A derékzsába (lumbágó) és a hátfájás nagyon súlyos tünetegyüttesség is fajulhat. A beteg eljuthat odáig, hogy egyáltalán nem tud az ágyból kikelni. Jógagyakorlatok segítségével javíthatunk állapotunkon.
A derékfájás esetében az öt alsó ágyékcsigolya valamelyike biztosan érintett. A csigolyák fogják közre a legnemesebb energia és idegi pályákat, melyek egészen az agyba nyúlnak. A csigolyákat csigolyaközi porckorong választja el egymástól, mely egy külső rostos porcot és egy kocsonyás anyag alkotta lágyabb magot (nucleust) foglal magába. Ez a lágyabb rész idővel megkeményedhet és elvékonyodhat.
A rendszeres jóga segíthet a hátfájás és a derékfájás megelőzésében, azáltal, hogy a speciális nyújtó mozgások a gerinccsigolyákat távolítják, a mozgás hatására pedig szűnik a merevség, a tokosodás.
Kialakult porckorong rendellenességnél csak szakorvosi konzultációt követően folytathatóak a jógagyakorlatok, illetve nagyon-nagyon óvatosan. Fontos, hogy olyan jóga terapeutához menjünk, aki ismeri a gerincgyógyászat alapjait.
Milyen jóga gyakorlatok (ún. ászanák) alkalmasak a hátfájás és a derékfájás enyhítésére, illetve kialakulásának megelőzésére?
Az összes álló jógapóz gyakorlatilag alkalmas erre. Most csak a kezdőknek szólót fogom felsorolni. (A nehézséget a híres jóga mester, Iyengar besorolása alapján 1*-60*-ig terjednek a mozdulatsorok nehézségi fokai. Maximum 3*-os gyakorlatokat mutatunk itt be).
Jógagyakorlatok a derékfájás ellen
-
Utthita trikónászana 3* (Kiterjesztett háromszögállás)
A gyakorlat elmulasztja a hátfájást és a nyaki ficamokat erősíti a bokát és fejleszti a mellkast.
2. Vírabhadrászana I. változat 3*
Valamennyi álló testhelyzet fárasztó, ez a tartás pedig különösen az. Akinek gyenge a szíve, az ne próbálkozzon ezzel a gyakorlattal! Akik elég erősnek érzik magukat, azok se tartózkodjanak túl hosszú ideig ebben az ászanában.
A gyakorlat oldja a hát és a vállak merevségét, erősíti a bokát és a térdet, és gyógyítja a nyak merevségét.
3. Utkatászana 2*
A gyakorlat hatására a hát és a hasi szervek egyaránt felfrissülnek.
4. Bhudzsangászana I. változat 1* (Kobra állás):
Ez a tartás igazi csodaszer a sérült gerinc számára; a csigolyaközi porckorongok enyhe elcsúszása esetén a gyakorlása visszailleszti a porckorongokat eredeti helyzetükbe. Felfrissül a gerinctájék, és a mellkas teljesen kitágul.
5. Púrvóttánászana 1* (Elülső test nyújtása – fordított plank)
A tartás erősíti a csuklót, és a bokát, javítja a vállízület mozgását. Megszünteti a fáradtságérzetet.
6. Málászana II. változat 2* (Füzér gyakorlat)
A gyakorlat edzi és erősíti a hasi szerveket, illetve javítja a hátfájást.
7. Bharadvádzs ászana I. és II. változat 1* és 2*
Ez az egyszerű gyakorlat a gerinc hátközépi és ágyéki részeit edzi. Azok az emberek akiknek nagyon merev a hátuk, az egyéb oldalirányú csavaró tartásokat rendkívül nehezen tudják végrehajtani. Ez a póz segít hajlékonnyá tenni a hátat. A gyakorlat az ízületi gyulladásban szenvedő emberek számára is igen jótékony hatású.
8. Szarvangászana + Halászana 2*-től (Gyertyaállás+Eke)
Ez a 2 gyakorlat együttesen szinte az összes betegség kezelésében szerepet játszik.
Jótékonyan hat a gerincre is mindenféle formában.
Egyéb terápiák:
A derék- és hátfájásban szenvedőknél a jóga mellett segíthet a fizikoterápia, és az életmód váltás. Napi 1/2 óra séta is csodákat tesz. A túlsúlyos betegeknek fogyniuk kell, a derékfájás megelőzésében fontos a hasi izomkötegek állapota is, hiszen ezek az izomcsoportok gondoskodnak a gerinc megfelelő görbületéről. Fontos tehát a hasi mély és felszíni izmok megerősítése is.
A masszázs és az akupunktúra szintén hatásos lehet.
Forrás:
Prof. Peter Abrahams: Családi orvosi enciklopédia; Pannon-Literatúra Kft., ISBN: 978 963 251 223 5