A legjobb illóolajok, amelyeket mindig tarts az otthonodban: ez a Te őszi illóolaj házipatikád.
Bár még az utolsó nyárszerű napsugarakat élvezzük a kora-őszben, tudjuk, hogy hamarosan elérkezik az a kevésbé barátságos évszak, amely sok egészségügyi kellemetlenséget is hozhat magával. A náthás, influenzaszerű és légúti tünetek az őszi-téli időszakban minden évben sokakat kínoznak, így jobb felkészülni, és az otthonunkat pár alap illóolajjal felszerelni, amelyek a vonatkozó tünetek enyhítésében segítségünkre lehetnek.
A legjobb illóolajok légzőszervi tünetek kezelésére
A légzőszervi tünetek kezelésére a legjobb illóolajok az eukaliptusz, a kámfor és a különböző fenyőfélékből készült illóolajok. Azon túl, hogy ezek képesek a légzőszervi járataink felszabadítására, abban is közösek, hogy segítenek az erősen letapadt nyálka felszabadításában.
Az arc- és orrüreget a borsmentából készült illóolaj is kiválóan tisztítja, növelve ezzel a légzés hatékonyságát. Erejének köszönhetően kitisztítja a fejet, és elűzi a megfázással gyakran járó fejfájást.
A légzőszervi tünetek kezelésében kevésbé ismert a bazsalikom illóolajának használata, pedig a légzőrendszerünkkel kapcsolatos panaszokat szintén nagyszerűen csökkenti. Az orrmelléküregek tisztítására az ájurvédában is használatos.
A cédrusfaolaj, egy szintén kevesek számára ismert illóolaj, ugyanúgy hasznos segítség a légúti tünetek kezelésében, mint az eddig felsoroltak. Enyhíti továbbá a köhögést, és köptető hatással is rendelkezik.
Az eukaliptusz rokonaként a teafaolaj is kitűnő segítség, ha légzőszervi nehézségeket észlelünk. A köhögés kezelésében és a lerakódott váladék kihajtásában is hatékonyan támogat bennünket.
A kakukkfű, amely szintén kiválóan segítségünkre lehet a légúti tüneteink enyhítésében, talán többünk számára ismert a belőle készült szirup kapcsán.
Hurutoldó és köhögéscsillapító hatásáról a szegfűszeg illóolaja is ismert.
Antibakteriális-, gomba- és vírusölő illóolajok
A szegfűszeg egyúttal erős antibakteriális, gomba- és vírusölő hatással is rendelkezik, ahogy a bazsalikom és a teafa is.
Az oregánó (szurokfű) illóolaját is természetes antibiotikumként tartják számon, és a teafa olajával együttesen nagyon hatékony segítség a vírusok és baktériumok ellen.
Legjobb illóolajok torok-, gége és mandulagyulladásra
A náthás tünetegyüttes gyakori velejárója a torok-, gége- és mandulagyulladás. A fentebb említett tűlevelű örökzöld fák illóolajain kívül a cédrusfa és a kakukkfű illóolaja is hatékony ellenszer a torok területének gyulladásos folyamatai esetén.
Erre a szegfűszeg illóolajat is használhatjuk, amely az erős helyi érzéstelenítő hatásának köszönhetően a torokfájásunkat is enyhíti. A szájüreg fertőtlenítésére és tisztán tartására kiváló módszer a szegfűszegolajos szájöblítés és gargalizálás. Ezt ugyanúgy kakukkfűvel is végezhetjük, hasonlóan pozitív hatást érünk el vele.
Az eukaliptusz és a borsmenta általánosabb jellegű gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik.
Lázcsillapítás
A lázas állapotok rendezéséhez is van mihez nyúlnunk az illóolajok világában. A test hűtésén keresztül kiválóan csillapítja a lázat a borsmentaolaj. Ugyanezen az elven működik az eukaliptusz illóolaja is, de a teafát vagy a fenyőolajokat is segítségül hívhatjuk, amikor megemelkedik a testhőmérsékletünk.
Fejfájás
A láz és gyulladások következtében sokszor fejfájás is kialakul, ami az egyébként is kellemetlen meghűléses állapotot még jobban nehezíti. A már említett borsmentaolaj belélegzése nagyon hatékonyan enyhíti a fejfájást, amire a bazsalikom illóolaja ugyanúgy képes. Használhatjuk azonban az eukaliptusz– és a kakukkfűolajat is erre a célra.
Legjobb illóolajok izmok fájdalma esetén
Az influenzának egyik gyakori, sajátos ismertetőjegye az izmok fájdalma. Ennek enyhítésére és az izmok ellazítására a borsmenta– és az eukaliptuszolajon kívül segítségül hívhatjuk a fenyőfélék és a kakukkfű illóolaját is, amelyek az esetleges izomgörcsökre is jótékony hatással vannak.
Emésztőrendszeri tünetek
A sorból ne felejtsük ki az emésztőrendszeri tüneteket sem, legyen az émelygés, étvágytalanság vagy hasi puffadás. Ezek ugyanis a „sima” náthás állapotok kísérői is lehetnek, de az influenza egyik típusának a fő tüneteit is képezik. A gyömbér illóolaja egy klasszikus a gyomorproblémák és az émelygés kezelésében, ahogy a borsmentaolaj is. Kevéssé ismeretes, de a hányingeres panaszokat és a gyomorgörcsöt a bazsalikom illóolaja is kiválóan enyhíti, míg a kakukkfűvel a hasmenéses állapotot tudjuk normalizálni.
A megfelelően tiszta, 100 %-os növényi eredetű és bevizsgált olajokat külsőleg párologtatva, inhalálva vagy bőrre kenve alkalmazzuk, és szükség esetén belsőleg is használhatjuk őket.
Az adagolás beállításához és a helyes felhasználás elsajátításához érdemes egy szakértővel konzultálni.