A természet számtalan csodát rejteget számunkra hajápolás terén is, a következőkben ezekről osztunk meg Nektek ayurvédikus praktikákat.
Az ayurvédikus hajápolás titkait fogjuk feltárni Előttetek.
Az olajok fontossága az ayurvédikus hajápolásban
Az ayurvédikus hajápolás szerint rendkívül fontos a hajápolásban az olajok használata. Kedvező hatással vannak a haj szerkezetére. Fontos, hogy még a hajmosás előtt alkalmazzuk őket, akár egy egész estére is rajta lehet hagyni a hajon. Az egyik népszerű hajolaj az ayurvédában az amla például. Ez egy keleti piszkeféle, ami tele van antioxidánsokkal, és C-vitaminnal.
Ajánlható kemoterápia utánis alkalmazása is a fejbőrön: egyszerűen csak be kell kenni vele és kétszer annyi haj képes nőni tőle, fele annyi idő alatt.
Olívaolaj, kakukkfű, rozmaring
Meg kell említeni a sorban az olívaolajat, a kakukkfüvet és a rozmaringot is.
Használata során a haj fényesebbé és élettel telivé válik, könnyebb fésülni is, serkentik a vérkeringést.
Az olajokat nem csak a fejbőrön érdemes használni, hanem a hajvégeken is.
Az ayurvédikus hajmosás
Az ayurvédikus hajápolás ajánlása szerint lehet naponta is hajat mosni, de semmilyen kemikália használata nem javasolt, kerülni kell a mérgeket. Az is jót tesz a hajnak, ha egy sima vizes öblítést engedünk meg a hajnak a nap végén. Ha az egész napos port, amit az utcán összeszedünk, leöblítjük róla, könnyeben tud lélegezni a fejbőr.
Léteznek pakolások is természetes anyagokból, például élesztő pakolás, amit tejföllel kell elkészíteni. Tele van B-vitaminnal, legalább 20 percig rajta kell hagyni a hajon és utána alaposan leöblíteni.
Hajszín szerinti ajánlás is van. A szőke hajú lányok kamillával mosták meg régen a hajukat.
Barna hajra a dióháncs, vagy diókopács levelét forrázva és áztatva (ebből egy sűrű masszát kapunk) lehet hajöblítőnek használni. Nem mellékesen be is színezi a hajat, tele van értékes hatóanyagokkal, és szép csillogó hatást kölcsönöz.
A sarkantyúka növényt, amelynek az íze hasonló a tormához, hiszen mind a 2 növény – a baktérium-, vírus- és gombaellenes hatásáról ismert – mustárolajat tartalmaz, alkoholos áztatásban lehet alkalmazni. Korpára kiváló. A levelet és a virágot kell felönteni ujjnyi vastagon alkohollal. Ebben két hétig áztatni, majd leszűrni, és hajszeszként lehet alkalmazni. Adott esetben vodkával is lehet helyettesíteni az alkoholt, az a lényeg, hogy minimum 40 %-os alkoholtartalma legyen.
A tormának a hatóanyagai is nagyon jók a haj serkentésére.
Illóolajokkal az ayurvédikus természetes hajápolásért
Hajolaj töredezett hajra
Íme egy recept, ami töredezett hajvégekre kiváló lehet:
10 ml bázis olaj, ami lehet jojoba-, oliva– vagy búzacsíra olaj, ebbe csepegtetni
- 5 csepp szantált,
- 15 csepp rózsafa olajat,
- 5 csepp gerániumot,
hetente egyszer-kétszer végig lehet húzni a hajvégeket vele. Amint látjátok ezek mind mind természetes alapanyagok és könnyen beszerezhetőek.
Korpásodás elleni recept
Korpásodásra az alábbi receptet ajánlom:
50 ml bázisolajba
- 15 csepp rozmaring és
- 10 csepp eukaliptusz
illóolajat kell csepegtetni.
Hajmosás előtt érdemes alkalmazni a bázisolaj miatt, mivel az olaj eltömíti a pórusokat. Elegendő lehet 20-30 perc a hatóanyagok felszívódásához.
A pakolás után nincs más dolgunk, mint alaposan kimosni a hajunkból.
Recept zsíros hajra
Zsíros hajra is van praktika:
- 50 ml bázisolaj,
- 15 csepp bergamott,
- tizenöt csepp levendula,
- 15 csepp jojoba.
Hetente legalább egyszer érdemes megcsinálni,hajmosás előtt alaposan bedörzsölni a hajba. Akinek nincs ideje többször végigcsinálni ezeket egy héten, az is sokatszámít, ha egyszer kerít rá időt. Haja meg fogja hálálni.