Az ayurvédikus masszázs technikák ősi tradícióba, az ayurvéda 5.000 éves hagyomány rendszerébe ágyazódnak. Az ősi masszázstechnikák eltérően a mai masszázs módszerektől gyógyhatású olajokkal történnek. A fogások és az olajok is testtíppustól függenek.
Mi az az ayurvéda? Az ayurvéda filozófiája:
Az ayurveda (szanszkritül: आयुर्वेद) egy olyan egészségmegőrző filozófia, ami hatalmas tudást fog össze az életről és az egészségről.
A szó jelentése is magában hordozza ezt ayurvéda az élet tudományát jelenti, melyből a szanszkrit āyus az életet jelenti, a szanszkrit veda pedig mély szintű tudást jelent.
Az ÉLET Tudománya magában foglalja a négy alapelvet: 1. a lélek (ātma), 2. a tudat(osság) (mánas), 3. az érzékszervek (Indriyá) és 4. a fizikai test (ṡárīra), melyek kölcsönös kapcsolatban vannak egymással.
Az ayurvéda nemcsak orvostudomány, hanem egy szemlélet a világról. Évmilliók óta létező tradíció, amely az étrendet, viselkedést és az életmódot az egészség megőrzése és helyreállítása részeként tárgyalja. Az Ayur-Veda a legnagyobb hangsúlyt a prevencióra, az egészség megőrzésére helyezi.
A tradícionális indiai olajos ayurvédikus masszázs, az Abhyanga:
Az indiai olajos masszírozás – Abhyanga nem más, mint a masszázsok királynője. Az eredete ősidőkre nyúlik vissza.
Az ayurvéda rendszere:
Az ősi indiai gyógyítási rendszer, ayurvéda tanításaiban a harmonikus létezés elősegítője, egészségmegtartó, gyógyító kezelés. Az ayurvéda az egységet eképpen jeleníti meg: – éter – levegő – tűz – víz és a föld harmonikus arányrendszere jelenti magát, a testi-lelki egészségünket.
Három fajta alkatot különböztetnek meg a gyógyítások során, amiket dosháknak hívnak:
- éter, levegő a Vata típus,
- tűz a Pitta típus,
- víz, föld a Kapha típus.
Egyénenként is keverednek bennünk a 3 féle alkat kombinációi, viszont mindnyájunkban tapasztalható valamelyik erősebb dominanciája, nagyon ritka az ún. tridósa, azaz az olyan személyek, akikben harmonikusan vannak meg a dósa jegyei.
Az indiaiak ezen típusok szerint élnek, táplálkoznak, amikhez pontos leírásokat jegyeztek fel, életjobbító munkásságuk során.
Az ayurvédikus masszázs jellemzői:
Az indiai olajos ayurvédikus masszázs is figyelembe veszi az alkati karaktert.
Bár a masszírozás technikája tradicionális, azonban erőteljessége, fogásai, ritmusa igazodik az alkattípus harmonizációjához, miként a masszírozóolaj, valamint a hozzáadott gyógynövényolaj is.
Az abhyanga kiterjed az egész testre – komplex rendszerben követi egymást a különböző testtájak masszírozása, de önállóan is alkalmazható egy-egy testtájra.
Az alkatnak megfelelő, hidegen sajtolt, melegített olajat rácsorgatják az adott testfelületre – többnyire szőlőmag-, szezám-, olíva-, szója- vagy napraforgó olajat használnak. A specifikusabb kezelés eléréséhez adnak hozzá gyógyszerkönyvi minőségű illóolajakatt is, melyek adott esetben lazítanak, tonizálnak, javítják a keringést, vagy épp gyulladást csökkentenek, vagy méregtelenítenek.
A masszírozás dinamikusan történik, a mozdulatok teljesen harmóniában, összhangban vannak, így teremtve egyensúlyt test és lélek között.
A teljes test kezelésekor mind a 108 ún. marma pontot érintik – ezek testünk azon energiapontjai, amik a makro- és mikrokozmosz közötti energia áramlást továbbítják. A mozdulatok során nyújtó, lazító, simító és energetizáló mozdulatok is szerepet kapnak, hogy a prána, a minden létezőt éltető energia szabadon, könnyedén áramolhasson.
Az indiai olajos masszírozás tradíciója egy szelíd gyógymód, ami méregtelenít, megújítja az életenergiát, békébe, harmóniába hozza a testet és a lelket és nem utolsó sorban bőrünk, ízületeink, izmaink, belső szerveink, hormonháztartásunk egészséges működését segíti elő.