövetek 83 százaléka volt szennyezett.
Sajnos hatalmas mennyiségű műanyaggal károsítja az ember a környezetét, a mikroszemcsék az Everesttől a legmélyebb óceáni árkokig megtalálhatók.
A mikroszemcséket kimutatták már várandós nők méhlepényében is.
A tüdő védelmének fontossága
Nem győzzük eleget hangsúlyozni mindenhol, hogy sajnos egészségünk így is ki van téve a negatív környezeti hatásoknak is. Legalább mi ne ártsunk neki szándékosan! Különösen a tüdőnknek ne!
Vigyázzunk rá, lehetőleg mellőzzük a dohányzást, dohányosok társaságát, a füstös / szmogos helyeket. Sétáljunk sokat az erdőben, a friss levegőn, ahányszor csak tehetjük.
Szaglásunk, hangulatunk, egészségünk számára segítséget jelenthet sokszor az illóolajok használata is.
Ha úgy érzed, szeretnél leszokni a dohányzásról, de nem sikerül, kérd szakember segítségét!
Forrás: MTI
KATTINTS IDE AZ EGÉSZSÉGED MEGŐRZÉSÉBEN SEGÍTŐ SZAKÉRTŐK ELÉRÉSÉHEZ!